V Nitre spôsobili revolúciu v stravovaní, nápad si priniesli z Austrálie
- Nitrianske bistro Páni Baklažáni nás spočiatku zaujalo svojím chytľavým názvom, no potom sme zistili, že za ním stojí aj naozaj zaujímavý príbeh
- Ten sa začal písať v Austrálii a u nás sa neskôr rozšíril aj o workshopy a prednášky či kulinárske kurzy
- Nitrianske bistro Páni Baklažáni nás spočiatku zaujalo svojím chytľavým názvom, no potom sme zistili, že za ním stojí aj naozaj zaujímavý príbeh
- Ten sa začal písať v Austrálii a u nás sa neskôr rozšíril aj o workshopy a prednášky či kulinárske kurzy
Autorom myšlienky Pánov Baklažánov v Nitre je Ján Hubinský, ktorý si túto myšlienku priniesol z Austrálie, kde žil takmer 10 rokov. Profesionálne sa dlhé roky venuje fitness a práci s ľuďmi a ich zdravím, rovnako aj stravovacím návykom.
V minulosti mal možnosť spolupracovať so svetovou špičkou v odbore nutričnej medicíny a klinickej výživy a ako pre Startitup sám povedal, po spojení so šéfkuchárom, Michalom Kapustom (ktorý predtým pôsobil v Nórsku), a ďalšími ľuďmi tento projekt dostal reálne kontúry.
Moderné vegánske bistro Páni Baklažáni nájdeš na Staničnej ulici v Nitre, blízko autobusovej aj vlakovej stanice. Počas leta ich môžeš stretnúť na niekoľkých festivaloch, prevažne v okolí Nitry. A to zďaleka nie je všetko. Páni Baklažáni vďaka Jánovi, ktorý je zároveň zakladateľom špeciálnej kliniky naturálnej terapie, organizujú rôzne prednášky, workshopy či kulinárske kurzy.
V ich menu nenájdeš nič, čo je živočíšneho pôvodu, jedlá z polotovarov, s rafinovaným cukrom, zbytočným olejom či umelými farbivami a korením. To, na čom si dávajú záležať najviac, je dnes už tak často vyhľadávaná práca s čerstvými lokálnymi a sezónnymi potravinami. Práve do tejto oblasti idú podľa Jána najväčšie investície bistra.
„Najviac investujeme do vyhľadávania kvalitných surovín a, samozrejme, do našich už existujúcich zákazníkov, lebo oni sú našou jedinou skutočnou reklamou,“ hovorí.
Okrem raňajok, denného menu či dezertov si u Pánov Baklažánov v Nitre môžeš kúpiť napríklad aj domáci chlieb, jogurty, raw tyčinky či iné drobnosti.
Jána sme sa opýtali, čo na podnikaní v gastro priemysle na Slovensku považuje za najťažšie. A to aj napriek tomu, že samotné bistro Páni Baklažáni má len pár mesiacov.
„Podľa mňa určite to, že gastronómia, ako aj mnoho iných odvetví, utrpela rany vďaka komercii. Z jedla sa stala viac zábava a šou a zabudlo sa na znalosť o nutričných a výživových hodnotách, ktoré sú nevyhnutné k tomu, aby sme z toho, čo konzumujeme, mohli očakávať silu, zdravie, vitalitu a životnú energiu,“ hovorí.
Ako ďalej dodáva, „gastronómia dosahuje svoj strop vo výzore a prezentácii a zároveň aj hlboké dno z pohľadu nepochopenia úlohy stravy v našom živote. Kým jedlo budeme vyhľadávať len pudom, z dôvodu nasýtenia, bez zamerania sa na podstatu výživových hodnôt, krízu zdravia sa nám tak ľahko vyriešiť nepodarí.“