V Chorvátsku zaútočí veterná smršť. Búrky a víchrica zasiahnu obľúbené lokality (PREDPOVEĎ)

  • Vietor, ktorý miestami dosiahne silu víchrice, bude spôsobovať vlny na mori
  • Týmto častiam sa v najbližších dňoch vyhni
Hvar a búrka na mori.
Ilustračné foto Unsplash/@marcuslofvenberg, Freepik/@wirestock
  • Vietor, ktorý miestami dosiahne silu víchrice, bude spôsobovať vlny na mori
  • Týmto častiam sa v najbližších dňoch vyhni

Aktuálne v Chorvátsku prevláda veľmi horúce počasie. Pri pobreží Jadranu sa teploty stabilne držia okolo 30 stupňov Celzia a z vnútrozemia k moru vanie mierny vietor. Na juhu krajiny sú teploty také vysoké, že tam platí varovanie pred horúčavami.

Meteorológovia zo Štátneho hydrometeorologického inštitútu (DHMZ) však varujú, že vo štvrtok 1. augusta dôjde k zmene počasia. Očakávajú, že sa situácia výrazne zhorší.

Priprav sa na intenzívny dážď, ktorý najskôr zasiahne severné časti Jadranu. Silný vietor, miestami sily víchrice, zdvihne veľké vlny na mori.

Silné búrky hrozia už od štvrtka. Tieto búrky najviac zasiahnu sever Jadranského mora a západné časti chorvátskeho vnútrozemia. 

Na tento región zaútočia búrky neskôr

Južné pobrežie sa ešte bude tešiť z relatívne priaznivého počasia dlhšie než ostatné oblasti. Dažde a búrky začnú postihovať tento región až v noci na sobotu (3. 8.), od tohto času sa predpokladá, že situácia bude najhoršia. Počas tejto noci sa búrlivé počasie rozšíri pozdĺž pobrežia a prinesie so sebou silný vietor, ako uvádza portál Index.

V nedeľu (4. 8.) sa predpokladá, že sa počasie začne mierne zlepšovať. Dažďové zrážky budú stále prítomné, avšak už nebudú také intenzívne. Môžeš očakávať skôr prehánky než silný dážď.

Na konci prvého týždňa v auguste by malo nebezpečenstvo búrok ustúpiť a počasie sa stabilizovať.

Nová realita počasia v Chorvátsku

Už na začiatku júla silné búrky zasiahli Slovinsko, Chorvátsko, Bosnu a Hercegovinu a Srbsko, a to po niekoľkých dňoch horúčav. Úrady v týchto krajinách hlásili množstvo škôd. Poškodené domy, vyvrátené stromy a zaplavené ulice. V Čiernej Hore si búrka vyžiadala dve obete, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

V Slovinsku krupobitie a silný vietor poškodili elektrické vedenie, domy, čelné sklá áut, záhrady a farmy. Záchranári museli vykonať viacero zásahov.

Chorvátsko zasiahla búrka najhoršie na východe krajiny, kde zasahovalo približne 1000 hasičov. V obci Bošnjaci blesk zapálil jeden z domov.

Na severozápade Bosny a Hercegoviny zostalo niekoľko obcí bez elektriny. Prírodný živel poškodil domy a autá, uviedli miestni predstavitelia.

V Belehrade silný dážď a vietor zaplavili ulice a prekážali im popadané konáre. Hasiči pomáhali ľuďom uviaznutým v autách a zasahovali pri šiestich požiaroch spôsobených bleskami. Časť diaľnice bola uzavretá, informovala srbská štátna rozhlasová a televízna stanica RTS. Primátor Aleksandar Šapič označil takéto búrky a povodne za „novú realitu počasia“. Kritici však obviňujú vedenie mesta z nedostatočnej údržby odvodňovacích systémov.

V meste Beočin na severe Srbska spadol strom na auto. Pasažier bol bez zranení vytiahnutý.

V prímorskej obci Čanj na juhu Čiernej Hory búrka na stavenisku zabila robotníka a ďalšiu osobu zabila bleskom na polostrove Luštica, uviedla štátna televízia RTCG. V meste Bar búrka prevrátila stavebné žeriavy, zničila pláže a zaplavila ulice.

Lesný požiar

Desiatky hasičov dostali nedávno pod kontrolu lesný požiar, ktorý vypukol neďaleko vyhľadávaného chorvátskeho prímorského letoviska Trogir. TASR o tom píše podľa agentúry AFP a chorvátskej verejnoprávnej stanice HRT.

Vyše 70 hasičom, ktorým pomáhali aj tri hasiace lietadlá, sa podarilo zabrániť, aby sa požiar rozšíril smerom k obývanej oblasti a hotelovému komplexu. „Domy ani turisti nie sú v ohrození,“ povedal veliteľ tamojšieho hasičského zboru Slavko Tucakovič.

Hasičský zbor zároveň informoval, že do oblasti bolo vyslaných viac jednotiek, ktoré sa snažia požiar úplne zlikvidovať. Požiar vypukol vo štvrtok podvečer v obci Seget Donji, pričom zachvátil rozsiahlu časť lesa neďaleko turistického kempu.

Chorvátsko, podobne ako aj zvyšok Balkánu, zažíva tento mesiac vlnu horúčav. Teploty tam prekračujú aj 37 stupňov Celzia.

Zdroje: DHMZ, Index, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá