V Jasnej pribudne ďalšia lanovka za poriadne veľa peňazí, najpopulárnejšia zjazdovka bude venovaná Petre Vlhovej
- V Jasnej začali s výstavbou dlhodobo pripravovanej lanovky, ktorá by mala odstrániť najkritickejší bod v doprave v severnej časti tohto najväčšieho lyžiarskeho strediska na Slovensku
- Zároveň odštartovali novú tradíciu známu zo zahraničia
- Legendárna zjazdovka známa ako Pretekárska, bude po novom niesť meno našej najúspešnejšej lyžiarky – Petry Vlhovej
- V Jasnej začali s výstavbou dlhodobo pripravovanej lanovky, ktorá by mala odstrániť najkritickejší bod v doprave v severnej časti tohto najväčšieho lyžiarskeho strediska na Slovensku
- Zároveň odštartovali novú tradíciu známu zo zahraničia
- Legendárna zjazdovka známa ako Pretekárska, bude po novom niesť meno našej najúspešnejšej lyžiarky – Petry Vlhovej
Novú lanovku spájajúcu Bielu púť a Priehybu chce spoločnosť TMR postaviť do budúcej zimy. Pôjde o 15-miestnu kabínovú lanovku známu napríklad z južnej strany Chopku. Výška investície je odhadovaná na 15 miliónov eur.
„Potrebovali sme odstrániť najväčší problém v doprave lyžiarov a turistov na Priehybu z Bielej púte. Na prestupe z jestvujúcej štvorsedačky na výťah Twinliner sa pravidelne tvoria zápchy, niekedy sa musí čakať aj viac ako hodinu. Preto sme hľadali najefektívnejšie riešenie s čo najmenším dopadom na životné prostredie,“ vysvetľuje okolnosti zámeru predseda predstavenstva TMR, a.s. Igor Rattaj.
Pôvodný projekt pre lanovku na Priehybu sa začal pripravovať ešte v roku 2009. Bol oveľa komplikovanejší, finančne náročnejší a predovšetkým by si vyžadoval väčší zásah do prostredia kvôli potrebe novej zjazdovke pre príjazd k údolnej stanici nad Lúčkami.
„Od roku 2015 sme sa preto sústredili už iba na prípravu minimalistickej verzie – iba lanovky a z Bielej púte, čo znamená 7-násobne menší zásah do lokality,“ doplnil Čeněk Jílek, COO spoločnosti TMR.
Nová kabínová lanovka začínajúca na ploche parkoviska by mala vytvoriť priame spojenie na Priehybu. Oceniť by to mali nielen lyžiari, ale v lete to zjednoduší aj dopravu imobilných návštevníkov a rodín s detskými kočíkmi.
Lanovka bude zároveň hlavnou prepravnou líniou pre zásobovanie reštaurácií, vďaka čomu sa má výrazne obmedziť pohyb ratrakov a znížiť uhlíková stopa. „Dávam zároveň verejný prísľub, že v rámci kompenzácií vysadíme v Demänovskej doline dvojnásobný počet nových stromov oproti tým, ktoré z trasy lanovky odstránime. A podotýkam, že to bude výsadba nad rámec toho, čo sadíme v rámci tradičnej akcie Zelený Chopok,“ informoval Rattaj.
Lyžiarske stredisko Jasná zároveň predstavilo nové meno najpopulárnejšej zjazdovej trate v stredisku. Zjazdovka známa ako č.1 alebo Pretekárska, ponesie od najbližšej zimnej sezóny meno našej najúspešnejšej alpskej lyžiarky – víťazky Svetového pohára Petry Vlhovej.
„Na tejto zjazdovke sa mi vždy jazdilo super, som tu ako doma, vyhrala som tu viacero pretekov. V uplynulej sezóne som práve tu v Jasnej a na tejto zjazdovke nabrala novú energiu a doviedla celú sezónu do toho najkrajšieho konca. Dúfam, že aj s mojím menom bude táto zjazdovka nielen mne, ale aj ostatným slovenským lyžiarom priať a zažijeme na nej ešte veľa úspechov,“ uzavrela Petra Vlhová v spoločnosti detí z Klubu alpského lyžovania Jasná, ktoré ju pri slávnostnom ceremoniáli prišli podporiť.
Tá na nej začiatkom marca vyhrala preteky Svetového pohára v obrovskom slalome. „Pomenovanie zjazdovky po výnimočných osobnostiach lyžovania je v zahraničí bežné, skvelý úspech Petry Vlhovej v uplynulej sezóne nám to celé iba uľahčil. Symbolická jednotka v stredisku tak od dnešného dňa patrí slovenskej i svetovej jednotke – našej Peti,“ hovorí riaditeľ strediska Jasná Jiří Trumpeš.
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. sa v roku 2020 dostala do straty z 4,087 miliónov eur na – 17,93 miliónov eur a tržby jej klesli o 16 % na 89,61 miliónov eur, ukazujú to dáta portálu Finstat.sk.
Aj tieto hospodárske výsledky ukázali, že cestovný ruch patrí medzi odvetvia, ktoré pandémia COVID-19 zasiahla najviac. Obmedzenia, zatvorené prevádzky, rôzny prístup štátnych autorít k pomoci subjektom cestovného ruchu nútili a nútia prevádzkovateľov pôsobiacich v tomto segmente robiť všetko preto, aby prežili a čo najlepšie sa pripravili na jeho opätovný reštart.
Výnimkou nie je ani spoločnosť TMR, ktorá pôsobí na Slovensku, v Česku, Poľsku a v Rakúsku. Spoločnosť musela už začiatkom roka pristúpiť k hromadnému prepúšťaniu. Hromadné prepúšťanie v slovenských prevádzkach TMR sa malo dotknúť 180 zamestnancov.
Ide o ľudí pracujúcich v horských strediskách, akvaparku a manažmente. Ďalšiu skupinu predstavuje 80 zamestnancov, ktorí v spoločnosti ukončili svoje pôsobenie z dôvodu ukončenia pracovnej zmluvy na dobu určitú, ukončenia skúšobnej doby alebo odchodu do dôchodku.
Spoločnosť TMR zamestnávala pred príchodom koronakrízy vo všetkých krajinách takmer 3 500 osôb. „Zoštíhľovanie štruktúr“ sa dotklo všetkých stredísk a pozícií – od sezónnych zamestnancov až po manažment. Po avizovanom hromadnom prepúšťaní na Slovensku by v TMR malo pracovať 1 100 zamestnancov, z toho 785 v slovenských prevádzkach.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: TMR