V našej pitnej vode našli mikroplasty. Koľko ich však vypijeme ročne?
- Občianske združenie Za našu vodu vykonalo analýzu pitnej vody zo Žitného ostrova
- Podľa nej sa v našej vode nachádza osem 75 mikrometrov veľkých častíc mikroplastov na liter
- Toto množstvo by však nemalo predstavovať reálnu hrozbu
- Občianske združenie Za našu vodu vykonalo analýzu pitnej vody zo Žitného ostrova
- Podľa nej sa v našej vode nachádza osem 75 mikrometrov veľkých častíc mikroplastov na liter
- Toto množstvo by však nemalo predstavovať reálnu hrozbu
Mikroplasty vo vode či potravinách sú stále horúcou témou, doteraz však mali možno niektorí Slováci pocit, že sa ich až tak bytostne netýka. Podľa informácií TASR však aj naša pitná voda obsahuje čiastočky mikroplastov. Vyplýva to z analýzy aktivistov občianskeho združenia Za našu vodu, ktorí dali vo švédskom laboratóriu testovať vodu z miestneho úradu v Rovinke.
Testovaním teda prešla pitná voda zo Žitného ostrova, ktorá predstavuje najväčšiu zásobáreň pitnej vody v strednej Európe a okrem iných lokalít zásobuje tiež Bratislavu. Aj napriek tomu, že jej kvalita je dlhodobo ohrozená, a to najmä kvôli skládke toxického odpadu z bývalých závodov Istrochemu, stále prevláda názor, že ide o jednu z najlešpích a najčistejších pitných vôd.
Preto výsledky z rozboru aktivistov prekvapili. Ukázalo sa, že obsahuje mikroplasty o veľkosti 75 mikrometrov, aj keď len osem častíc na liter.
„Sedemdesiatpäť mikrometrov je asi ako hrúbka ľudského vlasu. To množstvo nie je veľké, ale keďže sme boli dlhé roky hrdí na to, že na Žitnom ostrove je kvalitná voda, nie je asi dôvod, aby sme pili mikroplasty,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii združenia jeho člen Dušan Velič.
Výsledky chcú aktivisti v ďalšom kroku porovnať s analýzami minerálnych a balených vôd. Analýzu vzorky z Rovinky tiež postúpia Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), ktorá zdroj spravuje. Členovia združenia očakávajú, že práve BVS urobí ďalšie potrebné analýzy vody. Dúfajú tiež, že sa postupne pridajú aj ďalšie vodárenské spoločnosti.
BVS pre TASR uviedla, že mikroplasty bude v pitnej vode sledovať, ak jej to bude prikazovať zákon. „Podľa informácií, ktoré sú dostupné, Európsky parlament na svojom rokovaní 23. októbra 2018 prerokoval návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o kvalite vody určenej na ľudskú spotrebu. V tomto návrhu je aj požiadavka na monitorovanie mikroplastov,“ uviedla spoločnosť.
Občianske združenie zdôraznilo, že množstvo mikroplastov, ktoré sa vo vode nachádza, je skutočne malé a nie je dôvod na paniku. „Nechceme nikoho strašiť, voda v Rovinke je inak výborná. Pitím takejto vody prijmeme dva miligramy plastu ročne, čo je v podstate nič. Zoberme si však, že ten stav sa môže zhoršovať. Jedného dňa to môže byť päť gramov, kde už je vplyv otázny,“ konštatoval D. Velič.
Zatiaľ tiež nie je známe, odkiaľ tieto mikroplasty pochádzajú. Minimálne polovica z nich nie je z potrubia, pretože majú silikónový a teflónový pôvod. Dôležité je však odobrať ďalšie vzorky a pokračovať v skúmaní vôd.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO, plasty v pitnej vode nepredstavujú také veľké riziko, ako sme si doteraz mysleli. Väčšina týchto častíc prechádza cez ľudský organizmus bez toho, aby sa vstrebali. Organizácia spojených národov však varuje pred ľahostajnosťou. „Zatiaľ ide iba o jeden výskum, vykonaný na obmedzenej vzorke. Aby sme mohli škodlivosť mikroplastov definitívne potvrdiť alebo vyvrátiť, musíme urobiť oveľa viac analýz,“ uvádza.
Zdroj: TASR, WHO
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko