V cirkuse nahradili živé zvieratá fascinujúcim hologramom a fungujú tak roky. Týranie zvierat tu nemá miesto
- Nemecký cirkus odsúdil týranie zvierat, našiel spôsob ako ich perfektne nahradiť
- Na svojej šou využíva 3D hologramy divokých zvierat, ktoré ponúkajú nezabudnuteľný zážitok
- Nemecký cirkus odsúdil týranie zvierat, našiel spôsob ako ich perfektne nahradiť
- Na svojej šou využíva 3D hologramy divokých zvierat, ktoré ponúkajú nezabudnuteľný zážitok
História cirkusantského remesla siaha až do trinásteho storočia. Od týchto čias cirkusanti vo svojich vystúpeniach využívali zvieratá, ktoré boli podrobované náročnému výcviku a častokrát aj bité a prevážané v tesných klietkach po celom svete.
V posledných rokoch začali aktivisti za práva zvierat hlasne bojkotovať cirkusové praktiky a vyzývali na ich ukončenie. Nemecký cirkus Roncalli sa medzitým rozhodol zabiť dve muchy jednou ranou. Berlínsky cirkusový súbor, ktorý funguje od roku 1976, využíval exotické zvieratá v aréne dlhé roky. V 90. rokoch začali ich zvieracie šou pomaly redukovať a dnes sa ich predstavení nezúčastňuje už ani jedno živé zviera.
Podľa PR manažéra Markusa Strobla sa cirkusový zbor rozhodol nevyužívať zvieratá kvôli ich ochrane. Väčšinu kreácií počas ich vystúpení už predvádzajú len umelci a klauni. Cirkus sa pritom výrazne preorientoval na poetiku príbehu a akrobaciu. Roncalliho cirkusová posádka však našla dokonalý spôsob, ako do svojich predstavení zaradiť divoké zvieratá bez toho, aby trpelo čo i len jedno živé zviera.
Cirkus má špeciálne projektory s modernými šošovkami, ktoré umožňujú premietanie zvieracích hologramov. Ide o v skutku veľkolepý efekt, ktorý je omnoho pôsobivejší než predstavenie skutočných zvierat. Takýmto spôsobom cirkusanti dostanú na javisko okrem tancujúcich slonov či levov napríklad aj jednorožce či dinosaury.
Cirkusy so zvieratami majú na Slovensku stopku
Na Slovensku je od 1. novembra 2019 zakázané využívať na verejné vystúpenia mačkovité šelmy, slony, delfíny, žirafy, primáty, medvede aj ďalšie zvieratá. Rovnako je zakázané ich s týmto cieľom cvičiť. Zákaz sa netýka psov, mačiek ani fretiek. Povolené je naďalej verejné komentované kŕmenie a náučné prednášky v zoologickej záhrade či sokoliarske vystúpenia.
Aj naďalej je tiež povolené cvičiť zvieratá na bežnú manipuláciu s nimi počas kŕmenia, prepravovania a ošetrovania. Vyslovene zakázané sú drezúry s ohňom alebo iným predmetom, ktorý môže zvieraťu spôsobiť bolesť. Po novom sa nesmú využívať ani látky, ktoré ovplyvňujú vnímanie zvieraťa. Drezúra tiež musí byť podľa vyhlášky prerušená, ak je zviera unavené alebo sa na ňom prejaví príznak stresu.