V Iziume exhumovali stovky tiel. Desiatky masových hrobov ukazujú ohavnú tvár vojny
- V meste Izium bolo z masového hrobu exhumovaných vyše 400 tiel
- Inšpekcia tvrdí, že na Ukrajine sú páchané vojnové zločiny
- Masové hroby majú byť po celej Ukrajine
- V meste Izium bolo z masového hrobu exhumovaných vyše 400 tiel
- Inšpekcia tvrdí, že na Ukrajine sú páchané vojnové zločiny
- Masové hroby majú byť po celej Ukrajine
Z masového pohrebiska pri meste Izium na východe Ukrajiny bolo exhumovaných 436 tiel. Tridsať z nich malo viditeľné známky mučenia. V piatok to oznámili gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov a šéf polície Volodymyr Tymoško. TASR správu prevzala za agentúry AP.
Z radosti sa stalo peklo
Synehubov a Tymoško novinárom povedali, že v oblastiach, ktoré nedávno v rámci protiofenzívy oslobodili ukrajinské sily, našli ďalšie tri pohrebiská.
Šéf vyšetrovacej komisie OSN Erik Möse na Ukrajine v piatok Rade OSN pre ľudské práva (OHCHR) povedal, že na Ukrajine boli spáchané vojnové zločiny. Nešpecifikoval však, či ide o vojnové zločiny spáchané Ukrajinou alebo Ruskom.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok poprel tvrdenia Kyjeva, že príslušníci ruskej armády páchali v Charkovskej oblasti vojnové zločiny. Obvinenia označil za „klamstvo“.
The Guardian ďalej uvádza, že vyšetrovacia komisia navštívila na Ukrajine 27 miest a vyspovedala viac ako 150 očitých svedkov. Möse taktiež uviedol, že komisiu zasiahol počet tiel „na ktorých boli viditeľné známky popravy“.
Möse dodal, že medzi známky patrili „ruky zviazané za chrbtom, podrezané hrdlá či strelné rany v zadnej časti hlavy“.
Pôvodne radostné informácie o oslobodení strategicky dôležitého Iziumu sa objavili 10. septembra, o čom sme ťa informovali aj v našom článku. Mesto, ktoré bolo hlavnou základňou ruských síl v Charkovskej oblasti, Rusi podľa oficiálnych vyjadrení Moskvy opustili v rámci „strategického presunu“.
Nebolo jediné
Masové hroby sú však vizitkou ruskej invázie v podstate od jej začiatku. Ako prvý šokoval svet masaker v Buči. Podľa očitých svedkov hrôz, ktoré Ruskí vojaci páchali v tomto „predmestí Kyjeva“ malo ísť o „genocídu“.
„Niekoľko týždňov po okupácii sa Kadyrovci (čečenskí bojovníci vodcu Ramzana Kadyrova, spojenca Vladimira Putina) priviezli do mesta. Posledný týždeň chodili ráno po obytných štvrtiach a strieľali na každého, koho videli. Každý deň bolo treba niekoho pochovať,“ uviedol v rozhovore pre VotTak.tv Vladislav Kozlovský, ktorý mal možnosť Buču vidieť pod nadvládou Rusov.
Vojaci taktiež údajne bezdôvodne hádzali granáty do pivníc, v ktorých sa často skrývali civilisti. Mnoho ľudí je dodnes nezvestných. Rôzne zdroje uvádzajú, že v Buči sa našlo vyše 400 mŕtvych civilistov.
Masové hroby sa taktiež nachádzajú v meste Mariupol. Ten sa stal terčom Rusov tesne po začiatku invázie. Jeden z nich je zachytený aj na snímke nižšie.
Spravodajský portál The Guardian uvádza, že v meste bolo vykopaných od začiatku invázie 1 400 nových hrobov, v tomto prípade však domácim obyvateľstvom. Mnohé z nich majú na náhrobku len poradové číslo.
Medzi ďalšie oblasti s masovými hrobmi patrí aj Hostomeľ či Borodyanka, po ktorých sú údajne rozptýlené „tucty masových hrobov“. Očití svedkovia z týchto oblastí opísali, že ruskí vojaci ich často mučili prostredníctvom „elektrošokov, bitiek či núteným vyzlečením sa donaha“.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, The Guardian