V Európe zomrel prvý človek na koronavírus
- Francúzsko hlási prvú obeť epidémie
- Obeťou sa stal 80-ročný turista z Číny
- Hospitalizovaná bola aj jeho dcéra, tá by sa však mala uzdraviť
- Francúzsko hlási prvú obeť epidémie
- Obeťou sa stal 80-ročný turista z Číny
- Hospitalizovaná bola aj jeho dcéra, tá by sa však mala uzdraviť
Francúzsko v sobotu ohlásilo prvú obeť epidémie spôsobenej novým koronavírusom na svojom území. Ide zároveň o prvú obeť na území celej Európy, informuje SITA.
„V noci som dostala informáciu o smrti osemdesiatročného pacienta, ktorý bol hospitalizovaný od 25. januára,“ informovala v sobotu francúzska ministerka zdravotníctva Agnés Buzyn. Obeťou sa stal 80-ročný turista z Číny, ktorý mal infekciu pľúc spôsobenú ochorením COVID-19 a už krátko po jeho hospitalizácii 25. januára sa začal jeho stav rapídne zhoršovať. Hospitalizovaná bola vo Francúzsku aj jeho dcéra, tá by sa však podľa francúzskych lekárov mala uzdraviť.
V Európe zatiaľ evidujú 46 prípadov nakazenia sa novým koronavírusom a ním spôsobeným ochorením COVID-19. Jednotlivé prípady nahlásilo už deväť rôznych európskych štátov, pričom najviac nakazených, deväť, je v Nemecku.
Celosvetovo je infikovaných novým koronavírusom viac ako 67-tisíc ľudí, 1 526 z nich už zomrelo. Veľká väčšina úmrtí aj nakazených je v čínskej provincii Chu-pej a najmä v meste Wu-chan, ktoré je epicentrom nákazy.
Najčastejšie otázky Slovákov o koronavíruse
Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR vypracovali zoznam najčastejších otázok a odpovedí o koronavíruse, na ktoré sa občania prostredníctvom telefonických liniek či e- mailov pýtajú. Toto sú ich odpovede:
Aký je prameň pôvodcu nákazy nového koronavírusu 2019-nCoV?
Ako prameň pôvodcu nákazy sa predpokladajú zvieratá na trhu v čínskom meste Wu-chan. Predpokladá sa, že ľudia sa nakazili kontaktom so živými zvieratami, ktoré sa predávajú aj na spomenutom trhu. Zatiaľ nie je presne isté, z akého zvieraťa môže nákaza pochádzať. Vo všeobecnosti však pôvodcom koronavírusu môžu byť kurčatá, ošípané, hovädzí dobytok, či dokonca mačky alebo psy, ale aj hady a netopiere. Prenos koronavírusu z človeka na človeka bol potvrdený.
Aké sú prejavy ochorenia na nový koronavírus?
Nový koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie – vírusovú pneumóniu. Je geneticky odlišný od koronavírusov SARS-CoV a MERS-CoV. Ide o všeobecné príznaky virózy, respektíve klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky – teplota nad 38 °C kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie. Pri komplexnejšom vyšetrení býva prítomný RTG nález – zápal pľúc. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa udáva 2 až 14 dní.
Ako sa lieči ochorenie spôsobené novým koronavírusom?
Liečba je symptomatická. Overená očkovacia látka proti novému koronavírusu 2019-nCoV zatiaľ neexistuje.
Aká je pravdepodobnosť, že sa novým koronavírusom nakazím?
Na Slovensku doteraz nebol zaznamenaný potvrdený prípad ochorenia vyvolaného 2019-nCoV. Vzhľadom na súčasné možnosti cestovania nemôžeme vylúčiť zanesenie nového koronavírusu na naše územie.
V prípade, že ste neboli v krajinách, kde sa nový koronavírus nachádza, respektíve ste neboli v kontakte s osobami, ktoré uvedené krajiny navštívili, ide s veľkou pravdepodobnosťou o klasickú chrípku či prechladnutie, a preto netreba podliehať panike. Samozrejme, aj v prípade klasického respiračného ochorenia vrátane chrípky je dôležité kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, pretože i tieto ochorenia môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.