Kritici ju nazývajú oportunistkou, ďalší v nej vidia „novú Železnú lady“. Takýto je príbeh novej britskej premiérky
- Liz Trussová sa stala šéfkou Konzervatívnej strany
- Kritici jej vyčítajú, že je oportunistka, názory mení ako na bežiacom páse
- Toto je jej príbeh
- Liz Trussová sa stala šéfkou Konzervatívnej strany
- Kritici jej vyčítajú, že je oportunistka, názory mení ako na bežiacom páse
- Toto je jej príbeh
Liz Trussová získala kreslo šéfky britskej Konzervatívnej strany. To z nej automaticky robí budúcu premiérku Veľkej Británie, a tretiu ženu v histórii Veľkej Británie, ktorá bude zastávať tento post.
Trussová, ktorá zastávala kreslo ministerky zahraničia vo vláde Borisa Johnsona, získala 81 326 hlasov. Jej protivník, bývalý minister financií Rishi Sunak 60 399. Výsledky hlasovania v pondelok oficiálne oznámil šéf parlamentného výboru Konzervatívnej strany Graham Brady.
The Guardian pripomína, že Trussová získala 57,4 %, jej súper Sunak 42,6 %. Ako jediná šéfka Konzervatívnej strany nezískala aspoň 60 % hlasov a zvíťazila s menším rozdielom, ako sa očakávalo.
Podľa politických komentátorov to naznačuje, že Konzervatívna strana je rozdelená a má problém. Trussová tak bude čeliť ťažkej úlohe aj vo vlastnej strane, kde nemá takú silnú pozíciu ako jej predchodcovia.
Trussovú v utorok oficiálne vymenuje do funkcie premiérky britská kráľovná Alžbeta II. Zároveň prijme aj dosluhujúceho premiéra Borisa Johnsona, ktorý tým oficiálne ukončí svoje pôsobenie vo funkcii.
Ako sme ťa koncom júna informovali, Boris Johnson napokon pod tlakom verejnosti musel rezignovať. Príčin môže byť viacero – organizovanie divokých večierkov na Downing Street 10 počas tvrdých protipandemických pravidiel či ponechanie Chrisa Pinchera, zástupcu takzvaného vládneho whipa alebo organizátora parlamentného diania, vo funkcii napriek tomu, že opitý obchytkával dvoch mužov.
O nástupcovi 58-ročného Johnsona na poste britského premiéra a šéfa Konzervatívnej strany sa začalo špekulovať hneď po oznámení jeho rezignácie. V hre bolo viacero mien, ale postupne zostali už len dvaja.
Hlavnou favoritkou sa stala práve Trussová, ktorá bude mať plné ruky práce. Pandémia, vojna na Ukrajine či neutíchajúca inflácia sú problémy, ktoré sa, samozrejme, dotýkajú aj Veľkej Británie, a to aj napriek tomu, že už nie je členským štátom EÚ.
Okrem toho, ako zdôrazňuje portál History.com, až traja zo siedmich najkratšie slúžiacich premiérov v dejinách Veľkej Británie stáli na čele tejto krajiny v priebehu posledných pätnástich rokov, konkrétne ide o Gordona Browna, Theresu Mayovú a samotného Johnsona.
Ako sa vlastne Liz Trussová dostala až k tomu, že sa stala premiérkou ?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aký je jej vzťah s Borisom Johnsonom
- Aké školy má za sebou
- Kvôli čomu čelí veľkej kritike ako ministerke zahraničných vecí
- Prečo je považovaná za netradičného člena Konzervatívnej strany
- V čom sa podobá Margaret Thatcherovej
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom