V Európe sa rozšíril pavúk ako z Harryho Pottera: Dorastá do úctyhodnej veľkosti

  • Dorastá do dĺžky až 7 centimetrov
  • Dokáže sa pohybovať po vode a živí sa malými rybami
pavúk
Ilustračná fotografia wikimedia/Ocrdu
  • Dorastá do dĺžky až 7 centimetrov
  • Dokáže sa pohybovať po vode a živí sa malými rybami

Jeden z najväčších pavúkov Európy, ktorého veľkosť prirovnávajú k myši alebo ľudskej dlani, sa opäť objavuje vo svojom prirodzenom prostredí. Lovčík mokraďový (v angličtine známy ako Raft Spider) bol donedávna na pokraji vyhynutia. Teraz sa vracia do európskej prírody, čo môže u mnohých ľudí vyvolať zmiešané pocity.

Tento pozoruhodný, no pre mnohých desivý druh dorastá až do dĺžky 7 centimetrov. Obýva predovšetkým vlhké biotopy v blízkosti vôd, močiarov a mokradí. Jeho schopnosť behať po vodnej hladine mu umožňuje loviť korisť priamo na vode, pričom sa živí menšími pavúkmi, bezstavovcami a dokonca aj drobnými rybami.

Tim Strudwick, správca rezervácie v Norfolku, kde sa tieto pavúky vyskytujú, pre denník The Independent uviedol: „Samice sú pôsobivé, čo sa týka veľkosti, ale aj krásy – je naozaj výnimočné ich vidieť.“ Napriek tomu, že pre človeka nepredstavuje reálne nebezpečenstvo, jeho veľkosť môže vyvolávať značný strach, najmä u ľudí trpiacich arachnofóbiou.

Úspešný návrat tohto druhu je výsledkom intenzívnych ochranárskych programov. V Británii sa podarilo výrazne zvýšiť populáciu, s odhadom viac ako 10-tisíc samíc. Tento úspech ukazuje, že cielené ochranárske aktivity môžu priniesť výsledky aj pri druhoch na pokraji vyhynutia.

U nás sa vyskytuje len zriedka 

Situácia v strednej Európe je odlišná. V Českej republike je lovčík mokraďový stále klasifikovaný ako kriticky ohrozený druh s len 26 zaznamenanými nálezmi za posledných 70 rokov. Na Slovensku presné údaje o výskyte chýbajú, ale predpokladá sa obmedzený výskyt vzhľadom na podobnosť prírodných podmienok s okolitými krajinami.

Zaujímavé, hoci pre niektorých možno znepokojujúce, je správanie samíc pri starostlivosti o potomstvo. Vytvárajú vaky na vajíčka, ktoré pravidelne namáčajú do vody, a po vyliahnutí mláďat spriada matka nad vodou akýsi hodvábny stan, ktorý celý týždeň stráži.

Pre tých, ktorí sa odvážia pozorovať tohto obrovského pavúka, je najvhodnejšie navštíviť chránené mokraďové oblasti v období liahnutia mladých pavúkov. Vtedy možno za slnečného dňa vidieť, ako si dospelé jedince vytvárajú okolo vody vlastné „škôlky“ pre svoje potomstvo.

Hoci návrat lovčíka mokraďového je významným úspechom v ochrane biodiverzity, výzvy pretrvávajú. Informuje BBC s odvolaním sa na RSPB: „Tieto oblasti sú stále ohrozené javmi ako sucho, stúpanie hladiny morí, prílivové vlny – čokoľvek také by mohlo pavúky doslova vyhubiť.“  Preto je nevyhnutné pokračovať v ochranárskych aktivitách a monitorovaní populácií tohto druhu.

Napriek obavám, ktoré tento pavúk veľkosti myši vyvoláva, je jeho prítomnosť v prírode dôležitá na zachovanie rovnováhy ekosystému. Ako uviedol Tim Strudwick pre RSPB: „Ich veľkosť môže byť trochu strašidelná, ale nie je sa čoho obávať – lovčíky mokraďové sú pre ľudí úplne neškodné!

Návrat tohto obrovského pavúka do európskej prírody nie je len úspechom ochranárov, ale aj výzvou pre verejnosť prekonať svoj strach a pochopiť dôležitosť zachovania všetkých druhov v našich ekosystémoch bez ohľadu na to, ako desivo môžu vyzerať.

Na Slovensku objavili aj tri nové druhy pavúkov

Ako sme ťa už informovali, arachnológ Pavol Purgat z Ústavu krajinnej ekológie SAV informuje, že sa doteraz podarilo identifikovať viac ako 1000 druhov pavúkov. Najnovšie objavy publikované v odbornom periodiku Check List rozšírili tento zoznam o tri nové druhy.

Pavúky, ktoré boli novoobjavené, zatiaľ nemajú slovenské názvy. Medzi novými prírastkami svojou veľkosťou vyniká Mimetus laevigatus, pavúk živiaci sa inými pavúkmi. Ďalšie dva objavené druhy – Trichoncyboides simoni a Altella aussereri – fascinujú svojou miniatúrnou veľkosťou, pretože merajú tesne vyše jedného milimetra.

Obzvlášť pozoruhodný je nález druhu Altella aussereri. „Než sa nám ho podarilo zaznamenať na Slovensku, bol Altella aussereri považovaný za druh, ktorý okrem južnej časti talianskych Álp nežije nikde inde na svete. Takže teraz vieme, že nejde o endemit. Ide o druh, ktorý je veľmi drobný, žije skryto v pôde a ľahko tak unikne pozornosti vedcov,“ uviedol vedec.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Independent , BBC, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá