V Európe sa objavilo vzácne ochorenie, po celom tele máš bolestivé pľuzgiere. V krajine žije mnoho Slovákov

  • Klasickými ovčími kiahňami si prešla asi väčšina z nás
  • V Británii sa však objavil iný druh kiahní
vakcína, kotonavírus
Ilustračný obrázok TASR/AP Photo/Emrah Gurel
  • Klasickými ovčími kiahňami si prešla asi väčšina z nás
  • V Británii sa však objavil iný druh kiahní

Tento týždeň boli v severnom Walese odhalené dva prípady zriedkavého ochorenia. Konkrétne ide o opičie kiahne. Pacienti, ktorým bolo ochorenie potvrdené, boli preventívne hospitalizovaní v Anglicku.

Namiesto koronavírusu kiahne

Public Health Wales (PHW) oficiálne potvrdil, že sa jednalo o dvoch členov jednej domácnosti. Jeden z pacientov pricestoval do Spojeného kráľovstva z Nigérie 8. mája 2021. Po príchode domov zostal s rodinou v karanténe kvôli obmedzeniam COVID-19.

Čaká nás najhoršia chrípková sezóna vôbec, varujú vedci

Po dvoch dňoch sa však neprejavili príznaky koronavírusu, ale úplne iného ochorenia. Pacient totiž postrehol, že sa mu na tvári objavujú bolestivé vyrážky, uvádza WHO. Neskôr zistil, že ide o opičie kiahne. Vírus opičích kiahní sa na človeka prenáša pohryznutím, škrabnutím alebo priamym kontaktom s krvou infikovaných zvierat.

Ilustračný obrázok
zdroj: flickr/Ankarino,commonswikimedia/ Gzzz

Vyrážky po celom tele

Vírus opičích kiahní má podobné príznaky ako ovčie kiahne, objasňuje Independent. Inkubačná doba pri opičích kiahňach je 6 až 16 dní, pričom infikované osoby môžu trpieť horúčkami, bolesťami hlavy, bolesťami chrbta aj celkovou únavou.

Po horúčkovej fáze sa zväčša objavujú vyrážky na tele pacienta. Konkrétne ich možno vidieť na tvári, dlaniach aj chodidlách. Takáto kožná vyrážka potom môže prerásť do pľuzgierov, ktorých zmiznutie trvá niekoľko týždňov.

Prekonal si už ovčie kiahne?

Potvrdené prípady opičích kiahní sú vo Veľkej Británii zriedkavou udalosťou a riziko pre širokú verejnosť je veľmi malé,“ cituje Independent Richarda Firtha z oddelenia Public Health Wales (PHW).

„Opičie kiahne majú vo väčšine prípadoch mierny priebeh, ktorý sa „upraví“ sám. Opičie kiahne by tiež nemali spôsobiť dlhodobé problémy ovplyvňujúce zdravie človeka. Väčšina ľudí sa zotaví do niekoľkých týždňov,“ dodal.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: WHO, Independent

Najnovšie videá

Trendové videá