V dobytom Mariupole pribúdajú záhadné prípady vrážd ruských vojakov. Moskva mlčí
- Z Mariupola sa šíria správy o záhadne zabitých ruských vojakoch
- Tí mesto kontrolujú po jeho brutálnom dobytí
- Medzi miestnymi panuje nespokojnosť
- Z Mariupola sa šíria správy o záhadne zabitých ruských vojakoch
- Tí mesto kontrolujú po jeho brutálnom dobytí
- Medzi miestnymi panuje nespokojnosť
Mariupol sa stal obrazom skutočnej hrôzy, ktorá postihla ukrajinských občanov počas ruskej invázie. Ide o juhovýchodné mesto Ukrajiny ležiace na pobreží Čierneho mora s populáciou o veľkosti Bratislavy.
Z fotografií po dobytí mesta, ku ktorému došlo koncom mája 2022, možno konštatovať, že jeho časti boli úplne zrovnané so zemou. Rusi Mariupol aktuálne ovládajú a zvyšok obyvateľov – ktorí odtiaľ neutiekli alebo prežili – kontrolujú a ovplyvňujú, informovali sme.
Nespokojnosť miestnych nie je žiadnym tajomstvom. To sa však nedá povedať v prípade správ o zabitých ruských jednotkách v meste. V súčasnosti sa totiž objavujú informácie, že viacerí Ruskom dosadení vojaci v meste prišli o život. To však armáda údajne utajuje.
Ako informuje poľský Onet, za posledné dva týždne sa v rôznych častiach mesta našli telá ôsmich Rusov. Informovali o tom ukrajinské úrady odvolávajúc sa na ruské zdroje.
Informáciu podľa nich poskytol anonymný ruský dôstojník, ktorý v Mariupole v súčasnosti pôsobí. Šesť vojakov našli dobodaných na smrť a dvaja zahynuli na následky strelnej rany v zátylku, informoval.
Predstaviteľ armády Kremľa zároveň podotýka, že tieto správy Rusko starostlivo utajuje a snaží sa tak nevyvolať paniku vo svojich radoch.
Neznámy páchateľ, no existuje podozrenie
Podľa Mariupolskej mestskej rady existuje podozrenie, že za úmrtiami stoja miestni obyvatelia.
„Okupanti vidia, že ich obyvatelia Mariupolu nemajú v láske. Preto existuje podozrenie, že to urobili miestni obyvatelia. A niet sa čomu čudovať. Obyvatelia mesta z prítomnosti ruských útočníkov nemajú radosť. Čakajú na Ukrajinu!“ píše rada na Telegrame. Ide o právoplatne zvolené mestské zastupiteľstvo, ktoré sa však v meste fyzicky nenachádza.
Ukrajinský odboj v Mariupole pokračoval aj po 20. máji, dátume, ktorý sa považuje za deň oficiálneho dobytia mesta. Informovali sme ťa napríklad o prípadoch, keď Ukrajinci poskytli ruským vojakom falošné informácie o úkryte bojovníkov pluku Azov. Šlo o miesta, kde boli uložené ruské míny.
„Okolo 02:00 bola neďaleko ulice Kotsiubynskyi 5 do vzduchu vyhodená hliadka okupantov. Odboj vylákal Rusov tvrdením, že na tejto adrese sa ukrývajú vojaci z pluku Azov. Výsledkom bolo, že jeden z okupantov prišiel o nohu a leží v nemocnici v Donecku. Druhý už môže spievať s Kobzonom,“ písal v auguste Petro Andruščenko, predstaviteľ Mariupolu.
Kobzon bol ruský spevák, ktorý zomrel v roku 2018. Andruščenko teda naznačil, že druhý z Rusov pri tejto akcii prišiel o život.
Osud mesta
Obliehanie Mariupolu začalo prakticky hneď 24. februára 2022, v deň začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.
Zároveň bolo domovom ukrajinských oceliarní Azovstaľ, ktoré obrnil pluk Azov v snahe odraziť brutálne ruské nálety a ostreľovanie. Bojovníci sa však museli po mesiacoch bojov vzdať a v máji minulého roka mesto padlo do rúk moskovských jednotiek.
90℅ of the city of #Mariupol was crushed under a carpet of bombs by the #RussianArmy. An edifying example of #Putin‚s „Russkiy mir” (🇷🇺 world). Three quarters of the city’s pre-war population of 400,000 fled & 100,000 were trapped #russiaisatoriststate 🇷🇺 #RussiaIsAnAziState pic.twitter.com/RxjK9FXdlw
— 𝐀𝐧𝐧𝐚 𝐊𝐎𝐌𝐒𝐀 | 🇪🇺🇫🇷🇵🇱🇺🇦 (@tweetforAnna) July 1, 2023
Ruské bombardovanie v meste pripravilo o život obrovské množstvo ukrajinských civilistov. Šírili sa hrozivé správy o masových hroboch a absolútne žalostných a neľudských podmienkach. Miestne nemocnice nemali kde skladovať telá a ľudia ich museli prekračovať na uliciach, opisovali miestni, ktorým sa podarilo z mesta utiecť.
Pred ruskou inváziou na Ukrajinu žilo v Mariupole približne 430 000 obyvateľov. Počas bojov mesto opustilo približne 350 000 civilistov, tipuje OSN. Ukrajinské úrady zároveň špekulujú, že od februára do mája tam mohli zomrieť desaťtisíce ľudí. Ako informuje TVP World, počet civilných obetí sa tu mohol vyšplhať až na viac ako 75 000.
V súčasnosti sa pritom objavili správy, že Rusi v oblasti ponúkajú nové bývane svojim obyvateľom. O byty pri Čiernom mori je údajne značný záujem, písali sme.
Zdroje: TVP World, Onet, Telegram/Маріупольська міська рада, Archív SIU, Twitter/Anna KOMSA