V e-športovom NHL u nás kráľuje žena. Veľa mužov ju stále po prehre vulgárne uráža
- Je majsterkou Slovenska v hre NHL
- Reprezentovala Slovensko aj na tohtoročných e-majstrovstvách sveta
- Mnoho mužov jej stále po prehre vulgárne i sexuálne nadáva
- Koľko sa dá zarobiť na najväčšom turnaji v hre NHL a či je u nás e-šport na vzostupe
- Je majsterkou Slovenska v hre NHL
- Reprezentovala Slovensko aj na tohtoročných e-majstrovstvách sveta
- Mnoho mužov jej stále po prehre vulgárne i sexuálne nadáva
- Koľko sa dá zarobiť na najväčšom turnaji v hre NHL a či je u nás e-šport na vzostupe
Už na NHL 2009 – posledná NHL hra pre PC a prvá na konzolách – bola v svetových rebríčkoch číslom 1. Aj po rokoch ju chuť hrať neomrzela. Je majsterkou Slovenskej republiky a tohtoročnou reprezentantkou našej krajiny na e-majstrovstvá sveta.
O tom, ako prebiehali pre Slovensko tieto majstrovstvá. Koľko peňazí čaká víťaza na vrcholom turnaji hry NHL a či sa u nás posúva e-šport vpred. Ale aj o tom, ako muži stále nezvládajú prehru so ženou. Nám porozprávala slovenská reprezentantka Sandra Demitrová.
Tento rok sa kvôli korone hokejová federácia namiesto majstrovstiev sveta rozhodla zorganizovať aspoň e-majstrovstvá sveta a vysielať ich online. Slovensko si na nich reprezentovala ty – jediná žena na majstrovstvách. Oslovili ťa priamo, keďže si majsterkou Slovenska alebo si musela prejsť nejakou kvalifikáciou?
Neoslovili ma priamo, musela som prejsť kvalifikáciou, ktorá prebiehala samostatne na Xboxe a na Playstatione. Formát kvalifikácie bola takzvaná rýchla smrť, čo znamená, že raz prehráš a vypadneš. Víťazi kvalifikácie na Xboxe a Playstatione sa následne stali oficiálnymi reprezentantmi svojej krajiny.
https://www.instagram.com/p/CAfnx0WAouj/
Nie každý zrejme sledoval tieto majstrovstvá. Ako sa vám – tebe ako reprezentantke na Xboxe a kolegovi na Playstatione – spolu darilo a si s výsledkom spokojná?
Playoff sme odštartovali tesnou výhrou v agregátnom skóre štyroch zápasov 16:15 proti Lotyšsku. Vo štvrťfinále nás čakala Kanada, ktorá bola jednoznačný papierový favorit. Svoju pozíciu favorita aj potvrdili a vyradili nás.
Či som spokojná? Na jednu stranu áno, pretože sme sa dostali do štvrťfinále, kde sme odohrali z môjho pohľadu veľmi kvalitné zápasy proti hráčom, ktorí patria k svetovej špičke v NHL. Na druhú stranu som samozrejme aj smutná, pretože cieľom je vždy výhra.
Dalo by sa povedať, že hoci korona šport ničila a zatvárala štadióny, tak e-športu naopak pomohla?
Presne tak, zatiaľ čo korona ničila reálny šport, tak dostávala do popredia ten virtuálny. Viď už spomínané IIHF e-majstrovstvá sveta by sa bez svetovej pandémie s najväčšou pravdepodobnosťou neuskutočnili. Počas korony sa e-šport dostal do väčšieho povedomia a záujmu ľudí i médií. V súčasnosti je e-šport čoraz diskutovanejšou témou, čomu korona bez pochýb pomohla.
Sú najlepší hráči v tomto e-hokeji na konzolách z krajín, ktoré aj patria medzi najlepšie v ozajstnom hokeji? Alebo tu existujú aj nejaké výnimky, že medzi TOP hráčmi sveta nájdeme i niekoho z Ázie, z Afriky či Austrálie?
Najlepší hráči e-hokeja naozaj pochádzajú z krajín, ktoré dominujú aj reálnemu hokeju. Medzi svetovú špičku patria hráči z Fínska, Kanady, Švédska, USA. Veľmi kvalitných hráčov ale môžeme nájsť napríklad aj v Českej republike, Rusku, či samozrejme u nás.
Som si takmer istá, že medzi top hráčmi sveta sa nenájde žiaden z Ázie, Afriky ani Austrálie. Nepatria všeobecne k hokejovým svetadielom, čiže aj čo sa týka e-športu preferujú tam skôr iné športy, ako hokej.
Na túto otázku si už iste neraz odpovedala: Ako sa mladé a dovolím si povedať pekné dievča dostalo k vášnivému hraniu hier? Doviedli ťa k tomu starší bratia alebo niekto iný?
Ďakujem za kompliment (smiech). Ja som hry na konzolách hrávala tak nejak odmalička. Súrodenci ma k tomu nedoviedli, pretože som jedináčik.
Skôr by som povedala, že ma k tomu svojím spôsobom doviedli rodičia, keďže mi tie konzoly a hry kupovali. Nielen, že mi ich kúpili, oni tie hry so mnou aj hrávali. Mamina so mnou hrávala rôzne príbehovky, no a tatino práve ten hokej. Vraj som nad ním vyhrávala už ako malé dievčatko.
Rátam, že zo začiatku si len tak hrávala proti počítaču, neskôr možno s priateľmi… Kedy a čo ťa viedlo začať hrať súťažne?
Proti počítaču som hrávala v čase, keď som ešte nevedela, že sa dá hrať online proti iným hráčom. Mňa osobne offline hranie veľmi nebaví. Hrať súťažne som začala vtedy, keď som si uvedomila, že mi to naozaj ide, a že by z toho niečo mohlo byť. Celkovo som veľmi súťaživý typ človeka, čo sa stále chce zlepšovať a hlavne čo najviac vyhrávať.
Skúšala si takto súťažne hrávať aj iné hry? Prečo práve hokej – si takou milovníčkou tohto športu?
Skúšala som aj iné hry, z ktorých stojí za spomenutie napríklad Gears of War, v ktorom som si v turnaji vyhrala Xbox. Za zmienku stojí tiež séria Call of Duty, kde som bola jeden čas súčasťou klanu, ktorý bolo skoro nemožné poraziť. Myslím, že sme za celú dobu spoločného hrania prehrali iba jedenkrát. Call of Duty ma baví doteraz, aj keď sa momentálne venujem naozaj iba NHL.
https://www.instagram.com/p/CAxeWxWA18v/
Prečo práve NHL? Hokej milujem – ten reálny, aj ešportový. Môj tatino ma už ako malú brával na zápasy Dukly Trenčín alebo našej reprezentácie. Hokej aktívne sledujem doteraz, či už NHL, Majstrovstvá sveta…
K hokeju máš teda naozaj blízko, dokonca aj podľa mena. Je to iba náhoda alebo ste si i nejako príbuzný s nebohým Pavlom Demitrom?
S Paľkom sme naozaj vzdialení príbuzní.
Je to ako v športe, že každý hráč má svoju špecifickú taktiku hrania? Niekto trebárs chodí často za bránku, odkiaľ nahadzuje puk. Niekto viac dáva góly z prihrávok od krídla. Odsleduješ si niekedy súpera, s ktorým máš hrať dôležitý zápas?
Áno, myslím, že každý hráč, ktorý sa snaží hrať na nejakej úrovni má svoju špecifickú taktiku hrania. Takisto si nastaví svoje vlastné, preňho špecifické stratégie.
Musím sa priznať, že ja si moc súperov pred zápasmi nesledujem. Skôr si niekedy pozerám streamy tých najlepších, a snažím sa z nich niečo možno priučiť. Ale hlavne sa snažím sústrediť na svoju hru, a tú stále zdokonaľovať.
Ak môžeš prezradiť, čo také teda charakterizuje tvoju hru?
Moju hru charakterizuje najmä snaha vypracovať si v útoku „stopercentnú“ šancu na gól. To v praxi znamená, že nestrieľam len tak z random pozícií, že však hádam to tam padne. Snažím sa držať si puk a vždy sa dostať do takej pozície, z ktorej viem, že to padnúť určite môže. To sa dá dosiahnuť najmä dobrým držaním puku alebo dobrou kombinačnou hrou.
Keď však vidím, že to na konkrétneho súpera nefunguje, vždy sa snažím prispôsobiť a svoj štýl trošku zmeniť. Takisto sa každý zápas sústredím na precíznu obranu, aby som mala pokryté všetko, čo je treba.
E-majstrovstvá v hokeji boli akoby už v kvalifikácii rozdelené na tých, čo hrajú na Xboxe a PlayStatione. Ty si skôr hráčka Xboxu, no teraz aj v rámci dohody s jednou firmou hrávaš i na PlayStatione. Je v tom nejaký rozdiel alebo sa ti hrá rovnako?
Pre mňa ako nováčika na Playstatione je to zatiaľ veľký rozdiel. Po toľkých rokoch hrania na xboxovom gamepade je pre mňa momentálne ešte naozaj náročné prispôsobiť sa playstationovému gamepadu, ktorý je úplne iný. Takisto mi príde trochu rozdielny aj gameplay v NHL.
Ale je to zjavne individuálne, počula som názory, že pre niektorých hráčov je to rovnaké, iným sa to zdá máličko odlišné. Je to určite aj o zvyku, tak snáď si zvyknem čo najskôr.
Ako zvyknú reagovať muži – väčšina hráčov je isto opačného pohlavia – po prehre s tebou? Nedávno som videl tabuľku nejakej ligy a tých prehier, nie malých, si tam teda uštedrila. Ty si nemala ani jednu.
Reakcie hráčov po prehrách sú naozaj rôzne. Začala by som neutrálnymi, kde najčastejšou správou je „gg“ (good game) či „wp“ (well played). Chodí mi aj veľa pozitívnych reakcií, kde mi píšu, že to hrám naozaj dobre, že nemali šancu.
Bohužiaľ, nájde sa i nespočetné množstvo nevhodných a dovolím si povedať, že až škaredých a primitívnych správ po prehre. Často sú to vulgarizmy, nadávanie rôzneho druhu, nevhodné sexuálne narážky, klasické posielanie ma do kuchyne a tak ďalej. Veľmi často je ten hate osobný a ani nesúvisí s tou hrou.
No a poslednou kategóriou sú reakcie, ktoré tiež s hrou nemajú moc spoločné, ale píšu mi len preto, že som žena a niekedy mám na profile fotku.
https://www.instagram.com/p/CBRBVs2JLuV/
Máš tam vôbec ešte nejakú ženskú konkurenciu, ktorá to hrá tiež na vyššej úrovni?
Ja osobne nepoznám žiadnu inú ženu, ktorá by NHL hrala na vyššej úrovni. Ani som sa o inej doposiaľ nedočítala, ani nevidela streamovať. No to, že žiadnu nepoznám, neznamená, že neexistuje. A možno sa pod nejakým „neženským“ menom skrýva žena a nikto to nevie. (smiech)
Každý rok vychádza nová NHL a ty, ak chceš hrávať turnaje, musíš na ňu prejsť tiež. Je to náročné si zvykať na tak trochu novú hru a musíš jej prispôsobiť aj svoje hranie? Trebárs, v tejto NHL už odtiaľto nepadá toľko gólov ako v tej predtým, takže už odtiaľto toľko strieľať nebudem…
Prechod na novú NHL nepovažujem zrovna za náročný, nakoľko sa tie hry z roka na rok nejako zásadne nemenia. Na tie minimálne zmeny, ktoré tam sú, si treba len zvyknúť a prispôsobiť sa. Presne ako hovoríš, keď nepadne z určitej pozície toľko gólov ako predtým, treba sa naučiť tú novú pozíciu, z ktorej to bude padať tentokrát. Celkovo však svoj štýl hrania nemením, len prispôsobím.
V komunite e-športu, aspoň čo sa NHL týka, máš už na Slovensku a v Čechách meno. Viem, že máš i spoluprácu s niektorými firmami. Hranie hokeja ti už teda aj zarába?
Hranie hokeja mi ešte nezarába natoľko, aby som sa tým plnohodnotne uživila. Stále teda som v prvom rade logopedička, až potom hráčka. Zárobok záleží od konkrétneho turnaja, nastaveného prizepoolu. Niektoré turnaje majú výhry peňažné, iné materiálne, napríklad nový gamepad, nové NHL… Hraním NHL sa u nás dá teda v súčasnosti iba privyrobiť, nie zarobiť, a to aj napriek spoluprácam s firmami.
https://www.instagram.com/p/B0nF5gEIGvK/
Keď sa pozrieme na porovnanie hier, NHL je stále niekde na spodku rebríčka v tom, ako sa dá na tom zarobiť. Sú hry, kde sa dá zarobiť oveľa viac peňazí, napríklad aj spomínaná FIFA, a tiež hry, ktorých profesionálnym hraním sa dá uživiť – ide najmä o počítačové hry ako Counter Strike, League of Legends, World of Warcraft, Hearthstone a tak ďalej.
Čo sa týka porovnania krajín, aj tam nájdeme určite rozdiely. Keď sa zameriame na NHL, napríklad v Kanade, USA či Fínsku sú rôzne turnaje oveľa častejšie a aj prizepooly sú tam podstatne vyššie.
https://www.instagram.com/p/BorfHXTnIXE/
Akoby vrcholným podujatím každého e-hráča NHL je jarný Gaming World Championship. O akú cenu sa napríklad tam hrá a ako sa ti darí na tomto náročnom turnaji?
Gaming World Championship (GWC) je naozaj vrcholným podujatím každého hráča NHL. Kvalifikácia do turnaja je rozdelená na konzoly a na regióny: Európa, Kanada a Amerika. Nie je ľahké sa tam dostať. Celý turnaj pozostáva dokopy zo 4 kôl. Tento rok som tam napríklad skončila medzi top 32. Celkový prizepool GWC je vyše 150 000 dolárov, z čoho víťaz berie 60 000.
Hráči e-športu, ktorí si teda už nejakým spôsobom zarábajú , trénujú ako normálni športovci. Máš aj ty taký harmonogram, že každý deň musíš odohrať aspoň hodinu-dve alebo istý počet zápasov?
Nemám presne stanovený harmonogram, že kedy, koľko mám odohrať. Hrám, keď mám čas a chuť. Ale snažím sa zahrať si každý deň, aj keď niekedy sa to nedá. Pred dôležitými zápasmi sa snažím hrať viac, nech som poriadne pripravená. A hlavne vždy si potrebujem priamo pred náročným zápasom zahrať 1-2 prípravné zápasy na rozohranie sa.
Najskôr takáto otázka: Keď si porovnáš e-šport scénu na Slovensku teraz a pred 5 rokmi, posunula sa nejako vpred? Trebárs, koná sa viac podujatí, pribúda hráčov, točia sa tam väčšie odmeny i viac sa o to zaujíma verejnosť než bolo tomu napríklad v roku 2015/2016?
Určite sa e-športová scéna posunula vpred aj u nás na Slovensku. Myslím si, že pribúda ako záujem verejnosti, tak aj počet hráčov. Podujatí tu máme nanešťastie stále pomenej, ale určite viac ako pred 5 rokmi. Viem aj o nejakých plánoch do budúcnosti, tak snáď sa všetko podarí, a ešte viac sa posunie e-športová scéna na Slovensku dopredu.
Myslíš si teda, že sa bude e-šport na Slovensku ešte ďalej posúvať a rásť na popularite? Vidíš reálne, že raz budú i v televízii napríklad dávať tvoj zápas?
Veľmi dúfam, že e-šport na Slovensku bude čoraz viac populárny. Samozrejme dúfam aj v to, že by zrovna môj zápas raz mohol byť u nás v televízii. Myslím si, že by to mohlo byť aj reálne, nakoľko, ako som hovorila, e-šport ide do popredia aj u nás.
Pekným príkladom je napríklad historicky prvý Repreduel. Bolo to podujatie, kde som hrala s hokejistom Samuelom Bučekom exhibičné zápasy proti českým hokejistom – Martinovi Kautovi a Filipovi Chytilovi. Toto podujatie bolo profesionálne moderované, streamované a výťažok zo zakúpených virtuálnych e-vstupeniek išiel na dobrú vec – pre rôzne nadácie.
V iných krajinách sa už v dnešnej dobe niektoré e-športové zápasy vysielajú v televízií, tak snáď to bude časom reálne i u nás.
https://www.instagram.com/p/CA-G5P8lx7o/
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy