V Číne objavili 24 netopierích koronavírusov. Niektoré vykazovali podobnosť s kmeňom, ktorý zapríčinil pandémiu
- Vedcov nález prekvapil. Skladba koronavírusov je rozmanitejšia, ako si mysleli
- Doposiaľ však nie je známe, ktoré zviera bolo skutočným hostiteľom ochorenia
- Vedcov nález prekvapil. Skladba koronavírusov je rozmanitejšia, ako si mysleli
- Doposiaľ však nie je známe, ktoré zviera bolo skutočným hostiteľom ochorenia
Hľadanie pôvodu nového koronavírusu prinieslo prekvapujúce výsledky. Portál The South China Morning Post informoval, že vedci našli 24 doposiaľ neznámych netopierích koronavírusov.
Minulý rok, keď sa ochorenie COVID-19 rozšírilo do celého sveta, sa hovorilo, že práve netopier môže byť zdrojom nákazy koronavírusu SARS-CoV-2. Tieto domnienky však nie sú potvrdené.
Vedci však vravia, že ich nález prekvapil, a to najmä kvôli tomu, že skladba koronavírusu je rozmanitejšia, ako si mysleli. Z 24 netopierích koronavírusov až štyri preukazovali blízky vzťah s kmeňom koronavírusu, ktorý spôsobil pandémiu.
Netopiere si vírusy vymieňajú
Netopiere, ktoré prenášajú vírusy viac ako ostatné cicavce (okrem potkanov) sú už dlhodobo hlavným predmetom vírusového výskumu. Portál The South China Morning Post píše, že najviac odpovedajúci vírus – RpYN06 sa so SARS-CoV-2, ktorý sa prvýkrát objavil v čínskom Wu-chane, sa zhodoval v 94,5 percentách.
Výsledky štúdie medzinárodného tímu sú zverejnené na portáli bioRxiv.org. Je potrebné povedať, že štúdia ešte neprešla recenzným riadením. Informoval o tom iDNES.
Medzinárodný tím si myslí, že SARS-CoV-2 sa vyvinul z línie RpYN06 a TG13 pred niekoľkými desiatkami rokov a zmiešal sa s ďalšími vírusovými druhmi. Doposiaľ však nie je známe, ktoré zviera bolo hostiteľom. Hovoria však, že netopiere môžu prechovávať niekoľko vírusov naraz a odovzdávať si ich navzájom. To môže spôsobiť problémy pri hľadaní pôvodu SARS-CoV-2.
S vírusom nechce byť spájaný nik
Vedci boli zarazení najviac tým, že nájdené koronavírusy boli situované na malom úseku. „Genomická rozmanitosť týchto vírusov bola pravdepodobne podcenená,“ zhodujú sa.
Iné výskumné tímy našli blízkych príbuzných SARS-CoV-2 aj mimo Číny, napríklad v Kambodži a v Thajsku. Podľa bádateľov zistenia naznačujú, že je koronavírus geograficky rozšírenejší, než sa myslelo, a je potrebné venovať pozornosť juhovýchodnej Ázii.
„Aby sme našli pôvod pandémie, musíme prejsť najsľubnejšie oblasti, ale mnoho vedcov to nepovie nahlas, pretože to môže znieť politicky nekorektne,“ povedal pod podmienkou anonymity denníku The South China Morning Post jeden z vedcov. „Žiadna krajina v juhovýchodnej Ázii nechce byť spájaná s pôvodom vírusu.“
Otázka je obzvlášť citlivá pre Čínu, kde sa vírus prvýkrát objavil. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyslala do čínskeho Wu-chanu tím expertov, aby zistil, kde sa pôvod vírusu vzal.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: iDNES, The South China Morning Post