V Iziume exhumovali stovky tiel. Desiatky masových hrobov ukazujú ohavnú tvár vojny

  • V meste Izium bolo z masového hrobu exhumovaných vyše 400 tiel
  • Inšpekcia tvrdí, že na Ukrajine sú páchané vojnové zločiny
  • Masové hroby majú byť po celej Ukrajine
Pochovávanie mŕtvol, civilistov i vojakov po invízii Ruska na Ukrajinu.
TASR/AP/Rodrigo Abd
  • V meste Izium bolo z masového hrobu exhumovaných vyše 400 tiel
  • Inšpekcia tvrdí, že na Ukrajine sú páchané vojnové zločiny
  • Masové hroby majú byť po celej Ukrajine

Z masového pohrebiska pri meste Izium na východe Ukrajiny bolo exhumovaných 436 tiel. Tridsať z nich malo viditeľné známky mučenia. V piatok to oznámili gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov a šéf polície Volodymyr Tymoško. TASR správu prevzala za agentúry AP.

Z radosti sa stalo peklo

Synehubov a Tymoško novinárom povedali, že v oblastiach, ktoré nedávno v rámci protiofenzívy oslobodili ukrajinské sily, našli ďalšie tri pohrebiská.

Šéf vyšetrovacej komisie OSN Erik Möse na Ukrajine v piatok Rade OSN pre ľudské práva (OHCHR) povedal, že na Ukrajine boli spáchané vojnové zločiny. Nešpecifikoval však, či ide o vojnové zločiny spáchané Ukrajinou alebo Ruskom.

Vojna na Ukrajine už trvá viac ako 200 dní. 7 mesiacov krutej vojny

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok poprel tvrdenia Kyjeva, že príslušníci ruskej armády páchali v Charkovskej oblasti vojnové zločiny. Obvinenia označil za „klamstvo“.

The Guardian ďalej uvádza, že vyšetrovacia komisia navštívila na Ukrajine 27 miest a vyspovedala viac ako 150 očitých svedkov. Möse taktiež uviedol, že komisiu zasiahol počet tiel „na ktorých boli viditeľné známky popravy“.

Masový hrob na ukrajine
zdroj: TASR/AP Photo/Evgeniy Maloletka

Möse dodal, že medzi známky patrili „ruky zviazané za chrbtom, podrezané hrdlá či strelné rany v zadnej časti hlavy“.

Pôvodne radostné informácie o oslobodení strategicky dôležitého Iziumu sa objavili 10. septembra, o čom sme ťa informovali aj v našom článku. Mesto, ktoré bolo hlavnou základňou ruských síl v Charkovskej oblasti, Rusi podľa oficiálnych vyjadrení Moskvy opustili v rámci „strategického presunu“.

Nebolo jediné

Masové hroby sú však vizitkou ruskej invázie v podstate od jej začiatku. Ako prvý šokoval svet masaker v Buči. Podľa očitých svedkov hrôz, ktoré Ruskí vojaci páchali v tomto „predmestí Kyjeva“ malo ísť o „genocídu“.

„Niekoľko týždňov po okupácii sa Kadyrovci (čečenskí bojovníci vodcu Ramzana Kadyrova, spojenca Vladimira Putina) priviezli do mesta. Posledný týždeň chodili ráno po obytných štvrtiach a strieľali na každého, koho videli. Každý deň bolo treba niekoho pochovať,“ uviedol v rozhovore pre VotTak.tv Vladislav Kozlovský, ktorý mal možnosť Buču vidieť pod nadvládou Rusov.

Vojaci taktiež údajne bezdôvodne hádzali granáty do pivníc, v ktorých sa často skrývali civilisti. Mnoho ľudí je dodnes nezvestných. Rôzne zdroje uvádzajú, že v Buči sa našlo vyše 400 mŕtvych civilistov.

Masové hroby sa taktiež nachádzajú v meste Mariupol. Ten sa stal terčom Rusov tesne po začiatku invázie. Jeden z nich je zachytený aj na snímke nižšie.

Na fotografii je zachytený masový hrob.
zdroj: SITA/AP/Jevhen Maloletka

Spravodajský portál The Guardian uvádza, že v meste bolo vykopaných od začiatku invázie 1 400 nových hrobov, v tomto prípade však domácim obyvateľstvom. Mnohé z nich majú na náhrobku len poradové číslo.

Medzi ďalšie oblasti s masovými hrobmi patrí aj Hostomeľ či Borodyanka, po ktorých sú údajne rozptýlené „tucty masových hrobov“. Očití svedkovia z týchto oblastí opísali, že ruskí vojaci ich často mučili prostredníctvom „elektrošokov, bitiek či núteným vyzlečením sa donaha“.

Zdroje: TASR, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá