V našich črevách a ústach žijú záhadné „entity“. Sú ako z iného sveta

  • Vedecký článok publikoval nositeľ Nobelovej ceny
  • Ako sa obelisky do nášho tela dostanú, nie je jasné
  • Objavený genetický materiál môže byť vírusom
mikrobiologia
Ilustračný obrázok Unspash/CDC
  • Vedecký článok publikoval nositeľ Nobelovej ceny
  • Ako sa obelisky do nášho tela dostanú, nie je jasné
  • Objavený genetický materiál môže byť vírusom

Ľudské telo, aj napriek tomu, koľko informácií o ňom máme, je stále veľkou záhadou. Najnovšie vedci v našich telách objavili podivuhodné entity, ktoré sa ukrývajú v našich črevách a ústach. Tieto entity môžu predstavovať úplne novú triedu života. Ak vôbec sú nažive. O čo vlastne ide?

Drobné krúžky RNA, nazývané obelisky, sa môžu zložiť do štruktúry, ktorá vyzerá skôr ako tyčinka. Tieto obelisky sú prekvapivo bežné v našich mikrobiómoch, teda komunite vírusov, baktérií, húb a ich génov, ktoré žijú v našich telách. Napriek tomu boli doteraz neodhalené, a predstavujú najnovší objav v neustále sa rozširujúcom zozname záhadných genetických agensov (činiteľov). Výskumníci, ktorí ich objavili, uvádzajú, že ich funkcia je zatiaľ úplnou neznámou. O objave informoval portál vice.com

Čo je RNA? 

RNA alebo kyselina ribonukleová, má podobnú štruktúru ako DNA s tým rozdielom, že má väčšinou len jeden polynukleotidový reťazec a namiesto tymínu obsahuje uracyl. Jej molekulová hmotnosť je oveľa nižšia ako DNA. RNA sa vyskytuje vo viacerých bunkových štruktúrach (jadierku, ribozómoch, mitochondriách, plastidoch, aj v základnej cytoplazme), informuje stránka Trnavskej univerzity.

Obelisky v našich telách objavil tím vedený genetikom Andrewom Fireom, ktorý je tiež nositeľom Nobelovej ceny. O svoje zistenia sa podelil v predtlači. Pomocou filtra na lov genómu, ktorý vyvinuli, výskumníci našli 30 000 obeliskov len prehľadávaním databázy Integrative Human Microbiome Project. Databáza je akýmsi súborom mikrobiómov, ktorý výskumníci po celom svete používajú na štúdium ľudského zdravia a chorôb. Keď výskumníci prehľadávali ďalšie takéto databázy, objavili obeliskov ešte viac.

Nový objav znamená ďalšie skúmanie

 V jednej databáze obsahovalo záhadné obelisky až 6,6 percenta vzoriek z čriev a neuveriteľných 53 percent vzoriek z úst. „Prevalencia a zjavná novosť týchto prvkov naznačuje, že sa ešte treba dozvedieť viac o ich súhre s mikrobiálnym a ľudským životom,“ píšu vo vydanej publikácii. 

Obelisky predstavujú svoju vlastnú triedu organizmov. Ak ich tak vôbec môžeme nazvať. V publikácii ich totiž označujú ako „biologické entity“. Tieto obelisky ležia niekde medzi vírusmi a viroidmi – jednovláknovou kruhovou RNA, o ktorej sa predpokladalo, že väčšinou infikuje rastliny. Hoci tieto bunkové štruktúry vyzerajú dosť podobne, viroidy si nedokážu vytvárať vlastné proteíny. Ako výskumníci zistili, tieto obelisky áno. Proteíny vyrobené z obelisku nie sú ako žiadne proteíny, o ktorých dnes vieme. Preto ich tím vedcov nazval „obliny“.

Čo presne tieto obliny robia pre obelisky, je len jednou z množstva otázok, ktoré si teraz výskumníci kladú. Vírusy si tiež môžu vytvárať vlastné proteíny, ale na rozdiel od obeliskov majú okolo svojho genetického materiálu ochranný obal.

Obelisky preto potrebujú nejakého hostiteľa. Vedcom sa podarilo identifikovať jedného, a to baktériu s názvom Streptococcus sanguinis. Táto baktéria žije väčšinou v zubnom povlaku v našich ústach. To, v ktorých ďalších hostiteľoch obelisky presne žijú, je ďalšou záhadou, rovnako ako to, čo robia svojmu hostiteľovi a ako sa šíria.

Za posledné tri roky vedci objavili desiatky tisíc nových entít podobných viroidom. Vedcov toto zistenie núti úplne prehodnotiť, ako klasifikujú mikroskopický svet. Preskúmať tiež musia, ako sa tieto veci vyvinuli a aké malé reprodukujúce sa entity môžu byť. 

Zdroje: vice.com, biorxiv.org, https://fzsp.truni.sk/, Unsplash/CDC, Unsplash/@digital_e

Najnovšie videá

Trendové videá