V Čile je nedostatok vody, je to najhoršie za posledných 1 000 rokov. Farmári bojujú s obyvateľmi o každú kvapku

  • Mnohí obyvatelia sú závislí na cisternách
  • V krajine zažívajú také sucho, aké tam nebolo stovky rokov
čile
Unsplash/mbaumi
  • Mnohí obyvatelia sú závislí na cisternách
  • V krajine zažívajú také sucho, aké tam nebolo stovky rokov

Zatiaľ čo niektoré štáty a ich predstavitelia stále popierajú, že čelíme globálnej eko kríze, niektoré krajiny už naplno bojujú s nehostinnými podmienkami. Medzi také patrí napríklad aj Čile. Asi ťa neprekvapí informácia, že v Južnej Amerike je slnečné počasie na dennom poriadku. V spomínanej krajine sa však modlia, aby čo najčastejšie pršalo. 

Farmári nemajú čím polievať svoju úrodu a obyvatelia Čile nemajú čo piť. Niektoré časti krajiny sú závislé len na cisternách a prírodné zdroje vody jednoducho vysychajú. Tí, ktorí sú závislí na tom, čo si vypestujú a na dobytku, čo chovajú, sú prakticky bezmocní. 

Obrovské problémy už 10 rokov

Voda jednoducho vysychá a hladina v mnohých vodojemoch sa nachádza na rekordne nízkej úrovni. Hrozí tak, že jej bude nedostatok a okolo 1 500 000 ľudí môže zostať bez vody, píše geocenter.info.

Vláda sa aj napriek tomu snaží urýchliť dodávky pitnej vody a pomôcť občanom vo všetkých smeroch. Najviac sú postihnuté oblasti  v strede krajiny, konkrétne Santiago, Coquimbo, Valparaíso a O’Higgins.

kampan zadarmo od startitup

Problémy so suchom nie sú však žiadna novinka. Obrovské horúčavy trápia Čile už posledných 10 rokov. Štátni predstavitelia dokonca tvrdia, že také sucho nezažili posledných 60 rokov. V decembri koncom roka 2019 sa v krajine konala aj celosvetová konferencia o klimatických zmenách. Štát bije na poplach.

Dôkazom megasucha, ako mnohí označujú situáciu v krajine, sú aj satelitné snímky, ktoré zverejnila NASA. Na nich vidno, ako len za 4 roky prakticky zmizol rezervoár El Yeso. Ten zásoboval vyššie spomínané Santiago.

Občania protestujú od októbra 2019

Podľa odborníkov z Čilskej univerzity, po rekonštrukcii údajov o minulých klimatických podmienkach podľa letokruhov stromov, bolo také sucho naposledy pred viac ako tisíc rokmi, informuje geocenter.info.

Aby toho nebolo málo, prišla koronakríza a zasiahla aj juhoamerický štát. Prvé potvrdené prípady oficiálne hlásili úrady už začiatkom marca. Momentálne registrujú 11 295 potvrdených prípadov, vyliečilo sa 5 386 ľudí. Krajina hlási 160 úmrtí.

Občanom, samozrejme, momentálny stav v krajine prekáža. Už mesiace dávajú Čiľania jasne najavo svoju nespokojnosť a od októbra vyšli do ulíc. Dôvodom sú predovšetkým sociálne nerovnosti v krajine.

Čilský prezident na tlak ulice zareagoval a sľúbil referendum o zmene ústavy. Pôvodne bolo naplánované na  26. apríla, no pre COVID-19 sa muselo referendum presunúť. Nový termín bol stanovený na 25. október. Občania aj napriek karanténe a opatreniam proti koronavírusu naďalej protestujú, no už to nie je také intenzívne ako koncom minulého roka.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: geocenter.info, SITA, NASA

Najnovšie videá

Trendové videá