V dizajnovej chatke na jednom z najkrajších miest Slovenska prespíš úplne zadarmo

  • Na Muránskej planine vyrástla unikátna stavba
  • Ide o útulňu, ktorá je pre turistov zadarmo
  • Poteší dizajnom i prístupnosťou
koncept novej útulne
Dizajn útulne Sláviček Facebook/Hikemates
  • Na Muránskej planine vyrástla unikátna stavba
  • Ide o útulňu, ktorá je pre turistov zadarmo
  • Poteší dizajnom i prístupnosťou

Prichádza jeseň a s ňou možnosť sa opäť vybrať na výlety do hôr. Ak si naozaj vášnivým turistom, je možné, že ti jeden deň v prírode nestačí a pokojne stráviš v lese i niekoľko dní. Keď raz tvoje kroky zamieria na Muránsku planinu, mal by si určite vedieť, že po novom už nemusíš spať pod holým nebom. Na obľúbenej trase totiž vyrástla nová turistická útulňa.

Príbytok v horách

Už od dnes sa môžeš zložiť v novej útulni, ktorá vyrástla v prírodnej rezervácii Tŕstie. Chatka v horách nesie názov Sláviček a o procese jej výstavby sme ťa informovali už v minulosti. Za jej vytvorením stojí turistický klub Hikemates.

Jeseň je ako stvorená na spoznávanie nových miest. Tu je niekoľko tipov na lákavé výlety.

Útulňa sa pritom môže popýšiť viac než dostatočnou výbavou. V jej útrobách sa môže uchýliť až 6 návštevníkov, ktorí sa počas zimných mesiacov nemusia obávať dokonca ani chladu. Vnútro útulne Sláviček totiž vykuruje vstavaná piecka. Do interiéru je dokonca zakomponovaný jedálenský priestor.

Sláviček určite poteší aj tvoju peňaženku, keďže je tunajší pobyt úplne zdarma. Turisti sa k svojmu prechodnému domovu môžu dostať až po dvoch trasách, a to po žltej turistickej trase z Tisovca alebo po zelenej trase z Rimavskej Píly.

Za projektom stála potreba rozvíjať cestovný ruch v regióne, ako aj estetiku samotnej Muránskej planiny. Pri návrhoch bol preto zvolený unikátny dizajn, ktorý pozostáva najmä z dreva, aby sa nenarúšal vzhľad okolitej prírody.

Okoliu pristane

Základným prvkom útulne je drevo z červeného smreka, ktoré sme zvolili pre jeho vysokú trvácnosť a jednoduchú údržbu. Pri návrhu sme dbali o funkčné riešenie, ktoré bude slúžiť turistom, a zároveň zapadne do rázu okolitej krajiny,“ vysvetľuje voľbu dizajnu architekta podieľajúca sa na projekte Darina Bartková.

Samotný návrh útulne Sláviček vzišiel z architektonickej súťaže, v ktorej sa jej organizátori, klub Hikemates, rozhodovali medzi mnohými návrhmi. Hlavnou požiadavkou bolo využitie udržateľných, prírodných materiálov. Zohľadnený bol aj ráz samotného okolia plánovanej lokácie pre budovu.

Tvorcovia útulne Sláviček vsádzajú najmä na unikátny dizajn, ktorý by mal, podľa ich slov, nalákať do regiónu viac turistov. „Slovensko má čo ponúknuť domácim aj zahraničným turistom, rozhodli sme sa preto priniesť do slovenských hôr novú generáciu útulní s kvalitnou architektúrou a čo najmenším vplyvom na okolie. Útulňa na Muránskej planine poskytne bezpečné útočisko všetkým milovníkom hôr,“ vysvetlil Patrik Pajta z Hikemates, najväčšieho turistického klubu na Slovensku.

Mnoho dôvodov prísť

Sláviček však, samozrejme, nie je jediným turistickým lákadlom v tomto impozantnom kúsku Slovenska. V okolí Muránskej planiny si turisti môžu pozrieť napríklad jednu z najpočetnejších kolónií sysľa pasienkového na Slovensku, či známy Telgártsky viadukt.

Ambíciu postaviť spoľahlivú útulňu, ktorá bude naviac úplne zadarmo umožnila ako verejná zbierka, tak aj finančný príspevok od dodávateľa energií SPP. „Rešpekt k prírode, záujem spoznávať ju, no zároveň aj chrániť pre budúce generácie nás spája s najväčším turistickým klubom na Slovensku,“ uviedol Ondrej Šebesta, riaditeľ odboru korporátnej komunikácie SPP.

Projekt útulne nás zaujal hneď od začiatku. Muránska planina je totiž výnimočná prírodná rezervácia a my veríme, že aj vďaka útulni Sláviček sa zvýši záujem ľudí o turizmus v tejto lokalite. Zároveň veríme, že milovníkom prírody a všetkým návštevníkom hôr poskytne dobré útočisko a bude slúžiť mnoho rokov,“ zakončil Šebesta.

Zdroj: Hikemates

Najnovšie videá

Trendové videá