V Holandsku má čoskoro vzniknúť prvá sebestačná ekologická dedina na svete
- Startup ReGen Villages postaví v Holandsku prvú eko-dedinku
- Každý obyvateľ bude mať možnosť žiť v ekologicky čistom prostredí a pestovať vlastné ovocie či zeleninu
- Startup ReGen Villages postaví v Holandsku prvú eko-dedinku
- Každý obyvateľ bude mať možnosť žiť v ekologicky čistom prostredí a pestovať vlastné ovocie či zeleninu
Život vo veľkomestách po celom svete zažíva najväčší rozmach. Čoraz zvyšujúce sa nároky na bývanie spojené s astronomickými nájmami, hustotou dopravy v uliciach a zhoršujúcou sa kvalitou ovzdušia prinútilo istý americký startup zamyslieť sa nad tým, akým spôsobom dokážu mestá budúcnosti obmedziť všetky negatívne vplyvy na život vo svetových metropolách. Startup ReGen Villages prišiel s revolučným nápadom, ktorý je pracuje s nápadom vytvoriť sebestačnú a ekologickú dedinu pre tisíce ľudí.
Prvá takáto dedinka má vzniknúť neďaleko holandského mesta Almere, kde by sa stavebné práce mali začať už koncom tohto roka. Očakáva sa, že prví obyvatelia eko-dediny sa budú môcť nasťahovať do svojich nových obydlí, ktorých má byť celkovo 194, už začiatkom mája 2019.
Každá stavba má byť navzájom prepojená. Odpady z domácností budú využívanie pre kompostovanie, dažďová voda zbieraná a použitá pre polievanie skleníkov a záhrad. Samozrejmosťou budú aj solárne panely, ktoré budú generovať nielen elektrickú energiu ale aj nabíjať elektromobily.
Jediná eko-dedina by dokázala ponúknuť miesto pre nové bývanie až 100 rodinám. Každá domácnosť by mala k dispozícií vlastný skleník, kde by mohli pestovať ovocie či zeleninu.
Počíta sa aj so spoločnými poliami a farmami, kde by si obyvatelia mohli vypestovať ďalšie jedlo. Za výpomoc na farmách by si dokonca obyvatelia dokázali znížiť svoj mesačný nájom.
„Je to projekt, v ktorom sa obyvatelia môžu prechádzať po ceste a okolo seba vidieť stromy a kríky, čerstvé ovocie, ktoré si môžu priamo vychutnať. Nemusíte sa obávať žiadnych golfových ihrísk či tenisových kurtov, primárne nám ide o jedlo a jeho pestovanie.“ dodal James Ehrlich, zakladateľ ReGen Villages.
Architektúra, ktorá bude použitá pri výstavbe domov má v ľuďoch vyvolať pocit harmónie a splývania s prírodou.
Každá dedina by podľa slov zakladateľa ReGen Villages mohla vyprodukovať dostatok jedla pre všetkých jeho obyvateľov. Prebytočné zásoby by bolo možné predať a zisk z predaja by sa investoval do rozvoja fariem.
Ehrlich verí že projekt vznikajúci v Holandsku nebude posledný. Ďalšou lokalitou, kde by v budúcnosti mohla vzniknúť eko-dedina od ReGen Villages by mohla byť oblasť pri švédskom meste Lund, spomínajú sa aj štáty akými sú Dánsko, Nemecko či Belgicko.
Zdroj: businessinsider.com / nextshark.com / regenvillages.com
Čítajte viac z kategórie: Architektúra