V Európe vyčíňa vírus, o ktorom nakazení veľakrát netušia. Trend sa valí aj na Slovensko

  • WHO varuje pred nárastom prípadov HIV
  • Pacienti o diagnóze často nevedia
  • S chorobou je často spájaná hanba
Na snímke sú záchranári v sanitke.
Ilustračná fotografia TASR/Pavol Zachar
  • WHO varuje pred nárastom prípadov HIV
  • Pacienti o diagnóze často nevedia
  • S chorobou je často spájaná hanba

Svetová zdravotnícka organizácia bije na poplach. Európania čoraz častejšie žijú s HIV bez toho, aby boli diagnostikovaní alebo o chorobe vôbec vedeli. WHO to uviedla v novej správe uverejnenej v stredu 30.11. Upozorňuje pritom, že s vírusom sa ešte stále spája hanba. Informuje o tom agentúra TASR s odvolaním sa na DPA.

Prípady stúpajú

HIV, vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti, poškodzuje imunitný systém človeka. Prenáša sa telesnými tekutinami, predovšetkým krvou, a vyvoláva smrteľnú chorobu AIDS.

Podľa nových údajov „sa prinajmenšom od roku 2018 až do roku 2021 nakazilo vírusom HIV v európskom regióne viac ľudí, než ich bolo diagnostikovaných“, uviedol regionálny úrad WHO v tlačovej správe pred 1. decembrom. Tento je deň je vyhlásený za Svetový deň boja proti AIDS.

Európsky región WHO zahŕňa viac než 50 krajín vrátane Ruska, Ukrajiny a Turecka. „Údajmi o HIV, liečbe a starostlivosti, by sme mali byť hlboko znepokojení,“ uviedol regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge. „Pretrvávajúca, rozšírená hanba okolo HIV odrádza ľudí, aby sa dali otestovať, a nebezpečne nás odkláňa od cesty smerujúcej k splneniu nášho cieľa skoncovať s AIDS do roku 2030,“ dodal Kluge.

Záchranou sú testy a úcta

WHO tiež vyzvala, aby boli služby pre ľudí nakazených HIV dostupnejšie. „Musíme spoločne pracovať na tom, aby sme zaistili, že sa nikto v tejto situácii nebude báť dať otestovať, nebude cítiť hanbu, zúfalstvo ani izolovanosť. Každý by mal kdekoľvek dostať patričné služby a úctivú starostlivosť, ktorú potrebuje,“ apeloval Kluge.

Riaditeľka Európskeho strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) Andrea Ammonová zdôraznila, aké dôležité je testovanie na HIV. Podľa jej slov u ľudí, ktorým nákazu diagnostikujú neskoro, „je vyššie riziko ťažkého priebehu choroby a dokonca smrti“.

hiv pochod
zdroj: Unsplash/Ehimetalor Akhere Unuabona

Takisto upozornila na ohrozenie zdravia verejnosti. Uviedla, že „neliečení jednotlivci môžu nevedome šíriť HIV na svojich sexuálnych partnerov“.

V roku 2021 bolo denne diagnostikovaných okolo 300 nových diagnóz HIV v 46 z 53 krajín Európy, ako uviedla WHO. To predstavuje celkovo 106 508 nových diagnóz hlásených v európskom regióne za celý uvedený rok a 16 624 v Európskej únii, dodala WHO.

Slovensko nie je výnimkou

Ani Slovensko nie je v trende nárastu počtu prípadov nakazenia sa touto chorobou výnimkou. Pozitívom však je, že spomedzi všetkých štátov EÚ je Slovensko jednou z krajín s najnižšou ročnou incidenciou, uvádza Úrad verejného zdravotníctva.

V poslednom desaťročí však aj napriek tomu pozorujeme vzostupný trend vo výskyte nových prípadov HIV infekcie a rýchlo stúpa aj počet ľudí žijúcich s HIV infekciou. ÚVZSR ku 31. 6. 2021 zaznamenalo 1 099 občanov Slovenskej republiky žijúcich s HIV infekciou.

Práve rok 2020 sa stal z hľadiska počtu pribúdajúcich prípadov nákazy najkritickejším, keďže celkovo pribudlo 110 nových prípadov. Relatívne vysoký podiel na identifikovaných prípadoch mali však cudzinci, a to približne 25 %.

infúzia
zdroj: Unsplash/Mat Napo

Slovensko sleduje výskyt HIV v krajine už od roku 1985. Za toto obdobie bolo registrovaných u občanov aj cudzincov spolu 1 337 prípadov infekcie vírusom. Vo všeobecnosti platí, že sa častejšie nakazia muži. Zo spomenutých 1 337 prípadov bolo 991 zaznamenaných u mužov.

Mortalita je však relatívne nízka. ÚVZSR od roku 1985 zaznamenal len 80 úmrtí spojených s touto chorobou. Samotné prenášanie choroby sa najčastejšie vyskytlo pri styku muža s mužom, a to v 70 % prípadov. Približne štvrtina prenesení sa udiala pri heterosexuálnom styku a malý podiel mali aj špinavé injekčné striekačky.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, ÚVZSR

Najnovšie videá

Trendové videá