„V hre nie je len delenie RTVS.“ Michelko prezradil možné plány s rádiotelevíziou
- S príchodom novej vlády sa otvorila téma delenia RTVS
- Startitup vyspovedal k téme poslancov a dozvedel sa, že v hre je aj nový scenár
- S príchodom novej vlády sa otvorila téma delenia RTVS
- Startitup vyspovedal k téme poslancov a dozvedel sa, že v hre je aj nový scenár
S príchodom novej vlády, ktorú má pod taktovkou staronový premiér Robert Fico, sa otvorila aj téma, ktorá bola už roky, na prvý pohľad, uzatvorená. Ide o delenie verejnoprávnej rádiotelevízie. Tú zlúčila ešte vláda Ivety Radičovej, konkrétne rezort kultúry, na čele ktorého vtedy stál Daniel Krajcer.
Opätovné „rozkrojenie“ RTVS sa tak po novom dostalo už aj do čerstvého programového vyhlásenia novej vlády. To už odklepol vládny kabinet, a teraz čaká na zelenú od Národnej rady.
Startitup sa tak pýtal poslancov počas aktuálnej schôdze Národnej rady, ako vnímajú plán vlády ohľadom verejnoprávnej inštitúcie. Šéf mediálneho výboru Roman Michelko z klubu SNS prezradil, že aktuálne rozdelenie rádiotelevézie nie je jediným scenárom v talóne vlády. Aktuálne je totiž v hre aj systém pripomínajúci kvóty, ktoré by mali platiť pre RTVS.
„Verejnoprávne médiá musia zabezpečovať nezávislú a objektívnu žurnalistiku. Zároveň musia podporovať kvalitnú pôvodnú slovenskú televíznu a rozhlasovú tvorbu. Za týmto účelom 52 vláda presadí právny a ekonomický rámec rozdelenia Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) na dve nezávislé verejnoprávne mediálne inštitúcie – Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas, prípadne zváži iné riešenie, ako posilniť verejnoprávnosť RTVS,“ píše sa vo vládnom dokumente.
Truban radí počúvať rady odborníkov
Opoziční poslanci tak už logicky vidia podobný nápad skôr v negatívnom svetle.
„Pozrite sa, aj v biznise sa snažíte vždy riadiť radami odborníkov v danej oblasti. Aj keď sa v nej nevyznáte, tak o nej niečo hovoria. To, čo som zachytil ja, bolo, že všetci odborníci z mediálnej oblasti hovoria, že rozdelenie RTVS je úplne zbytočné a nerieši skutočný problém. Takže keby chcel niekto úprimne, aby RTVS bola ekonomicky, ale aj kvalitou a obsahom, lepšia a lepšia, tak určite ich prvý krok by nebol o jej rozdelení,“ povedal k téme podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Truban.
Disident a dlhoročný veterán slovenskej parlamentnej politiky František Mikloško z klubu KDH nad rozhodnutím vlády len krúti hlavou. „Považujem to za absurdné, ako tu vládneme na Slovensku. Tak v roku 2010, v tom volebnom období, to zlúčime a teraz to ideme zase rozdeľovať?“ kritizuje Mikloško.
Viskupič verí v prehodnotenie kroku
„Som presvedčený, že toto je zlý plán,“ myslí si poslanec za SaS Marián Viskupič.
„Dnes tá doba zliala televízne a rozhlasové vysielanie, vidíme, že sedíme v rozhlase a prenáša to aj RTVS 24. Ísť smerom k rozdeľovaniu médií, je krok opačným smerom. Verím, že nakoniec sa stane to, čo to PVV-čko hovorí, že prehodnotia a zistia, že ten stav, keď je RTVS spojená ako rádiotelevízie, je úplne v poriadku,“ podčiarkol saskár.
Michelko o novom scenári o RTVS
„Treba zdôrazniť, že v PVV-čku je formulácia fakultatívna. To znamená, že je možné po otvorení diskusie, ísť buď cestou rozdelenia, alebo sú tam možné aj iné riešenie,“ povedal k téme poslanec za SNS a šéf mediálneho a kultúrneho výboru Roman Michelko.
Michelko podčiarkol, že koaliční politici majú problém s fungovaním určitých systémov v RTVS. Taktiež chcú otvoriť otázku, či sa po technickej stránke v súvislosti so spoluprácou s externým prostredím nedajú niektoré procesy robiť lacnejšie a efektívnejšie.
Podľa šéfa výboru niektorí zamestnanci, práve Slovenského rozhlasu, tvrdia, že sú finančne podhodnotení, napríklad oproti verejnoprávnej televízii.
„Budeme sledovať počet bonusov a malusov spojenia, ak počet malusov, teda negatív bude vyšší, tak môžeme do toho ísť. Ale nebude to také, že to bude hneď v skrátenom legislatívnom konaní. Otvára sa diskusia,“ povedal pre Startitup Michelko. Zároveň podotkol, že delenie RTVS nie je jediným scenárom, ktorý je podľa novej vlády v hre.
„Je aj tá možnosť, že nakoniec sa príjme iné riešenia, že bude nejaký zákon o verejnoprávnych médiách, ktorý precizuje nároky, napríklad sociálnych skupín, aby všetky relevantné názory mali priestor v RTVS. Aby neboli diskriminované niektoré politické subjekty, alebo niektoré vplyvové skupiny, ktoré sú relevantné a nedostanú sa na pôdu verejnoprávnych médií,“ vysvetlil jednu z možností poslanec. Práve tento scenár pripomína nejakým spôsobom zavedenie v RTVS určitých kvót.
„V deväťdesiatkach sa zaviedol tretinový model. Tretina vláda, tretina koalícia, tretina opozícia. Chcem upozorniť skôr na také do neba volajúce výkričníky, ako keď jedna osempercentná strana bola raz za rok v televízii a naopak poslankyňa, ktorá disponovala jedným poslaneckým mandátom v klube tak bola 12, 15, 20-krát za polrok. Toto je do neba volajúca záležitosť,“ opísal predseda mediálneho výboru.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: Úrad vlády