V Nemecku riešia nový variant Covidu, nazvali ho „pekelný pes“. Hospitalizovaných je 493 pacientov
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 24
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 199
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 24
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 199
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 838 741, za predchádzajúci deň pribudlo 0 zaočkovaných. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 24 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 337 829, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 853 573 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 493 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 6 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 641.
Nové varianty
Epidemiológ Roman Prymula v programe Nový deň na CNN Prima NEWS konštatoval, že „situácia v Česku je zaujímavá“. „Nie všetky krajiny si prešli pokojným obdobím ako my, keď v posledných týždňoch evidujeme jasný pokles.“
Pripomenul, že v českých nemocniciach je iba 750 pacientov. Podľa jeho slov sú čísla sú extrémne nízke, ak by ich porovnal napríklad s Nemeckom, Talianskom či Francúzskom. Ide o štáty, ktoré si zažili pomerne vysokú vlnu.
Hovorí, že aj napriek vysokému nárastu počtu infikovaných vo svete, sa aj v týchto krajinách pandemická situácia zlepšuje a vlna skončila.
„Medzi Českom a týmito krajinami je rozdiel v kompozíciách vírusu, teda variantami. U nás je to dominantne omikron a najmä varianty BA.4 a BA.5. V Nemecku však riešia nové varianty – BQ.1, BQ.1.1 a BF,“ informuje epidemiológ.
Prvý variant, ktorý nesie názov BQ.1, navyše dostal nezvyčajnú prezývku. Hovorí sa mu „pekelný pes“, čo je podľa jeho slov vyložene desivé.
To, prečo si vyslúžil takýto názov, zatiaľ nie je celkom jasné. Všetky tri nové varianty sú na báze omikronu. „Osobne si nemyslím, že by bol pekelný pes dramaticky závažný, je podobný omikronovým variantom,“ dodal.
Stretnutie v Rooseveltovej nemocnici
Počas pandémie došlo k poklesu odberovej a transplantačnej aktivity, ale v tomto roku sa už program postupne vracia do normálu.
To bol aj dôvod stretnutia transplantačných koordinátorov z Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorí sa v uplynulých dňoch zišli na pôde Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Informovala o tom nemocnica na sociálnej sieti.
„Príprava odberu orgánov sa začína na oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny. Práve pre kolegov – transplantačných koordinátorov zo 14 takýchto oddelení v našom regióne bol určený kurz o úlohách a výzvach anestéziológa v starostlivosti o pacienta s transplantovaným orgánom a o darcu orgánov,“ uviedla nemocnica.
Ako zdôraznila, transplantácia orgánu je pre čakajúceho pacienta často život zachraňujúci výkon. Na druhej strane je darca, ktorého život už nebolo možné zachrániť, ale on sám môže darovaním kúska seba zachrániť až sedem životov.
„Bez orgánov niet transplantácií a v našom centre neustále pracujeme na skvalitnení aj v tejto oblasti transplantačného programu. Cieľom kurzov bol tak ďalší rozvoj spolupráce s partnerskými pracoviskami v snahe o podporu a zvýšenie odberovej aktivity v našom regióne,“ dodala nemocnica.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: CNN Prima NEWS, NCZI