V druhej najľudnatejšej krajine Afriky hrozí obrovský konflikt. Hovorí sa už o genocíde a vlnách migrantov

  • Víťaz Nobelovej ceny Abyi Ahmed má vo svojej krajine opäť plné ruky práce
  • Občianska vojna už prekročila hranice štátu
  • Očakáva sa odchod státisícov, v horších prípadoch útek miliónov ľudí
Vojna Afrika
TASR/AP Photo. Archívne a ilustračné zábery z východnej Afriky
  • Víťaz Nobelovej ceny Abyi Ahmed má vo svojej krajine opäť plné ruky práce
  • Občianska vojna už prekročila hranice štátu
  • Očakáva sa odchod státisícov, v horších prípadoch útek miliónov ľudí

„Pred týždňom bolo zmasakrovaných 200 nevinných ľudí v Oromii. Ľudia sú zabíjaní kvôli tomu, že sú Amhara – je to genocída. Všetko je zlé viac, ako ti hovorím. Život v Etiópii tentoraz vo mne vyvoláva pocit, že je to katastrofa,“ píše mi kamarátka Abaya zo severu Etiópie o miestnej situácii.

Aj napriek jej popisu z prvej ruky, len veľmi ťažko si predstaviť, čo sa v tomto kľúčovom regióne Afriky momentálne deje a čo musia miestni ľudia prežívať.

Okrem šíriacej sa vojny, ktorá má prvky genocídy (jeden národ zabíja druhý), oblasť znova trápia kobylky, hlad, s tým ruka v ruke ešte viac než predtým prítomná chudoba a taktiež korona, ktorá napríklad tento rok úplne odstavila turizmus – sever Etiópie, kolíska starej civilizácie a niekoľkých UNESCO pamiatok, z neho do značnej miery ťažil.

zdroj: František Kekely

Mnohí pred bezvýchodiskovou, katastrofálnou situáciu už utekajú – aj život v Sudáne vyzerá prijateľnejšie, kde sa očakáva príchod až 200 000 Etiópčanov. Konflikt pritom môže byť takpovediac ešte len na začiatku a zo severu prerásť aj do ďalších regiónov tejto druhej najľudnatejšej krajiny Afriky.

Časovaná bomba, ktorá tiká hlasno

Ešte koncom minulého roka som týmito miestami i s ďalšími turistami bezpečne prechádzal a obdivoval jednu z najzaujímavejších krajín, aké som kedy navštívil!

Dnes na letiská, na ktorých som pristával, dopadajú bomby a ľudia, ktorých som spoznal, zatvorili svoje obchody, biznis a zúfalo premýšľajú, ako doslova prežiť. 

https://www.instagram.com/p/B5hehXLF7I1/

zdroj: František Kekely (autor). Jedným z bombardovaných miest je posvätné, historické mesto Gondar, odkiaľ turisti chodili do Simienských hôr. Zohnať zbraň v krajine je až neuveriteľne ľahké a má ju tu skoro každý.

Tento rok sme už o Etiópii ako časovanej bombe, ktorá môže vybuchnúť vo veľký konflikt, písali. Aj keď vtedy sme mali trochu iný tip, kto tú vojnu začne.

Etiópia je štát s desiatkami rôznych národov a kmeňov – hovorí sa tu až vyše 80 jazykmi a vyše 200 dialektami, čo svedčí o poriadnej etnickej pestrosti tejto nemalej krajiny na východe Afriky.

Takýto guláš je tak trochu časovanou bombou. Jednotlivé národy a kmene nemajú voči sebe vždy tie najlepšie vzťahy, ale majú spory či pocity, že sú v rámci Etiópskej federácie odstrkované a prehliadané.

https://www.instagram.com/p/B9yu6jzFw7I/

Etiópia je federáciou, ktorá je podľa etník administratívne rozdelená ešte na ďalších 9 štátov + 2 mestské samosprávy (vrátane hlavného mesta Addis Abeba). Viaceré z týchto štátov sú pomenované na základe jedného z veľkých, početných národov Etiópie, ktorý v danej oblasti žije – ľudia Oromo žijú v štáte Oromia, Amhari v Amharsku, Tigrajci v Tigrajsku… a veľmi zaujímavým je Štát južných národov, kde žije ten najväčší guláš zhruba 60 malých národov a kmeňov.

https://www.instagram.com/p/B9wmdTdFgrb/

No konflikt, o ktorom je reč, sa týka najmä severu Etiópie a jeho štátu Tigraj, v ktorom žijú Tigrajci a vedie ich takzvaný Ľudový oslobodzovací front Tigraja (TPLF). Tigrajci tvoria zhruba 5% populácie Etiópie, teda hovoríme o vyše 5 miliónovom národe s armádou, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani samostatné štáty Afriky a Zeme – podľa niektorých zdrojov tvorí 250 000 bojovníkov.

zdroj: SITA/AP

Tigrajci mali v etiópskej politike dominantné postavenie, rozhodovali o fungovaní celého štátu, o čo ale prišli. Obzvlášť po tom, čo sa vedenia krajiny ujal súčasný premiér a nositeľ Nobelovej ceny za mier Abyi Ahmed z ľudu Oromo.

zdroj: TASR/Stian Lysberg Solum/NTB Scanpix via AP

Tigrajci sa zo straty moci v krajine akoby nedokážu úplne vyrovnať, cítia krivdu a tak začal voči etiópskej vláde ozbrojený odpor s prvkami národnostnej nenávisti – my proti vám – ktorý si už po pár dňoch vyžiadal stovky mŕtvych vojakov a stovky civilistov.

Abyi Ahmed pritom už tento rok musel riešiť v krajine vlnu nepokojov, o ktorej sme písali. Týkala sa jeho vlastného ľudu Oromo, ktorý je v Etiópii najväčší. V lete bol spáchaný atentát na ich obľúbeného speváka, čo naštartovalo vlnu, ktorú musel etiópsky premiér zatlačiť ešte v začiatku. Toto potlačenie nepokojov si cez leto vyžiadalo okolo 200 životov. Od vlastných ľudí si tak nositeľ Nobelovej ceny vyslúžil pomenovania ako zradca, diktátor či vrah.

Vlastní ľudia víťazovi Nobelovej ceny za mier – si zradca a vrah

Na mieste sú obavy, že by novembrový konflikt zo severu mohol opäť postrčiť vlnu nenávisti u etnika Oromo, ktoré sa taktiež javí ako nespokojné, pohráva s myšlienkou vlastnej krajiny a v Etiópii sa k nemu hlásia až desiatky miliónov ľudí – to už by bol nemalý problém.

zdroj: TASR/AP Photo/Farah Abdi Warsameh

Vojna už za hranicami a vlna migrantov

Abyi Ahmed má tak vo svojej krajine čo robiť, aby ju držal pokope a postupne neprepadla do chaosu občianskej vojny, ktorá by ju zjavne definitívne pochovala.

Očividne nie všetci myšlienku jednotnej Etiópie pod jeho vládou zdieľajú. Rozdelení sú voči nemu nielen lídri jednotlivých národov a kmeňov, ale aj celková spoločnosť Etiópie.

Neľahká a nezávideniahodná situácia pre človeka, ktorý minulý rok získal Nobelovú cenu za mier za ukončenie desiatky rokov trvajúcej vojny so susednou Eritreou.

Etiópsky premiér vyzerá ako vzdelaný človek, ktorý chce problémy riešiť a nie ich vytvárať. Len ťažko si predstaviť, čo by bolo s Etiópiou, keby na jej čele stál niekto iný, hocijaký iný bežný vodca Afriky. A mnohí sa obávajú, čo bude s krajinou po Abyi Ahmedovi…

zdroj: TASR/AP Francisco Seco

Či bude vláda na terajší rozbehnutý konflikt stačiť a upokojí ho skôr, než sa rozšíri, ukážu nasledujúce dni a týždne.

Vojna sa už preliala aj do susednej Eritrey, kde taktiež žije množstvo Tigrajcov. Eritrejská vláda, dlhoročný nepriateľ Etiópie, sa tak stala etiópskym spojencom v potlačení Ľudového oslobodzovacieho frontu Tigraja.

zdroj: TASR/AP Photo/Jerome Delay. Ilustračná fotografia

Bomby dopadajú aj na susedný štát etiópskej federácie Amharsko. Jediným útočiskom tu na severe, kde s istotou utiecť pred vojnou, sa tak stáva Sudán.

Podľa posledných správ doň v priebehu pár dní utieklo 20 000 Etiópčanov. Podľa niektorých je to iba začiatok, prvá vlna, odhaduje sa celkový príchod vyše 200 000 ľudí – a to ešte nie sú tie najhoršie možné scenáre.

Mnoho Etiópčanov hľadá útočisko aj za Červeným morom na Arabskom polostrove. Tento rok šokovali svet zábery a správy o tisíckach Etiópčanov, ktorí sú v Saudskej Arábii držaní v neľudských podmienkach.

https://www.startitup.sk/neuveritelny-pribeh-krajiny-masakrovali-sa-macetami-a-dnes-su-uspesnym-vzorom-pre-svet/

A radšej si ani nepredstavovať vlnu migrácie, ktorá by sa z druhej najľudnatejšej krajiny Afriky spustila, ak by sa konflikt, ktorý sa zatiaľ týka len vybraných oblastí, nepodarilo upokojiť a prerástol by do etnickej vojny vo väčšine krajiny.

Mnohí by isto smerovali aj do Európy, ako tomu bolo v prípade susednej Eritrei, keď tu medzi krajinami zúrila vojna.

Etiópia je naozaj veľký a ľudnatý štát vo východnej Afrike, ktorý má na dosah Áziu a Arabský polostrov, Červené more i Adenský záliv. Je považovaná za jedno z najstrategickejších miest Afriky. Niet divu, že celý kontinent i svet pozerajú na toto miesto s obavami, čo sa tu deje a aká humanitárna katastrofa môže zo zlej a napätej situácie stať.

https://www.startitup.sk/neuveritelna-krajina-na-cestovanie-kde-som-mal-noz-na-krku-a-denne-zavrazdia-cez-50-ludi/

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Najnovšie videá

Trendové videá