V Číne nájdeš Paríž, Hallstatt ale aj mníchovský Oktoberfest. Ako je to možné?

  • Rakúsky Hallstatt aj Český Krumlov už majú svoje čínske náprotivky. Po veľkých a známych európskych metropolách sa najnovšie siaha na dedičstvo UNESCO
  • Začne to nevinnou spoluprácou a skončí vyslanou delegáciou prizvanou k otvoreniu
  • Okrem miest existujú aj kópie známych európskych festivalov a sú dokonca väčšie
mika-baumeister-9_PLAFbXois-unsplash
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Rakúsky Hallstatt aj Český Krumlov už majú svoje čínske náprotivky. Po veľkých a známych európskych metropolách sa najnovšie siaha na dedičstvo UNESCO
  • Začne to nevinnou spoluprácou a skončí vyslanou delegáciou prizvanou k otvoreniu
  • Okrem miest existujú aj kópie známych európskych festivalov a sú dokonca väčšie

ILustračný Podľa medzinárodného biznis portálu businessinsider.com sa európsky vplyv veľmi silno prejavuje v celom svete. Jedlo, kultúra, urbárna architektúra. Čína si však z našej esencie spravila doslovnú. Už v 90-tych rokoch sa spolu s ekonomickým rozmachom rozšírila ich pôsobnosť v budovaní známych európskych metropol. Takých, ktoré sú symbolom európskosti. A tak sa postupne začali objavovať náprotivky Paríža, Londýna aj Benátok.

Postupne sa blížime do strednej Európy. A sranda sa stala realitou. Pomaličky siahame na pamiatky Svetového dedičstva UNESCO. Takto nájdeš parížsku Eiffelovku v čínskom Tianducheng. Hoci jej výška dosahuje len jednu tretinu z pôvodnej francúzskej, nevadí. Okolitý parčík a materiál použitý na výstavbu je vernou napodobeninou. Aj keď mnohí miestni architekti a obyvatelia sa na margo tejto čínskej veže vyjadrujú negatívne, nič to nemení na fakte, že reálne existuje.

https://www.instagram.com/p/BUHCvS1h-bR/

Čínsky Suzhou má mnoho mostov. A dokonca aj dva londýnske Tower Bridges – hneď za sebou, aby sa nikomu nemálilo. V Londýne nad riekou nájdeš dve veže, v Šanghaji štyri. Ich výška je 40 metrov. A nezabúdajme na okolitý veľmi silno prítomný východný element výstavby. Ten ostáva dodržaný. Takže domčeky a verejné budovy s červenými strechami a pozlátené levy. Bizarné? Skôr také čínske.

https://www.instagram.com/p/BadDzIBgwdO/

Ak sa chystáš navštíviť Európu v Číne, nezabudni si zaradiť do itineráru aj Rakúsko. Alpský Hallstatt zaradený ako unikum do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO tam nájdeš tiež. Celý! Čínsky náprotivok odhalili na predmestí Guangdong začiatkom leta roku 2012. Výstavba má síce nejaké tie maličkosti na vytknutie ale za neuveriteľných 940 miliónov amerických dolárov to stálo. Na otvorenie prišlo dokonca niekoľko pôvodných obyvateľov Hallstattu. A myslíš, že je navštevovaný? Je!

https://www.instagram.com/p/BSBM5D1Al4A/

Aj Český Krumlov nájdeš v Číne. Financovala ho firma Huawei. Keďže ide o druhého najproduktívnejšieho a najbohatšieho producenta smartfónov na svete, peňazí bolo tým pádom dosť. A vznikla ďalšia kópia. Tentokrát nie celého mesta, len veľmi signifikantnej časti. Hradu. Ten chodia navštevovať milióny turistov z celého sveta a je zaradený do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Je súčasťou surreálneho Huawei Ox Horn kampusu, kde okrem iného nájdeš aj Budapešť, Veronu, Bruggy a  či spomínaný Český Krumlov. Naši severozápadní susedia sú rozporuplní. Na výstavbu ich nikto neupozornil. Jediné, čo im prináša aspoň akú-takú útechu je fakt, že centrum ich starobylého mesta sa nachádza v supine replík takých unikátnych a zvučných miest ako Paríž či Londýn. A čínskom kampuse ich je len 12!

https://www.instagram.com/p/BWqLXNQDDwR/

No a okrem miest sa kopírujú aj festivaly. Čína má repliku známeho mníchovského, rokmi odskúšaného a bájmi opradeného Oktoberfestu! A to hneď niekoľko. „Samozrejme, že v Číne nájdete náš Oktoberfest. Je oveľa väčší. A dosť nerozpoznateľný,“ ozrejmil pre Startitup situáciu čínskych replík Michael Schultz- Tholen, prezident Bavorského olympijského výboru. Vypestovali si Číňania vďaka početným návštevám známeho mníchovského festivalu novú pivnú kultúru? Ktovie, ale návštevnosť majú nadpriemernú a festival je známy v celej Ázii. Presne tak, ako ten nemecký v Európe. Remeselné pivo si nechávajú dovážať priamo z Mníchova a dodržiavajú aj odev. A tradičné bavorské pečené kolená prekladajú čínskymi rezancami. Aj také sú kultúrne vplyvy a ich presahy.

https://www.instagram.com/p/fqwSquLJ51/

Ako to je ošetrené?

Právne postihy krajine za tieto počiny nehrozia. Hoci sú národné pamiatkové ústavy v európskych mestách veľmi striktné, vyzerá to tak, že na takéto veci dosah nemajú. Repliky nie sú až natoľko verné, aby sa mohla napadnúť ich existencia. Čína si s krajinami aj naďalej udržuje priateľské vzťahy. Paradoxom ostáva fakt, že niečo takéto je vôbec možné.

Zdroj: businessinsider.com, idnes.cz, abcnews.go.com

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Najnovšie videá

Trendové videá