V hre je povinná karanténa na päť či sedem dní, varuje Klus. Na Slovensku pribudlo 33 nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 33
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 5987
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 33
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 5987
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 022 079 za predchádzajúci deň pribudlo 5 835 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 568 552 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 14 336 ľudí. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 33 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 19 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 5 987 RT-PCR vyšetrení a 26 509 antigénnych testov.
Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (10), nasleduje Košický (6), Bratislavský (5), Trenčiansky (4), Trnavský (4), Banskobystrický (2), Nitriansky (1) a Prešovský (1). Je medzi nimi 18 mužov a 15 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 186 990 a žien 204 652.
V nemocniciach je hospitalizovaných 170 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 120 ľudí. Na JIS je 15 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 11 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 nevzrástol. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 510 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 451.
Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 959 472 pričom takto bolo pozitívne testovaných 391 642 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 36 950 987, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 039 osôb.
Celkový počet neaktívnych prípadov je 708 118. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.
Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.
Zmeny pre cestovateľov
Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus v relácii Na telo na Markíze, povedal, že nezaočkovaní pôjdu po návrate zo zahraničia povinne do karantény. Teraz sa čaká na rozhodnutie, či pôjde o 5-dňovú alebo až 7-dňovú karanténu. Zatiaľ nie je jasné, kedy môže začať toto opatrenie platiť. Karanténa bude povinná po návrate zo všetkých krajín. Cestovatelia sa však nevyhnú ani následnému PCR testu, ktorý bude povinný.
Klus na sociálnej sieti taktiež varoval pred obchádzaním pravidiel pri prekračovaní hraníc. „Ak to na Slovensku myslíme s kontrolou hraníc vážne, musíme nastaviť taký režim, aby to nefungovalo ako v súčasnosti. Mnohí ľudia si totiž dnes dávajú navzájom telefonicky vedieť, na ktorých hraniciach sa kontroluje a na ktorých nie,“ konštatoval.
Dodal, že vzhľadom na riziká delta variantu koronavírusu je podobné správanie nezodpovedné a neprípustné. „Prosím vás, nerobte to, v záujme vášho zdravia a zdravia vašich blízkych,“ zdôraznil štátny tajomník.
Klus odporúča očkovanie všetkým, ktorí sa chcú vyhnúť karanténe a testovaniu. Zaočkovaní ľudia sa totiž podľa návrhu Ústredného krízového štábu môžu vyhnúť domácej karanténe a testovaniu. „Zo semaforu, ktorý rozdeľoval krajiny na zelené, červené a čierne prechádzame do individuálneho systému. Ten nebude rozlišovať, odkiaľ človek prichádza, ale či je človek prichádzajúci na Slovensko zaočkovaný (oboma dávkami) alebo nie je zaočkovaný,“ hovorí.
Štátny tajomník tvrdí, že aj takto chcú motivovať tých, ktorí s očkovaním váhajú. Odvoláva sa na na dôkazy o tom, že zaočkovaní sú menšími prenášačmi koronavírusu a ich priebeh ochorenia je mierny a menej nebezpečný ako v prípade nezaočkovaných.
„Ak by sa teda aj niekto zaočkovaný nakazil v zahraničí a prišiel by späť na Slovensko, tak okrem toho, že je u neho oveľa menšia pravdepodobnosť prenosu na ďalšiu osobu, tak klinické následky, vrátane hospitalizácie, sú oveľa menej komplikované,“ povedal Klus.
Klus sa dotkol aj problematiky pendlerov, teda pravidelných cestujúcich, ktorí žijú v prihraničných oblastiach. Uviedol, že pri tejto skupine ľudí si vie predstaviť jej pravidelné bezplatné testovanie tak, ako tomu bolo v predchádzajúcom období.
„S tým súvisí aj diskusia o dostupnejšom RT-PCR testovaní pre občanov, keďže antigénovému testovaniu do istej miery zrejme ‚odzvonilo‘,“ uzavrel štátny tajomník.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: SITA, MZSR, NCZI, Na telo, Facebook/Martin Klus