V londýnskej rieke Temža vyrástol ostrov z vlhčených obrúskov

  • Vlhčené obrúsky tvoria tzv. tukovce a upchávajú potrubia
  • Končia v rieke a znečisťujú životné prostredie
  • Vo VB ich použijú každoročne 11 miliárd
vlhčené obrúsky utierky
Unsplash/Sander Crombach YouTube/James Dickman/Reprofoto
  • Vlhčené obrúsky tvoria tzv. tukovce a upchávajú potrubia
  • Končia v rieke a znečisťujú životné prostredie
  • Vo VB ich použijú každoročne 11 miliárd

V rieke Temža tečúcej cez metropolu a hlavné mesto Spojeného kráľovstva Londýn sa vyskytol nevídaný problém. Ide o ostrov utvorený z vlhčených obrúskov. Jeho rozloha je porovnateľná s dvoma tenisovými kurtmi a údajne zmenil tok rieky.

Spojené kráľovstvo používa 11 miliárd týchto „jednorazových“ produktov každý rok, čo predstavuje nesmierne veľké problémy pre životné prostredie a škody v kanalizácii až do výšky 100 miliónov libier, uvádza Sky News. Britská vláda preto zvažuje úplný zákaz predaja vlhčených obrúskov.

Poslankyňa Labouristickej strany Fleur Andersonová od vlády požaduje, aby sa tak stalo čo najrýchlejšie. Počas zasadnutia v dolnej snemovni britského parlamentu na tému životného prostredia Andersonová pripomenula závažnosť situácie.

„V celej krajine sa stále používajú miliardy vlhčených obrúskov obsahujúcich plasty, ktoré spôsobujú škody na životnom prostredí a blokujú naše kanalizácie. Neďaleko mostu Hammersmith sa nachádza ostrov o veľkosti dvoch tenisových kurtov. Bola som na ňom a stála som na ňom. Je hlboký asi meter, na niektorých miestach aj viac, a tvoria ho výhradne vlhčené obrúsky. Tento ostrov skutočne zmenil tok rieky Temža,“ uviedla Andersonová.

Ľudia by vlhčené obrúsky nemali splachovať

Evening Standard uvádza, že vlhčené obrúsky tvoria takmer 90 percent materiálov, z ktorých sa tvoria „tukovce“. Ide o nánosy mastnoty a domáceho odpadu, ktoré dokážu upchať kanalizáciu. Štátna tajomníčka britského ministerstva životného prostredia preto občanov vyzvala, aby vlhčené obrúsky po použití nesplachovali.

Väčšina obrúskov totiž obsahuje plast a štúdie dokazujú, že v Temži je ich už tak veľa, že menia tvar koryta rieky. Keď sa po spláchnutí dostanú potrubím až na pobrežie rieky, rozložia sa na mikroplasty. Ničia tak vodný život a celkovo ekosystém v Temži.

Predstaviteľka spoločnosti Thames Water zodpovednej za verejné zásobovanie vodou a čistenie odpadových vôd podotkla, že niektoré vlhčené obrúsky sa považujú za splachovateľné. Ani tie sa však nerozložia rýchlo, iba zmiznú v potrubí záchodov.

„Vieme, že mnohé zaneprázdnené rodiny si pohodlné vlhčené obrúsky obľúbili. Väčšina z nich je však vyrobená z plastu. Ich biologický rozklad môže trvať storočia. Splachovanie obrúskov je podobné ako splachovanie igelitových tašiek,“ vysvetlila Anna Boylesová pre The Independent.

„Niektoré utierky sú označené ako ‚splachovateľné’. To síce znamená, že zo záchodu zmiznú, ale nezmiznú navždy. Buď upchajú potrubia alebo skončia v rieke,“ dodáva Boylesová.

Londýn
zdroj: unsplash/Charles Postiaux

Breh rieky čistia dobrovoľníci

Dobrovoľníci z charity Thames21 (Temža21) vlani v okolí mostu Battersea vyzbierali 27-tisíc vlhčených obrúskov za dva dni. Na pobreží londýnskej rieky sledujú a zaznamenávajú rôzne typy plastového odpadu už sedem rokov. Za necelých päť rokov narástla jedna z hromád smetí o 1,4 metra. Ide o spomínaný ostrov s rozlohou podobnou dvom tenisovým kurtom.

Na najhorších miestach sa na jednom metri štvorcovom môže vyskytovať 50 až 200 vlhčených obrúskov.

„Naši dobrovoľníci každý rok zaznamenávajú a odstraňujú hory vlhčených obrúskov. Tieto moderné znečisťujúce látky sú škodlivé pre voľne žijúce zvieratá, ale aj pre ľudí. Ľudia využívajú rieku Temžu na voľnočasové aktivity, a preto hrozí, že tieto znečistené kopce odpadu negatívne ovplyvnia ich zdravie,“ uviedla Debbie Leachová, riaditeľka charitatívnej organizácie Thames21.

Anna Boylesová z Thames Water oznámila, že jej spoločnosť pracuje na „ovplyvňovaní výrobcov, aby správne označovali svoje výrobky. Ak používate štandardné vlhčené obrúsky, vyhadzujte ich do koša namiesto toalety“. 

„Taktiež spolupracujeme s vládou a agentúrou pre životné prostredie na urýchlení prác s cieľom zastaviť toto neprijateľné vypúšťanie nefiltrovaných odpadových vôd a smetí,“ dodala Boylesová.

Zdroje: Sky News, Evening Standard, The Independent, Twitter, YouTube

Najnovšie videá

Trendové videá