V KĽDR zakázali pouličný predaj, chcete nás vyhladovať k smrti, odkazujú občania. Zúfalí ľudia vykopávajú korene kukurice
- Režim v Severnej Kórei zakázal pouličný predaj. Ľudia, ktorí sa do neho zapájajú, majú končiť v pracovných táboroch
- Oficiálnym dôvodom zákazu má byť nedodržiavanie epidemiologických opatrení predajcami
- Obyčajní ľudia sa však sťažujú, že im režim vzal prostriedok, ako prekonať ťažkú ekonomickú situáciu
- Okrem nedostatku potravín obyvateľov trápi aj nedostatok paliva, vykopávajú preto korene kukurice
- Režim v Severnej Kórei zakázal pouličný predaj. Ľudia, ktorí sa do neho zapájajú, majú končiť v pracovných táboroch
- Oficiálnym dôvodom zákazu má byť nedodržiavanie epidemiologických opatrení predajcami
- Obyčajní ľudia sa však sťažujú, že im režim vzal prostriedok, ako prekonať ťažkú ekonomickú situáciu
- Okrem nedostatku potravín obyvateľov trápi aj nedostatok paliva, vykopávajú preto korene kukurice
Obyvateľov Severnej Kórey tento rok trápi veľký nedostatok jedla i tovaru, spôsobený pandémiou koronavírusu i sezónou tajfúnov. Okrem toho ceny potravín, tovaru i paliva prudko stúpajú. Problém priznal aj vodca KĽDR Kim Čong-un, ktorý problém s potravinami označil ako „napätý“.
Teraz prichádza ďalšia rana. Komunistický režim mal údajne zakázať predaj pouličných predajcov, uvádza portál Daily NK.
Jeho zdroje sa mali dostať k „materiálom o politickej činnosti“ napísané oddelením propagandy a agitácie Ústredného výboru. Dokument s názvom „Poďme úplne odstrániť fenomén obchodu v blízkosti trhov a na uliciach“ sa má využívať pri prednáškach v továrňach, podnikoch a inminbane (ľudové jednotky) po celej krajine od začiatku novembra.
Oficiálne je pouličný predaj zakázaný kvôli koronavírusu
Dôvodom, prečo chce režim zakázať pouličných predajcov, má byť pandémia koronavírusu a nedodržiavanie epidemických opatrení a karantény predajcami.
„COVID-19 spôsobuje v medzinárodnom spoločenstve veľkú úzkosť a obavy, pretože sa šíri po celom svete, zatiaľ čo objavenie sa variantov spôsobuje veľkú globálnu katastrofu,“ uvádza sa v dokumente.
Materiály uvádzajú, že v dôsledku pandémie a na predchádzanie infekcií sa zaviedla národná karanténna núdzová situácia a uzavreli hranice. Niektorí „neprebudení“ ľudia sa zmietali v „dočasných ťažkostiach“ a bránili snahám o karanténu vykonávaním „chaotického“ obchodu v blízkosti trhov a na iných miestach ulice, uvádza obsah dokumentu.
Materiály odsudzovali „mnoho ľudí“ za „vyvolávanie neporiadku v blízkosti trhovísk a na uliciach, dokonca nenosili masky“ a „ohrozovali karanténne snahy podávaním jedla pochybnej hygieny a bezpečnosti“, a to všetko z posadnutosti „zarábať len o pár mincí viac“.
Pouličných obchodníkov obvinili zo sebeckosti a uprednostňovania vlastných záujmov pred záujmami spoločnosti.
Pouliční obchodníci majú končiť v pracovných táboroch
Portál tvrdí, že ľudia, ktorí boli zapojení do pouličného obchodu, skončili v pracovných táboroch. Ich tovar bol skonfiškovaný režimom.
Ani represálie, ktoré sú čoraz častejšie, nezabránili ľudom v obchodnej činnosti na uliciach. Pouliční obchodníci naďalej predávajú svoj tovar a v pouličnom predaji vidia možnosť, ako zlepšiť svoju ekonomickú situáciu, ktorá priviedla mnohých k hladu kvôli zatvoreným hraniciach s Čínou od januára 2020. KĽDR je závislá od dodávok z Číny, tie ale putujú už takmer dva roky len v obmedzenom množstve.
Do krajiny tak prúdi aj veľmi malé množstvo potravín a ich distribúcia je na mnohých miestach prerušená. Výnimkou sú len potraviny určené obyvateľom na prídel.
Zdroj pre Daily NK uviedol, že zákaz pouličného obchodu prakticky dáva obyvateľom signál „aby zomreli od hladu“, keďže úrady neposkytujú jedlo.
Portál pripomína, že namiesto toho, aby sa režim zameral na vyriešenie problému s nedostatkom potravín a tovaru, pustil sa do nátlaku na občanov, ktorých označil ako „reakčné prvky“.
Chýba aj palivo a plastová fólia na izoláciu
Radio Free Asia (FRA) uvádza, že nedostatok jedla a zákaz pouličného predaja nie sú jedinými problémami, s ktorými sa obyvatelia KĽDR stretávajú.
Rastúce ceny palivového dreva i vyššie náklady na palivo spôsobili, že sa premrznutí občania mali hrabať v kukuričných poliach, kde mali hľadať ostatky po kukurici, ktoré by mohli spáliť.
„Každý rok na konci jesene sú ľudia zaneprázdnení nákupom paliva, ako je drevo a uhlie, aby prečkali zimu,“ povedal obyvateľ severozápadnej provincie Severný Pchjongan pre RFA.
„Tento rok cena dreveného uhlia a palivového dreva astronomicky vzrástla, takže ľudia bez peňazí si to nemôžu dovoliť. Preto sa hrnú na kukuričné polia, aby vykopali korene, vysušili ich a použili ako palivové drevo,“ dodal obyvateľ.
Kukuričné korene sa mali stať také nevyhnutné, že sa o ne začali ľudia dokonca biť. Nezvyčajný záujem o korene spôsobil, že farmy začali obyvateľom brániť, aby chodili kopať kukuricu. Vstup na pole umožnili pracovníci fariem len tomu, kto ich podplatil. Len rok predtým nemal kto kukuričné polia vyčistiť.
Teraz sú tieto korene „vzácnou komoditou“, vysvetlil zdroj. Vyhladovaní obyvatelia si nemajú na čom pripraviť jedlo, aj keby ho získali.
Chýbať má aj plastová fólia, ktorou si svoji obyvatelia izolujú domovy, aby zabránili úniku tepla prostredníctvom okien. Jej cena navyše závratne stúpa.
„V skutočnosti, ak chcete pridať plastovú fóliu na dvere, okno alebo balkón domu na ochranu pred vetrom, a tepelnú izoláciu, potrebujete aspoň 5 až 10 metrov štvorcových, v závislosti od veľkosti domu. Bežní obyvatelia, ktorí majú problém nájsť si jedlo každý deň, si to nemôžu dovoliť,“ dodal zdroj pre RFA.
KĽDR naďalej tvrdí, že sa v nej nevyskytol koronavírus.
Zdroje: Daily NK, RFA