Európou sa šíri salmonelová epidémia: V nákupnom raji Slovákov je kontaminované kuracie mäso
- Úrady varujú pred kontaminovaným kuracím mäsom pôvodom z Poľska a Rakúska
- Spôsobiť malo už vyše tri stovky nákaz v 16 krajinách
- Úrady varujú pred kontaminovaným kuracím mäsom pôvodom z Poľska a Rakúska
- Spôsobiť malo už vyše tri stovky nákaz v 16 krajinách
Až 15 európskych krajín a Spojené štáty postihol nárast prípadov salmonelózy. Ako informuje tn.cz, ochorenie bolo podľa úradov spôsobené kontaminovaným kuracím mäsom alebo výrobkami z neho, konkrétne kebabu.
Podľa informácií Európskeho strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) pochádzalo nebezpečné mäso zo siedmich spracovateľských závodov v Poľsku a z jedného v Rakúsku. Na potvrdenie presného podielu týchto zariadení na prípadoch však musia byť vykonané ďalšie mikrobiologické testy.
Zoznam postihnutých krajín sa predĺži
ECDC vydalo už pred šírením spomínanej choroby varovanie. V súvislosti s týmto prípadom už bolo počas tohto roku nahlásených 335 výskytov salmonelózy, a to v Nemecku, Rakúsku, Dánsku, Francúzsku, Belgicku, Holandsku, Fínsku, Taliansku, Írsku, Luxembursku, Poľsku, Nórsku, Slovinsku, Švédsku, Veľkej Británii a USA.
Zoznam krajín ale nie je s najväčšou pravdepodobnosťou konečný. „Vzhľadom na to, že zdroje nákazy neboli spoľahlivo identifikované, je pravdepodobné, že sa nové prípady ešte objavia, a to aj v ďalších krajinách,“ tvrdí ECDC.
V súvislosti s týmto prípadom zaviedlo ECDC opatrenia a presuny kontaminovaného mäsa pozorne sleduje.
„Dňa 25. augusta poskytli príslušné české úrady informácie o spracovateľoch mäsa obchodujúcich s Rakúskom. Ďalej informovali Systém rýchleho varovania pre potraviny a krmivá o nákupoch poľského mäsa českými firmami,“ uvádza ECDC.
V Česku však v posledných rokoch podľa údajov Štátneho zdravotného ústavu počet výskytu salmonelózy skôr klesá. V roku 2022 bolo evidovaných 7 676 chorých, v roku 2021 to bolo niečo cez 10-tisíc, a v roku 2019 dokonca až cez 13-tisíc.
Tento rok, konkrétne od januára do septembra, bolo v Česku zaznamenaných 5 610 prípadov choroby.
„Falošné“ potraviny
Poľsko bolo v tomto roku spájané aj s iným incidentom v potravinárskom priemysle. Ako sme ťa nedávno informovali, v uplynulom roku vykonala poľská Poľnohospodárska a Obchodná inšpekcia viac ako 7 000 kontrol. Ako uviedol poľský denník Fakt, inštitúcie prišli na zámerné neuvádzanie pravdivých údajov o tom, čo ľudia denne nakupujú a konzumujú.
Po prekontrolovaní rôznych sektorov poľskými kontrolórmi sa v každom z nich objavili nezrovnalosti. V jednom obchode objavili mäso s hmotnosťou takmer sedem ton, ktoré bolo „napichané“ vodou. Každý kus mäsa mal tak o približne 25 % väčšiu váhu, než by mal v skutočnosti.
Poľské výrobky obľubujú aj Slováci a radi chodia do Poľska nakupovať. Čoskoro nebude potrebné ani to. Na Slovensko sa chystá poľský maloobchodný reťazec, ktorý chce ponúknuť predovšetkým ultra lacné poľské potraviny. Viaceré obchody však ponúkajú poľské potraviny na Slovensku už dnes. Ukazuje sa však, že množstvo poľských potravín je jednoducho nepoctivých.
Kvalitné suroviny nahradili tými najlacnejšími
Pri kontrolách inšpektori tiež zistili, že mrazené ryby mali o 26 % väčšiu hmotnosť, než mali mať, pričom túto nadbytočnú hmotnosť spôsoboval pridaný ľad. Tento ľad bol predávaný za cenu ryby samotnej.
Veľký podiel kontrolovaných potravín, konkrétne 77 %, ktoré mali byť z hovädzieho mäsa, boli vlastne vyrobené z omnoho lacnejších surovín, ako sú bravčové a hydinové mäso.
Takmer polovica výrobkov, ktoré mali obsahovať syr feta, v skutočnosti obsahovali jeho lacnejšie alternatívy.
Predĺžené dátumy spotreby
Inšpektori pri kontrolách zistili aj vedomé podvody pri výrobe cukrárskych a pekárenských výrobkov. Až 37 % z nich malo byť vyrobených z grahamovej múky, no v skutočnosti sa v nich nenachádzal ani gram tejto múky.
Výrobky označené ako maslové rožky v skutočnosti maslo neobsahovali. Rovnako v cukrárskych produktoch chýbala pravá smotana a vanilkový cukor. Miesto nich obsahovali pridávané umelé potravinárske farbivá, čo výrobcovia zatajili, no inšpektori to odhalili.
„Hoci by na obaloch potravín malo byť uvedené, z čoho sú vyrobené, inšpekcia zistila, že skutočnosť je iná. Uvedené kvalitné a drahé suroviny boli bežne nahradzované tými najlacnejšími. Často však chýbali informácie nielen o nich, ale aj o použitých fosfátoch alebo alergénoch. Zámerne a nezákonne boli na výrobkoch uvádzané výrazne predĺžené dátumy spotreby,“ uviedol denník Fakt s odkazom na inšpekčnú správu.