„V jej hudbe nebol slovenský komplex a malosť.” Odišla Barbara, ikona hudby 90. rokov
- Vo veku 43 rokov zomrela speváčka Barbara Haščáková
- Hudobný žáner dancefloor, ktorého tvárou bola behom 90. rokov, bol fenoménom aj u nás
- Vo veku 43 rokov zomrela speváčka Barbara Haščáková
- Hudobný žáner dancefloor, ktorého tvárou bola behom 90. rokov, bol fenoménom aj u nás
Nie je veľa Slovákov, ktorí by nepoznali skladby ako Anjel 2, Hral na trúbku, Keď príde láska či Do It. Slovensko dnes obletela smutná správa. Vo veku 43 rokov zomrela 22. novembra na Floride v USA slovenská speváčka Barbara Haščáková. Tá bola ikonou hudobnej scény 90. rokov.
Pre TASR to v nedeľu potvrdil brat zosnulej umelkyne Andrej Haščák. Uviedol, že lekári v nemocnici Memorial Hospital v meste Sarasota, kde žila, určili ako príčinu smrti náhlu cievnu mozgovú príhodu.
Zomrela ikona 90. rokov
Napriek tomu, že speváčku sužovali zdravotné problémy s pankreasom, jej náhla smrť je pre celú rodinu aj fanúšikov obrovským šokom. Pre množstvo Slovákov bola Haščáková najmä ikonou a aj symbolom 90. rokov, ktoré sa dajú považovať za jej „zlaté obdobie“.
Barbara Hasčáková sa narodila v decembri 1979 v Košiciach a práve počas spomínanej éry sa zaradila na zoznam stálic našej popmusic. Najskôr pôsobila ako speváčka v skupine Maduar, neskôr v zoskupení MC Erik & Barbara a nakoniec sa uplatnila ako sólová speváčka.
V roku 1998 získala ocenenie Slávik a o rok neskôr aj cenu Grand Prix v Poľsku, píše TASR. V USA žila od roku 2000. Na Slovensku jej vyšlo niekoľko albumov, v USA pridala ďalšie dva.
Speváčka mala len len 14 rokov, keď s kapelou Maduar naspievala veľké hity ako Do It či Anjel. Písal sa rok 1994 a celým svetom vtedy hýbala hudobná vlna danceflooru, ktorá kapelu vyniesla na špičky hitparád.
Pieseň Do It sa popularite medzi Slovákmi teší aj dnes, svedčiť o tom môžu napríklad takmer tri milióny prehratí na platforme Youtube či fakt, že hit zaznel aj v úspešnom slovenskom trháku Invalid.
Haščáková neskôr zo skupiny spoločne s Erikom Arestom odišla, pričom založili duo MC Erik & Barbara. Dvojici sa darilo a spoločne vyprodukovali viaceré hity ako napríklad Sen, U Can’t Stop či Save the Jungle. Duo sa oficiálne rozpadlo v roku 1998, práve v tomto roku speváčka získala ocenenie Slávik 1998.
Ešte rok predtým, v roku 1997 jej vyšiel prvý sólový album s názvom Barbara. V októbri 1999 ho nasledovala dlhohrajúca nahrávka Ver, že ja. Krátko po tom, ako vyšiel druhý album, Barbara odišla do USA.
Z tohto obdobia pochádzajú úspešné skladby ako Hral na trúbku či Môj Exupéry. Od roku 2000 Haščáková žila a pôsobila v USA.
Odborník: Mne sa páčilo, že v tom nebol ten slovenský komplex a malosť
„Bola ikonou 90. rokov a dancefloorovej vlny, ktorá Slovensko ovládla v prvej polovici deväťdesiatych rokov,“ hovorí pre Startitup expert na popkultúru a pedagóg, Juraj Malíček.
„Bola v tom ambícia odstrihnúť sa od domácej tradície a zviezť sa na svetovej vlne. Mne sa páčilo, že v tom nebol ten slovenský komplex a malosť. Tie texty boli anglické, síce boli banálne, no na tom ten dancefloor frčal. Vnímal som to veľmi pozitívne v tom zmysle, že tu bola hudba s cieľom osloviť konzumné publikum, ale naprieč svetom,“ spomína na 90. roky expert.
Posledná rozlúčka
„Posledná rozlúčka s Barbarou sa uskutočnila v utorok 28. novembra na miestnej rímskokatolíckej fare. Komorný akt sa konal v prítomnosti najbližšej rodiny a úzkeho okruhu priateľov. V nasledujúcich týždňoch budú jej telesné pozostatky prenesené v urne na Slovensko, pochovaná bude v našich rodných Košiciach,“ uviedol pre TASR Andrej Haščák, brat zosnulej hviezdy.
Rodinní príslušníci zosnulej speváčky žiadajú verejnosť, aby rešpektovala skutočnosť, že sú v ťažkej a bolestnej životnej situácii a nerušila ich súkromie.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Youtube/Maduar