V Taliansku sa objavil šokujúci prípad nákazlivej choroby. V známej Verone sa objavila Malária. Pacient sa nenakazil niekde v tropických krajinách, ale priamo doma – na talianskom území. Takýto prípad tu nemal obdobu už desaťročia.
„Úplne to zmení budúcu paradigmu infekčných ochorení,“ hovorí riaditeľ janovskej nemocnice San Martino Matteo Bassetti pre taliansky portál.
Situácia je o to prekvapivejšia, že komáre prenášajúce maláriu sa v Taliansku neobjavili od 70. rokov minulého storočia. Vtedy sa krajine podarilo toto zákerné ochorenie úplne vyhubiť, pripomína portál Leggo.
Za nečakaným návratom malárie je zrejme globálne otepľovanie. Taliansko sa postupne mení na tropickú krajinu – v posledných rokoch tu už zaznamenali prípady horúčky dengue či epidémiu Chikungunya.
Miestne podnebie sa zmenilo natoľko, že komáre prenášajúce maláriu tu nielen dokážu prežiť, ale sa aj úspešne množia. Odborníci sa obávajú, že by sa malária mohla rozšíriť po Európe.
Nemocnice sa budú musiež prispôsobiť
Lekári preto musia zmeniť svoj prístup k pacientom. Už nestačí len rutinná otázka, či navštívili Afriku alebo iné rizikové oblasti.
Maláriu môžu prezradiť typické príznaky: vysoká horúčka striedaná zimnicou, nadmerné potenie, silné bolesti hlavy a svalov, nevoľnosť a vracanie. Práve rýchla a presná diagnóza je kľúčová – môže zabrániť vážnym zdravotným komplikáciám.
Úrady v dvoch talianskych regiónoch už začali konať. Pripravujú sériu protiopatrení, ktoré zahŕňajú dôkladné vyšetrenie terénu.
V pláne je aj rozsiahla dezinsekcia všetkých miest, kde sa nakazený pacient pohyboval. Odborníci sa obávajú, že tento prípad nemusí byť posledný a Taliansko sa bude musieť pripraviť na novú zdravotnú hrozbu.
Taliani sa dožívajú stovky bežne
Počet ľudí vo veku nad 100 rokov sa v Taliansku za uplynulých desať rokov zvýšil o 30 percent, zatiaľ čo pôrodnosť v krajine naďalej klesá. Vyplýva to zo štvrtkových údajov národného štatistického úradu ISTAT, informuje TASR na základe správ tlačových agentúr Reuters a ANSA.
Podľa údajov štatistického úradu žilo k 1. januáru 2024 vo vekovej kategórii 100 až 104 rokov 22.552 Talianov, pričom v roku 2014 to bolo iba 17.252 osôb. Prevažnú väčšinu z nich – 81 percent – tvorili ženy.
Štatistický úrad uviedol, že Taliansko malo na začiatku tohto roka 677 obyvateľov vo veku 105 a viac rokov, ako aj 21 tzv. „superstoročných ľudí“ – osôb vo veku 110 a viac rokov, z ktorých len jeden bol muž. Je to viac ako dvojnásobok počtu z roku 2009, keď ich bolo v krajine len desať.
Postupné starnutie obyvateľstva spôsobuje Taliansku, kde je pôrodnosť jednou z najnižších v Európe, problémy, ktoré majú veľký vplyv na verejné financie, pretože vláda musí vynakladať obrovské sumy na dôchodky a zdravotnú starostlivosť.
Najstaršou osobou v Taliansku je aktuálne 114-ročná žena, najstarší muž má 110 rokov, uviedol ISTAT.