V Košiciach vyvinuli unikátny trenažér. Budúci piloti sa v ňom cítia ako v skutočnom vrtuľníku či lietadle

  • Unikátny trenažér pripraví budúcich pilotov na skutočný let
  • Simulátor pomáha vyšetriť letecké nehody
  • Nie je to žiadna počítačová hra. Všetko musí vyzerať ako v realite
  • V Košiciach do výcviku investovali desiatky milónov
STA
STA
  • Unikátny trenažér pripraví budúcich pilotov na skutočný let
  • Simulátor pomáha vyšetriť letecké nehody
  • Nie je to žiadna počítačová hra. Všetko musí vyzerať ako v realite
  • V Košiciach do výcviku investovali desiatky milónov

Súkromná letecká akadémia úzko spolupracuje s Leteckou fakultou Technickej Univerzity v Košiciach. Pokojne môžeme povedať, že spoločne vychovávajú novú generáciu pilotov z domova i zo zahraničia. V Slovak Training Academy (STA) sa učia lietať na vrtuľníkoch aj piloti Vzdušných síl Ozbrojených síl SR.

Neoddeliteľnou súčasťou výcviku sa stal aj simulovaná realita. Nielenže je bezpečná, ale zároveň šetrí aj peniaze. Vo výcvikovom stredisku Slovak Training Academy majú študenti k dispozícii až 5 rôznych typov leteckých simulátorov.

Nasimuluje zlyhanie motora

V košickej Slovak Training Academy vyvinuli vlastnými silami jedinečný trenažér, ktorý budúcich pilotov lepšie pripraví na prvý skutočný let. STA uvádza, že skôr, ako si študenti sadnú do skutočného lietajúceho stroja, musia si všetky predletové a neskôr aj letové procesy vyskúšať v simulátore.

„Počítač dokáže napríklad nasimulovať zlyhanie motora. My ich naučíme ako bezpečne pristáť,“ povedal manažér prevádzky leteckých simulátorov v spoločnosti Slovak Training Academy Lukáš Rácz.

STA vraví, že tieto skúsenosti sú neoceniteľné pri reálnych letoch, kde pilot nemá čas rozmýšľať nad postupom jednotlivých krokov a musí okamžite konať. „Simulátor dokáže osobu na túto situáciu pripraviť, alebo odhaliť jej zlyhanie a tým zachrániť zdravie a životy osôb. Simulátory sú taktiež neoceniteľné pre vyšetrovanie incidentov, nehôd a katastrof,“ dodáva Marek Češkovič z katedry avioniky Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.

Mapa košického letiska

V simulátore musí študent stráviť minimálne 11 hodín. „Podľa našich učebných osnov si prejdú všetky konkrétne procedúry, pričom po každej nasleduje skúšobný test, kde to musia sami predviesť bez pomoci inštruktora,“ vysvetľuje Lukáš Rácz.

Profesionálny letecký simulátor je kombináciou výkonného počítačového hardvéru a na mieru ušitého softvéru. Mnohé z týchto zariadení sú unikátne svojou skladbou a nastavením.

zdroj: screen video STA

V STA napríklad využívajú presné grafické rozhranie a mapy košického letiska. Postupový simulátor na vrtuľník typu MD-530 postavili na zelenej lúke na základe špecifických požiadaviek klienta. „Nebolo to jednoduché. Museli sme vyladiť hardvér so softvérom. Všetky dotykové obrazovky presne kopírujú rozhranie ovládačov v pilotnej kabíne,“ dodáva Rácz.

Zaujímavosťou je, že počítač v spolupráci s inštruktorom dokáže pripraviť budúcich pilotov aj na rôzne situácie, ako je napríklad hasenie lesných požiarov či úhybné manévre.

Nie je to žiadna hra

Rácz dodáva, že to však nie je žiadna počítačová hra, ako by si možno mnohí mysleli. Rozdiel medzi trenažérom a hrou je obrovský. „Hra nedokáže garantovať presné rozhranie a umiestnenie ovládacích prvkov ani presný postup štartovacej sekvencie. Letové vlastnosti vrtuľníkov rovnako nezodpovedajú realite,“ konštatuje Lukáš Rácz. Marek Češkovič dodáva, že vývoj technológií postupne stiera rozdiel medzi simulovaným a skutočným scenárom.

Vojačky si budú môcť farbiť vlasy a nechty, vojakom brady nepovolili. Chcú tak odstrániť stereotypy a rasizmus

Spoločnosť Slovak Training Academy je unikátnym školiacim strediskom pre výcvik pilotov vrtuľníkov. Vo flotile majú k dispozícii vyše 20 helikoptér vrátane 4 legendárnych amerických strojov UH-60 BlackHawk. Príprava na simulátoroch štartovacích postupov, letu a navigácie sa v súčasnosti stala základom pre akýkoľvek letecký výcvik.

 „Dokážeme sa prispôsobiť požiadavkám našich klientov a upraviť simulátory podľa potreby. V súčasnosti disponujeme modernou technológiou pre prípravný výcvik na vrtuľníky typu Bell 206, UH-60 Blackhawk, AS 350 a MI17,“ dodáva konateľ spoločnosti STA Lukáš Halás.

zdroj: screen video STA

Investovali desiatky miliónov

Letecká škola pôsobí na medzinárodnom letisku v Košiciach od októbra 2017. O umiestnení leteckej akadémie rozhodovala nielen existencia letiska, ale aj bohatá, takmer 70-ročná tradícia vojenského leteckého výcviku v tomto regióne. STA sa stala generálnym partnerom Leteckej fakulty a od začiatku svojho pôsobenia investuje do budovania nielen vlastnej, ale aj univerzitnej infraštruktúry.

Spoločnosť od svojho vzniku preinvestovala v Košiciach vyše 50 miliónov eur. Väčšina nákladov bola spojená s nákupom leteckej techniky, rekonštrukciou budov a výstavbou centra leteckých simulátorov. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroj: Slovak Training Academy 

Najnovšie videá

Trendové videá