„V niektorých zručnostiach ľudia zlenivejú a osprostejú,“ hovorí expert o umelej inteligencii
- Andrej Lúčny je odborník v oblasti robotiky a umelej inteligencie
- O svoje názory a odborné poznatky sa podelil v rozhovore
- Andrej Lúčny je odborník v oblasti robotiky a umelej inteligencie
- O svoje názory a odborné poznatky sa podelil v rozhovore
RNDr. Andrej Lúčny, PhD. pôsobí v spoločnosti MicroEpsilon-Inspection ako výskumník v oblasti počítačového videnia a je spoluzakladateľom občianskeho združenia Robotika.SK. Popritom sa venuje aj projektu TERAIS (spoločný projekt Univerzity Komenského, Univerzity v Hamburgu a Talianskeho technologického Inštitútu), v rámci ktorého pracuje s humanoidným robotom NICO.
Umelá inteligencia dnes bez problémov vykonáva množstvo úloh, od komunikácie v prirodzenom jazyku až po ovládanie automobilov a postupne sa stáva súčasťou priemyselných výrobných procesov, zdravotníctva, či vzdelávania. A hoci to nevidíme, umelá inteligencia čoraz viac preniká aj do vojenského sektoru.
„Umelá inteligencia sa už bezpochyby používa v hybridnej vojne a nedivil by som sa, keby nasadenie tohto typu zbraní rozhodlo napríklad konflikt na Ukrajine,“ hovorí Lúčny.
V rozhovore sme sa zaoberali nielen prínosmi robotiky a umelej inteligencie, ale aj menej známymi nebezpečenstvami a rizikami, ktoré vo verejných diskusiách zostávajú často nepovšimnuté.
- Ako roboti rozpoznávajú objekty vo svojom okolí?
- Čo je hlavným problémom pri autonómnych robotických systémoch?
- Kam pokročila umelá inteligencia od uvedenia ChatGPT?
- Aké zásadné zmeny nás čakajú v bežnom živote?
K akým pokrokom došlo v robotike za posledné roky?
V prvom rade sa zlepšili možnosti riadenia robotov využitím pokroku v umelej inteligencii. Riadiaci systém špičkového robota je dnes prešpikovaný modelmi hlbokého učenia a volaním cloudových služieb, za ktorými spravidla stoja ďalšie modely hlbokého učenia.
V materiálovej oblasti sa zlepšuje kvalita a znižuje cena, ale na dramatické objavy, ako napríklad nahradenie elektromotorov umelými svalmi, stále len čakáme. V aplikačnej oblasti sme svedkami hlavne pozoruhodného nárastu významu dronov.
Aké sú najnovšie metódy, ktorými sa roboti učia a adaptujú na nové úlohy?
Väčšina dnešných robotov sa nič neučí, všetky svoje pozoruhodné schopnosti majú vložené ich tvorcom. Ten z ich časti získal tak, že natrénoval z dát jednotlivé modely, ktoré riadiaci systém robota používa.
Pokiaľ je nejakého učenia robot schopný, v súčasnosti ide spravidla o učenie robota odmenou a trestom. To si však vyžaduje toľko iterácií, že ich nie je možné vykonať s reálnym robotom. Preto sa urobí čo najpresnejší simulátor robota i jeho prostredia, v ktorom toto učenie prebieha. Výsledok sa potom vloží do reálneho robota a pokiaľ bola simulácia dostatočne presná, tak aj funguje. Opäť sa však už tento robot ďalej nezdokonaľuje.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako prebieha vývoj robotických technológií
- Čo všetko sme schopní pomocou AI dosiahnuť
- V čom sa umelej inteligencii podarilo prekonať človeka
- Čo všetko sa pri rozvoji umelej inteligencie môže „pokaziť“
- Či sa priepasť medzi bohatými a chudobnými ešte viac prehĺbi
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko