V Európe sa šíri choroba, ktorú sme považovali za vyhubenú. Trpia neočkovaní

  • Až dva z piatich prípadov boli u detí vo veku do štyroch rokov
  • Veľké ohniská hlásia v Rumunsku
Detská ambulancia a dievčatko na rukách
Ilustračný obrázok TASR/Miroslav Košírer, TASR/František Iván
  • Až dva z piatich prípadov boli u detí vo veku do štyroch rokov
  • Veľké ohniská hlásia v Rumunsku

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala alarmujúce varovanie pred osýpkami. V Európe totiž zaznamenala ich 30-násobný nárast prípadov.

Toto vyhlásenie prichádza len pár dní po tom, ako Spojené kráľovstvo vyhlásilo kampaň na podporu rodičov, aby dali svoje deti zaočkovať proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Na ostrovoch totiž úrady zaznamenali veľký nárast prípadov, ako píše The Guardian.

V Spojenom kráľovstve sa kombinovaná vakcína proti osýpkam, mumpsu a rubeole ponúka deťom v dvoch dávkach. Prvou dávkou sa očkujú deti vo veku 12 mesiacov, následne druhou dávkou trojročné deti, informuje agentúra TASR.

Minulý rok bolo v Európe v období od januára do októbra zaznamenaných 30 000 prípadov osýpok. V roku 2022 šlo o 941 prípadov hlásených za celých 12 mesiacov.

„V regióne sme svedkami nielen tridsaťnásobného nárastu počtu prípadov osýpok, ale aj takmer 21 000 hospitalizácií a päť úmrtí súvisiacich s osýpkami. To je znepokojujúce,“ uviedla WHO.

Konkrétne minulý rok do októbra WHO zaregistrovalo viac ako 30 000 prípadov v porovnaní s 941 prípadmi za celý rok 2022.

Pokles očkovaní kvôli covidu

Počas pandémie ochorenia COVID-19 došlo k poklesu úrovne zaočkovanosti proti tejto chorobe. V rokoch 2020 až 2022 nebolo v európskom regióne WHO zaočkovaných proti osýpkam približne 1,8 milióna dojčiat, informuje agentúra TASR.

Šéfka britskej agentúry pre zdravotnú bezpečnosť Jenny Harriesová uviedla, že zaočkovanosť klesla v celoštátnom meradle na približne 85 percent a v niektorých častiach Londýna je oveľa nižšia

Čo sú to osýpky?

Osýpky sú vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje u detí, ale môže postihnúť aj dospelých. Prejavuje sa vysokou horúčkou, kašľom, zápalom spojiviek a typickou vyrážkou. Prenáša sa vzduchom a priamym kontaktom.

Najúčinnejšou ochranou je očkovanie vakcínou MMR, ktorá poskytuje imunitu proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Dôležitá je aj dobrá osobná hygiena a vyhýbanie sa kontaktu s nakazenými osobami. Hoci je výskyt osýpok v mnohých krajinách vďaka očkovaniu nízky, stále predstavujú zdravotnú hrozbu, najmä v oblastiach s nízkou zaočkovanosťou.

Podľa agentúry z najnovších dát vyplýva, že až dva z piatich prípadov boli u detí vo veku od jedného do štyroch rokov. Jeden z piatich bol u ľudí vo veku 20 rokov a viac, píše portál Euronews.

„Očkovanie je jediným spôsobom, ako ochrániť deti pred týmto potenciálne nebezpečným ochorením. Na zastavenie prenosu a zabránenie ďalšiemu šíreniu je potrebné naliehavé očkovanie,“ upozornil Hans Kluge, regionálny riaditeľ WHO pre Európu. 

Rumunsko zahltili osýpky

Okrem Veľkej Británie hlási veľa prípadov aj Rumunsko, ktoré koncom minulého roka vyhlásilo národnú epidémiu osýpok. Stalo sa tak po znepokojujúcom náraste počtu prípadov a vysokom počte hospitalizácií nakazených detí.  V krajine hlásia 2 805 prípadov tohto vírusu.

Podľa rumunského Národného inštitútu verejného zdravia od decembra zomreli na osýpky tri deti a jeden dospelý.

Vakcíny proti osýpkam, ktoré máme, sú bezpečné a účinné. Používajú sa už roky a dokázali zabrániť mnohým úmrtiam a ochoreniam v európskom regióne,“ vysvetlil regionálny poradca WHO pre imunizáciu Siddhartha Datta.

Rovnaké závery ako WHO má aj ECDC, ktoré uvádza, že kvôli neoptimálnej miere zaočkovania sa očakáva viac prípadov osýpok. Z najnovších údajov ECDC vyplýva, že pokrytie druhou dávkou v roku 2022 bolo približne 89,7 %.

Najviac zaočkovaných je v Maďarsku (99 %), ktoré nasleduje Slovensko a Portugalsko s 96 % mierou zaočkovania. Na chvoste rebríčka sa ocitlo Estónsko (68 %) a Rumunsko (71 %).

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Guardian, TASR, AI, Euronews, Rumunský Národný inštitút verejného zdravia

Najnovšie videá

Trendové videá