V nemeckom Hannoveri sa budú sprchovať v studenej vode. Začína sa dramatické šetrenie energiami

  • Nemecké veľkomesto musí šetriť
  • Obmedzí používanie teplej vody, svietenie a vypne fontány
  • Európa čelí hrozbe úplného prerušenia dodávok plynu
Sprchový kút v ktorom netečie voda a prívod plynu
Unsplash/Bence Balla-Schottner, Martin Adams
  • Nemecké veľkomesto musí šetriť
  • Obmedzí používanie teplej vody, svietenie a vypne fontány
  • Európa čelí hrozbe úplného prerušenia dodávok plynu

Kvôli obave z nadchádzajúcej plynovej krízy ohlásilo nemecké mesto Hannover výrazné úsporné opatrenia. V budovách patriacich pod správu mesta sa priškrtí kúrenie a vypne sa osvetlenie fasád budov aj fontány v meste.

V umývadlách v mestských budovách ani v sprchách na plavárňach či športoviskách nepotečie teplá voda. Informuje o tom TASR na základe vyhlásenia zverejneného na webovej stránke mesta.

Prísnejšie pravidlá budú aj na používanie zariadení spotrebúvajúcich energiu na pracoviskách; tlačiarne by napríklad mali v čo najväčšej miere z kancelárií odstrániť.

„Cieľom je znížiť spotrebu energie o 15 percent. Je to reakcia na hroziaci nedostatok plynu, ktorý predstavuje veľkú výzvu pre samosprávy – a obzvlášť pre veľkomesto ako Hannover,“ povedal starosta Belit Onay.

Mesto zriadilo osobitný štáb, ktorý má za úlohu hľadať možnosti úspory energie. „Každá usporená kilowatthodina šetrí plyn v zásobníkoch,“ zdôraznil Onay.

„Sme v stave pohotovosti. Plynu je málo, ale dopyt je ešte stále možné pokryť. V tejto situácii nám ide o šetrenie energie ešte predtým, než nastane naozajstná núdza,“ uviedol starosta. Dodal, že dodávky energií pre školy a škôlky budú mať prioritu.

Vykurovacia sezóna

Mesto v rámci opatrení stanovilo vykurovaciu sezónu pre budovy pod svojou správou od 1. októbra do 31. marca. Mimo nej sa „v zásade“ nebude kúriť. Počas sezóny sa bude v kancelárskych priestoroch vykurovať najviac na 20 stupňov Celzia.

Školy nebudú mať vymedzenú vykurovaciu sezónu, ale budú môcť mať vnútri tiež najviac 20 stupňov. V obchodných, technických a skladovacích priestoroch bude teplota od 10 do 15 stupňov.

Mestská samospráva spustí aj osvetu medzi zamestnancami. Majú sa naučiť zatvárať dvere a vetrať tak, aby šetrili teplom. Do práce si nemajú nosiť ani prenosné ohrievače či klimatizačné zariadenia. Počítače a podobné zariadenia už nemajú nechávať v pohotovostnom režime, ale vypínať ich.

Medzi Vianocami a Novým rokom by mali byť mestské prevádzky v záujme šetrenia energie zatvorené, avšak na tom sa ešte musí mesto dohodnúť so zástupcami zamestnancov.

Dohoda o obmedzení spotreby plynu

Európska únia urobila v utorok rozhodujúci krok, aby čelila hrozbám úplného prerušenia dodávok ruského plynu, k čomu môže prikročiť vláda Vladimira Putina.

Uviedla to predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová po mimoriadnom zasadnutí ministrov energetiky a hospodárstva členských krajín v Bruseli.

Ministri krajín eurobloku zodpovední za sektor energetiky v utorok dosiahli dohodu o obmedzení spotreby zemného plynu počas nadchádzajúcej vykurovacej sezóny. Dôvodom je zvyšujúce sa riziko odstavenia dodávok plynu z Ruska v najkritickejšom zimnom období.

Von der Leyenová v správe pre médiá privítala, že ministri schválili nariadenie o koordinovaných opatreniach na zníženie dopytu po plyne.

„Politická dohoda dosiahnutá v rekordnom čase na základe návrhu Európskej komisie ‚Šetrite plyn pre bezpečnú zimu’, ktorý bol predložený minulý týždeň, zabezpečí systematické a koordinované zníženie spotreby plynu v celej EÚ s cieľom pripraviť sa na nadchádzajúcu zimu. Pomôže naplniť naše zásobníky ešte pred zimou,“ uviedla šéfka eurokomisie.

Spresnila, že spoločný záväzok členských krajín znížiť o 15 % spotrebu plynu dopĺňa všetky ostatné opatrenia, ktoré boli doteraz prijaté v rámci iniciatívy REPowerEU a ktorých cieľom je diverzifikovať zdroje dodávok plynu, urýchliť rozvoj obnoviteľných zdrojov a zvýšiť energetickú účinnosť.

Podľa jej slov možnosť vyhlásiť stav pohotovosti na úrovni EÚ, ktorý spustí povinné znižovanie spotreby plynu v členských štátoch, poskytuje silný signál, že Únia urobí všetko pre to, aby zaistila bezpečnosť dodávok a chránila svojich spotrebiteľov, či už ide o domácnosti alebo priemysel.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá