V kaviarni si už cigaretu nezapáliš: Prichádza radikálny zákaz fajčenia vo verejných priestoroch
- Nové smernice fajčiarov nepotešia
- Hrozí, že fajčenie vo verejných priestoroch bude zakázané
- Nové smernice fajčiarov nepotešia
- Hrozí, že fajčenie vo verejných priestoroch bude zakázané
Ak si rád vychutnáš cigaretu mimo tvojho obydlia a „zapáliš si“ napríklad na autobusovej zastávke, kým čakáš na spoj do práce, čoskoro tomu môže byť koniec. Podľa portálu tvnoviny.sk mal z Európskej komisie uniknúť dokument, ktorý by mal riešiť problémy s fajčením vo verejných priestoroch. Chcú to jednoducho zakázať.
Zákaz sa týka aj výrobkov bez nikotínu
Podľa informácií Euronews plánuje Európska komisia rozšíriť už existujúci zákaz fajčenia vo vonkajších priestoroch. Týkať by sa to malo fajčenia na terás kaviarní, autobusových zastávok, letísk, každého druhu verejnej dopravy alebo aj zoologických záhrad.
A ak si myslíš, že keď fajčíš cigarety bez nikotínu a poťahovať na verejnosti môžeš, mýliš sa. Plány sa totiž týkajú aj výrobkov bez nikotínu a akýchkoľvek produktov, ktoré uvoľňujú dym či aerosól.
Je to z jednoduchého dôvodu. Tieto produkty, hoci nikotín neobsahujú a sú predávané ako bezpečnejšia alternatívna fajčenia, stále obsahujú škodlivé chemikálie, ktoré ohrozujú fajčiara, ale aj okoloidúcich.
Fajčiť by sa po novom nemalo na už spomínaných terasách reštaurácií alebo kaviarní, ale tiež ani vo vonkajších priestoroch spojených s pracoviskami, domovmi dôchodcov alebo nemocnicami. Cigarete by si sa mal vyhnúť aj na detských ihriskách, zábavných parkoch, kúpaliskách alebo celkovo v školách.
Fajčiť nebudeš môcť ani na balkóne
Reformu smernice posunuli však do roku 2025, no v niektorých ľuďoch to vyvolalo obavu, či to nebude mať negatívny dopad na tabakový priemysel. EÚ chce do roku 2025 znížiť spotrebu tabaku a o 30 percent znížiť podiel fajčenia v celej Európskej únii na 5 percent. Zároveň chcú do 20 rokov dosiahnuť generáciu bez tabaku.
EU recommends outdoor ban on cigarettes, e-cigarettes and heated tobacco https://t.co/xZAQl0JHA5
— Euractiv (@Euractiv) September 17, 2024
Smernice nie sú právne záväzné, ale členské štáty ich môžu dodržiavať, ak sa snažia obmedziť rakovinu súvisiacu s tabakom. Komisia totiž tvrdí, že takouto realizáciou v rokoch 2009 – 2012 zaznamenali prípadov.
„Úroveň pokrytia pravidiel pre prostredie bez dymu sa značne líši v závislosti od typu prostredia. Všeobecná úroveň pokrytia vonkajších priestorov v politikách pre prostredie bez dymu je nízka,“ uviedla Komisia na obhajobu.
Podľa nových smerníc by niektoré vonkajšie alebo priestory, ktoré sú zadefinované buď ako čiastočne kryté, alebo uzavreté, mali byť priestormi bez dymu, a teda fajčiť by sa tam nemalo. Chápať pod tým môžeš napríklad strechy, balkóny, verandy alebo terasy, ktoré sú však spojené napríklad s barom alebo kaviarňou. Ak si zapáliš doma na balkóne, zatiaľ ťa nikto pokutovať nebude.
V niektorých krajinách už protifajčiarske opatrenia zaviedli dávno
Niektoré krajiny zákaz fajčenia už zaviedli. Napríklad v roku 2004 tak spravilo ako prvé Írsko, informuje WHO. Zakázali tam fajčenie v pracovných priestoroch, reštauráciách a baroch, uvádza BBC.
Tri roky na to už 10 krajín zaviedlo zákaz fajčenia vo vnútorných priestoroch. WHO zároveň uvádza, že 5,6 miliardy ľudí, čo predstavuje 71 percent svetovej populácie, sa už s aspoň jedným zákazom fajčenia niekde stretli.
V krajinách Európskej únie sa protifajčiarske opatrenia značne líšia. Veľmi dobre dodržiavajú zákony napríklad v Dánsku, Fínsku, Írsku, Taliansku, Nórsku a Švédsku, no nie všetky krajiny prešli tak obstojne. Slabé dodržiavanie zákonov o fajčení a taktiež žiadne zákazy fajčenia vo vonkajších priestoroch majú krajiny ako Bielorusko, Bulharsko, Grécko alebo Srbsko.
Zdroje: BBC, Euronews, tvnoviny.sk