V našich nemocniciach leží s Covidom viac ako 2 100 ľudí. Oddnes sa booster dávkou môžu zaočkovať aj deti

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 8 552
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 15 645
covid
TASR/Erika Ďurčová
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 8 552
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 15 645

V nedeľu odhalili PCR testy na Slovensku 8 552 ľudí nakazených koronavírusom, pričom laboratóriá vykonali 15 645 PCR testov. Za uplynulý deň pribudlo 10 obetí ochorenia COVID-19 a ich celkový počet je tak už 18 105. V nemocniciach na konci uplynulého dňa ležalo 2 165 ľudí s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Z údajov portálu korona.gov.sk ďalej vyplýva, že ďalších 2 265 nakazených v uplynulom dni odhalili antigénové testy. Vykonali ich pritom 12 299.

Na jednotke intenzívnej starostlivosti a oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny je 230 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 93 osôb. Niečo vyše 71 % z hospitalizovaných nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

V uplynulý deň pribudlo 252 zaočkovaných osôb prvou dávkou. Zároveň pribudlo 1 284 plne zaočkovaných ľudí. Celkovo je tak na Slovensku zaočkovaných zhruba 2,8 milióna ľudí.

Rezort zdravotníctva spúšťa oddnes 14. februára očkovanie posilňujúcou dávkou aj pre deti vo veku od 12 do 17 rokov. Ako v tlačovej správe informuje Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR), posilňovaciu dávku dostanú na základe vyplnenej žiadosti, ktorej vzor je dostupný na portáli korona.gov.sk.

Očkuje sa najskôr tri mesiace po aplikácii poslednej dávky. „Optimálne je však podať posilňujúcu dávku o štyri až šesť mesiacov po predchádzajúcom očkovaní, a to na základe štúdií a odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie, FDA, CDC, STIKO a ďalších. Rovnako ako pri prvých dvoch dávkach je aj v prípade posilňujúcej dávky podávaná vakcína od spoločnosti Pfizer/BioNTech,“ uvádza MZ SR.

Rodič, prípadne zákonný zástupca, môže o očkovanie dieťaťa vo veku od 12 rokov požiadať prostredníctvom registračného formulára na stránke korona.gov.sk, alebo využiť možnosť očkovania bez registrácie. Okrem očkovania v očkovacích centrách budú deti očkovať aj vybraní pediatri vo svojich ambulanciách. Očkovanie bude umožnené na základe žiadosti zákonného zástupcu.

Aj pri mladých a zdravých ľudí sú riziká vyplývajúce z Covidu vyššie ako riziká spojené s očkovaním. Až 13,7 percenta ľudí pociťuje dlhodobé ťažkosti aj po prekonaní Covidu. „Mladý a zdravý človek by sa však nemal očkovať len kvôli sebe, ale aj kvôli tomu, aby nenakazil nikoho vo svojom okolí,“ uvádza rezort.

Strach z neznámych dlhodobých účinkov?

Všetky vedľajšie účinky popísané v príbalových letákoch registrovaných vakcín proti Covidu, s ktorými sa na Slovensku aktuálne očkuje, sú krátkodobé. Dlhodobé účinky sú pri vakcínach vo všeobecnosti raritné.

Rovnako nie je podľa rezortu zdravotníctva dôvod obávať sa, že by sa niektoré vedľajšie účinky mohli objaviť až po rokoch, všetky zložky vakcíny opustia naše telo po niekoľkých dňoch.

Očkovanie
zdroj: TASR/DPA/David Young

Na Slovensku je registrovaných 82 rôznych vakcín, ani v jednom prípade nedošlo k spätnej deregistrácii kvôli neskôr sa objavujúcim vedľajším účinkom. MRNA vakcíny sú síce relatívne nové, ale nie sú úplne nové.

„Na dobrovoľníkoch sa rôzne mRNA vakcíny testovali už posledné tri roky a nie je známy žiadny prípad dlhodobých vedľajších účinkov. Naopak, pri ochorení Covid-19 sa najčastejšie hovorí o jeho smrtnosti, ale dôležité sú aj dlhotrvajúce následky, s ktorými sa časť ľudí trápi aj dlho po vyliečení. Pri Covide vieme, že je nebezpečný aj kvôli tomu, že dokáže spôsobovať dlhodobé problémy.“

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: NCZI, MZSR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá