V lekárničke ich máš aj ty. Bežné lieky na „bolesť hlavy“ ťa pri nesprávnom užívaní môžu zabiť

  • Lieky môžu byť naším pomocníkom, ale aj nepriateľom
  • Zisti, v akých prípadoch by si mal byť obzvlášť opatrný
paracetamol
Freepik/Canva
  • Lieky môžu byť naším pomocníkom, ale aj nepriateľom
  • Zisti, v akých prípadoch by si mal byť obzvlášť opatrný

Voľnopredajné lieky sú bežnou súčasťou našich domácností. Často nám pomáhajú pri zmierňovaní bolesti, liečbe príznakov nachladnutia alebo riešení rôznych tráviacich ťažkostí. Avšak, nesprávne alebo neuvážené používanie týchto liekov môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám, vrátane predávkovania.

Neprekračuj odporúčané dávkovanie

Predávkovanie voľnopredajnými liekmi môže nastať rôznymi spôsobmi. Napríklad kombinovanie liekov s rovnakými účinnými látkami, ako je paracetamol, ktorý sa nachádza v Panad*le alebo Paral*ne, môže viesť k nebezpečne vysokým dávkam.

Ako uvádza portál Pravda, denná dávka paracetamolu by nemala presiahnuť 4 000 miligramov. V opačnom prípade sa vystavuješ riziku vážnych zdravotných komplikácií. „Otrava paracetamolom je vážny stav, pri neliečenej otrave dochádza k zlyhávaniu obličiek, pečene a poruchám vedomia, čo môže viesť až k úmrtiu pacienta,“ cituje portál Pravda Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

„Pozor, otrava paracetamolom má aj takzvanú bezpríznakovú fázu, keď dochádza k prechodnému zlepšeniu stavu pacienta, čo môže negatívne ovplyvniť diagnostiku. Príznaky sa však zvyčajne po dvoch dňoch vrátia vo vyššej intenzite.“

Ako uvádza NIH, dextrometorfán (DXM), bežná zložka liekov proti kašľu, je ďalším často zneužívaným voľnopredajným liekom. Pri vysokých dávkach môže DXM spôsobiť halucinácie a iné psychické poruchy. Loper*mid, používaný na liečbu hnačky, môže v nadmerných dávkach pôsobiť podobne ako opioidy a viesť k závažným srdcovým problémom alebo iným život ohrozujúcim stavom.

Pozor aj na ibupr*fen, ktorý môže narušiť ochrannú vrstvu žalúdka. Ako uvádza portál Medical News Today, pri predávkovaní sa môžu vyskytnúť závažné komplikácie, ako je silné krvácanie v tráviacom trakte, akútne zlyhanie obličiek alebo metabolická acidóza. Maximálna denná dávka by nemala prekročiť 1 600 miligramov.

Lieky na rýchle chudnutie

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) varuje pred rizikami spojenými s užívaním liekov obsahujúcich účinné látky semaglutid a liraglutid na tzv. rýchle estetické chudnutie, ktoré nie je lekársky indikované na základe diagnózy, ale zameriava sa primárne na zmenu vzhľadu.

Na Slovensku sú aktuálne registrované tri lieky obsahujúce semaglutid (Oz*mpic, Weg*vy a Ryb*lsus) a tri lieky obsahujúce liraglutid (Sax*nda, Xult*phy a Vict*za). Tieto lieky sú dostupné iba na lekársky predpis a sú určené na liečbu diabetes mellitus 2. typu alebo klinicky diagnostikovanej obezity.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) spotreba lieku Oz*mpic na Slovensku zaznamenala nárast v druhej polovici roku 2023. Užívanie liekov na predpis bez odborného dohľadu môže predstavovať vážne zdravotné riziká.

Pri užívaní liekov obsahujúcich semaglutid a liraglutid môže dôjsť k nežiaducim účinkom, ako sú tráviace ťažkosti (nevoľnosť, nadúvanie, vracanie), ale i vážnejším komplikáciám, ako je napríklad zápal pankreasu. ŠÚKL tiež upozorňuje na riziká spojené s nákupom liekov mimo oficiálnych distribučných kanálov. V mnohých prípadoch ide o falšované lieky, ktoré môžu vážne ohroziť zdravie.

Zdroje: Pravda, NIH, Medical News Today, ŠUKL

Najnovšie videá

Trendové videá