V Európe nič také nenájdeš. Slovensko odkrylo ementál chodieb tajomných opálových baní

  • Slovenské opálové bane pri Prešove si vychutná každý
  • Historický komplex otvorili pre verejnosť v roku 2015
  • Sú najstaršie na svete a jediné v Európe
opal a opalove bane
Slovenské opálové bane
  • Slovenské opálové bane pri Prešove si vychutná každý
  • Historický komplex otvorili pre verejnosť v roku 2015
  • Sú najstaršie na svete a jediné v Európe

Na Slovensku sa nachádza jedinečný klenot. Bane v Slanských vrchoch nad Prešovom, v ktorých sa kedysi ťažili vzácne opály, sú najstaršími na svete svojho typu. Rozprestierajú sa medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica a poznáme ich aj pod pojmom Dubnícke bane.

Podľa riaditeľky cestovného ruchu spoločnosti Opálové bane Libanka sú práve tie slovenské jedinými aj na celom našom kontinente. Iveta Bernátová uviedla, že aj keď prvá písomná zmienka o baniach, ktorú registrujeme, pochádza zo 16. storočia, ťažilo sa v nich už podstatne skôr.

Opály pre Napoleona

Vieme však, že od 16. storočia slovenské drahé opály a ich bane poznal celý svet. Drahokamy pochádzajúce zo Slanských vrchov si obľúbili aj známe osobnosti, ktoré menili históriu. Jednou z najslávnejších majiteliek slovenského opálu bola cisárovná Jozefína, manželka francúzskeho cisára Napoleona.

Vladárka nosila najslávnejší opál známy ako Oheň trójsky, uvádza portál Veda na dosah. Avšak najväčší opál vôbec našli v roku 1775 na našom území.

Na dne potoka v dedinke Červenica sa nachádzal drahokam s názvom Harlekýn a váhou 594 gramov. Dnes sa vzácny opál, ktorý v tom čase cenili na 700-tisíc holandských guldenov, nachádza v prírodovednom múzeu vo Viedni.

drahokam
zdroj: Slovenské opálové bane

35-kilometrový komplex

Slovenské opálové bane ťa na svojej stránke lákajú na výlet do podzemia, kde objavíš tajomstvá slávnych ložísk vzácneho kameňa. Opály ťažené na Slovensku stovky rokov vynikali intenzívnou hrou farieb. Ide o jav zvaný opalescencia a na svetových trhoch si opály z našej krajiny pre ich jedinečné vlastnosti vysoko cenia.

„Podzemná sieť chodieb dosahuje dĺžku až 35 kilometrov a prepája komplikovaný systém podzemnej ťažby, ktorá fungovala až do roku 1922. Následne bane na takmer 100 rokov utíchli a znovu sprístupniť verejnosti sa ich podarilo v roku 2015 vďaka veľkému nadšeniu dobrovoľníkov,“ uvádzajú na webe.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Slovenské opálové bane, Teraz, Teraz, SIU, Veda na dosah, Instagram

Najnovšie videá

Trendové videá