V dovolenkovom raji Slovákov zaviedli astronomické pokuty: Jazda na červenú ťa vyjde ako nové auto
- Luxusné autá, ešte luxusnejšie pokuty
- Zisti, v ktorej krajine zaplatíš za jazdu na červenú 24 500 eur
- Luxusné autá, ešte luxusnejšie pokuty
- Zisti, v ktorej krajine zaplatíš za jazdu na červenú 24 500 eur
V Dubaji môžeš zažiť nielen luxusné autá, ale od júla 2023 aj veľmi vysoké pokuty za dopravné priestupky.
Nové pravidlá, ktoré zvýšili sankcie, majú za cieľ zvýšiť bezpečnosť na cestách. Hoci má tento krok dobrý úmysel, z pohľadu Slovákov, ktorí radi v tejto krajine dovolenkujú, sa môžu tieto pokuty javiť ako nespravodlivé a až príliš prísne.
Ako informuje portál Autoviny.sk, ak v Dubaji nezastavíš na červenú, môžeš za určitých okolností dostať pokutu až do výšky neuveriteľných 24 500 eur. Navyše, ak porušíš pravidlá, môžu ti zadržať auto a vrátia ti ho až po zaplatení pokuty.
Pre „odvážlivcov“ pokuta 25-tisíc eur
Ak v Dubaji sleduješ nelegálne preteky alebo kaskadérske kúsky počas bežnej prevádzky, môžeš dostať pokutu 10 000 dirhamov, čo je asi 2 400 eur.
Tá istá výška pokuty platí aj pre vodičov, ktorí jazdia bez registračných značiek, majú príliš zatmavené okná, alebo si upravili autá tak, aby boli rýchlejšie alebo hlučnejšie.
V Dubaji tiež platí, že ak niekto nezastaví na červenú alebo jazdí na motorke po chodníku, môže dostať pokutu vo výške 50-tisíc dirhamov, čo je viac ako 12 000 eur. Tá istá suma sa vzťahuje na prípady, keď osoba mladšia ako 18 rokov šoféruje auto, alebo keď niekto úmyselne narazí do policajného vozidla.
Táto pokuta taktiež platí pre vodičov, ktorí bezohľadne ohrozujú bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky.
Na vrchole zoznamu pokút, ktorým sa určite chceš vyhnúť, je pokuta 100-tisíc dirhamov, približne 25 000 eur, ktorá čaká na účastníkov nelegálnych pouličných pretekov v Dubaji.
Dubajská polícia zaznamenala minulý rok takmer 25-tisíc prípadov prekročenia rýchlosti. Z týchto pokút vybrali celkovo viac ako ohromujúcich 12,8 milióna eur.
Pozor na zvyšovanie rýchlosti u susedov
Na jazdu by si si mal dávať pozor aj u našich susedov. Ako sme ťa v našom článku informovali, od 1. januára 2024 začala u našich susedov platiť novela zákona o cestnej premávke, ktorá zaviedla na cestách v Česku hneď niekoľko zmien, ktoré by pravdepodobne potešili aj nejedného vodiča na slovenských cestách.
Novinkou je napríklad zvýšená maximálna povolená rýchlosť na diaľnici o celých 20 kilometrov za hodinu, teda na 150 km/h. Netýka sa to však diaľnic v celej Českej republike, platí to iba pre vybrané úseky.
Novela zákona sa stala terčom kritiky zo strany mnohých politikov a dokonca riaditeľa dopravnej polície, ale súčasná vláda ju aj napriek tomu odklepla. Nebude to však platiť pre všetky úseky diaľnice. Limit sa zvýši iba na vybraných úsekoch.
V prevádzke už koncom tohto roka
Keď navrhovali zmenu zákona, uvažovali o tom, že vyššiu maximálnu povolenú rýchlosť povolia len na určitých miestach. Nakoniec rozhodli, že vyššie rýchlostné limity budú platiť iba na moderných diaľniciach.
„V súčasnej dobe sú zatiaľ vybrané tri úseky, teda niekoľko desiatok kilometrov českej diaľničnej siete, na ktorých by mohlo dôjsť k zvýšeniu rýchlosti na 150 km/h. Ide o prehľadné, spravidla nové úseky s vhodnými polomermi zákrut. Napríklad medzi tie zvažované patrí novovybudovaná časť juhočeskej D3 alebo D1 medzi Vyškovom a Přerovom,“ vysvetlil pre portál hovorca ministerstva dopravy Jan Jakovljevič.
Prvé úseky, kde budú môcť vodiči zrýchliť až na 150 kilometrov za hodinu, budú podľa jeho slov v prevádzke už koncom roka 2024. Vo všeobecnosti musia úseky so zvýšenou maximálnou povolenou rýchlosťou spĺňať prísne bezpečnostné parametre a mať variabilnú dopravnú signalizáciu.
Tak, ako to platí napríklad v Nemecku, rýchlosť sa zníži v prípade nepriaznivých klimatických podmienok či pri hustej premávke. Individuálne úseky musí posúdiť a schváliť polícia, okrem diaľnice D3, ktorú už takmer schválili. Môže sa tak stať, že niektoré miesta si na zvýšenú maximálnu povolenú rýchlosť počkajú.
„V súčasnej dobe je veľký rozdiel medzi najnižšou a najvyššou povolenou rýchlosťou. Ak sa táto odchýlka ešte rozšíri, bude aj rýchlosť medzi nákladnými a osobnými autami ešte väčšia a môže tak častejšie dochádzať k nepríjemným a predovšetkým nebezpečným situáciám,“ objasnil riaditeľ dopravnej polície Jiří Zlý.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Autoviny.sk, Archív SIU