V Dunaji našli telo malého chlapca, nevedia, kto je. Interpol žiada o pomoc
- V máji 2022 našli v Dunaji telo chlapca
- Doteraz sa ho polícii nepodarilo stotožniť, Interpol žiada o pomoc
- V máji 2022 našli v Dunaji telo chlapca
- Doteraz sa ho polícii nepodarilo stotožniť, Interpol žiada o pomoc
Medzinárodná policajná organizácia Interpol sa tento rok prvýkrát vo svojej histórii uchýlila ku kroku, keď požiadala o pomoc širokú verejnosť. Na svojom webe uverejnila zoznam 22 zavraždených žien, ktoré nedokázala identifikovať, a obrátila sa na každého z nás, informovali sme.
Momentálne o rovnakú pomoc žiada v prípade stotožnenia malého chlapca. Interpol na svojom webe uvádza, že spoločne s nemeckou políciou rieši prípad z 19. mája 2022.
V rieke Dunaj pri Grossmehringu v nemeckom Bavorsku vtedy našli telesné pozostatky dieťaťa. Verejnosť žiadajú o pomoc pri identifikácii a pri objasňovaní podozrivých okolností jeho smrti. Upozornil na to portál tvnoviny.sk.
Chlapec mohol mať päť až šesť rokov. Meral asi 110 centimetrov a vážil približne 15 kilogramov. Mal hnedé vlasy a krvnú skupinu 0. Výsledky vyšetrovania naznačujú, že pravdepodobne strávil nejaký čas mimo Nemecka.
Jeho telo objavili zvážené dlažobným kameňom a zabalené vo fólii. Ako dlho bolo telo vo vode, nie je známe.
Black Notice
S cieľom rozšíriť dosah vyšetrovania a na žiadosť nemeckých úradov rozoslal Interpol 195 členským krajinám organizácie čierne oznámenie. Takzvané „Black Notices“ sú medzinárodné upozornenia používané na zhromažďovanie informácií a spravodajských informácií o neidentifikovaných telách.
V rámci verejnej výzvy na identifikáciu chlapca sa teraz zdieľajú kľúčové detaily vrátane snímok zo systému rekonštrukcie tváre a fyzických charakteristík.
„Prostredníctvom tohto čierneho oznámenia Interpol vyzýva globálnu právnu komunitu, aby skontrolovala databázy a konzultovala otvorené alebo nevyriešené prípady,“ uviedol Jürgen Stock, generálny tajomník Interpolu.
„Niekto niekde o tomto chlapcovi niečo vie, takže je rovnako dôležité zverejniť určité podrobnosti. Či už bol obeťou obchodovania s ľuďmi, únosu alebo násilia, sme odhodlaní zmobilizovať všetky policajné kapacity Interpolu, aby sme ho identifikovali a pomohli vyšetrovateľom objasniť jeho smrť,“ podotkol.
Ako pomôcť?
Ak si spomínaš na nezvestné dieťa, ktorého charakteristiky a zmiznutie naznačujú možnú súvislosť s týmto prípadom, Interpol ťa vyzýva, aby si kontaktoval národný policajný tím v Nemecku.
Organizácia verí, že sa jej podarí vystopovať aj chlapcových potenciálnych biologických príbuzných. Od roku 2021 totiž poskytuje vyšetrovateľom databázu I-Familia. Ide o globálny nástroj, ktorý pomáha identifikovať neznáme telá prostredníctvom medzinárodného porovnávania rodinnej DNA.
Ak Interpol získa DNA od potenciálnych príbuzných, môže ich porovnať s DNA nájdeného neznámeho chlapca.
Identifikuj ma
Ako sme už spomínali v úvode článku, Interpol spustil program zvaný „Identify me“ – Identifikuj ma. A spadá doň aj prípad chlapca nájdeného v bavorskom Dunaji.
V máji sme sa v tejto súvislosti venovali prípadom 22 zavraždených žien. V tomto článku sme písali o prípade dodnes nevyriešenej vraždy ženy, ktorej telo našli v odpadkovom koši v rieke v Amsterdame.
Jej telesné pozostatky našli ešte v roku 1999. Na tele mala strelné rany v oblasti hlavy a hrudníka. Prípad sa však nedarilo vyriešiť a v roku 2005 sa k vyšetrovateľom pridala forenzná detektívka Carina Van Leeuwenová. No k posunu sa stále neschyľuje.
Holandská polícia tvrdí, že prípad zvyčajne „vychladne“, keď zostane otvorený a nevyriešený po približne troch rokoch.
Po vyčerpaní všetkého úsilia sa detektívi spojili s kolegami u susedov v Nemecku či Belgicku. Dozvedeli sa tak o ďalších prípadoch vrážd žien, ktoré sa dodnes nepodarilo identifikovať.
Tri susedné krajiny následne zostavili zoznam 22 obetí, s ktorými sa obrátili na Interpol. Holandská polícia identifikuje celkovo deväť prípadov, belgická sedem a nemecká šesť.
Zväčša šlo o ženy vo veku od 15 do 30 rokov a autority netušia, ako sa volali, a nevedia vypátrať ich vrahov. Z toho dôvodu je podľa polície ťažké určiť okolnosti týchto úmrtí.
Zdroje: Interpol, tvnoviny.sk, Archív SIU