V noci sme išli územím s extrémnym výskytom medveďov. Na Horehronie musia byť Slováci hrdí

Práve teraz je najdôležitejšie podporovať cestovný ruch na Slovensku. Startitup sa preto spojil so značkami, ktoré milujú Slovensko podobne ako my a ty čítaš výsledok 3-mesačného úsilia Ja som Slovensko a jeho druhú časť 8-dielneho seriálu, ktorý ti ukáže Slovensko ako nič predtým.

Ukážeme ti všetko, čo robí Slovensko Slovenskom – prírodné zázraky, fascinujúce pamiatky či lokálne firmy so vzrušujúcim príbehom – naša krajina je bohatá na všetko a dokážeme ti to región po regióne.

Horehronie je toho dôkazom – zurčiace bystrinky, nebo posiate hviezdami a božské výhľady, ktoré sa vryjú do pamäti. Horehroniu nechýbajú ani 500 rokov starý prales či hrebene majestátnych Nízkych Tatier. Dnes objavujeme Horehronie, jeden z ďalších regiónov si však môžeš vybrať z menu vyššie.

 

  • V Nízkych Tatrách sme spali pod hviezdami. Za súmraku sme sa predierali územím s mimoriadnym výskytom medveďov
  • Dobročský prales skrýva stromy staré takmer 500 rokov. Pohľad zhora ti ukáže jednu z posledných nepoškvrnených oáz
  • V Banskej Bystrici vyrástlo hlavné centrum kultúry – 365.labb spája prvý miestny coworking so štýlovou kaviarňou
  • Donovaly sa ukrývajú v tesnom objatí prírody. Ako hodnotíme pobyt v najlepšom hoteli?
 

Noc v Nízkych Tatrách | Za súmraku sme išli územím s extrémnym výskytom medveďov

Už na začiatku Ja som Slovensko nám bolo jasné, že chceme spraviť niečo šialené – ideálne spať pod holým nebom. Vybrali sme neskrotené Nízke Tatry a Hiadeľské sedlo (známe aj ako Sedlo pod Prašivou). Najbližšia civilizácia je vzdialená 8 kilometrov alebo 3 hodiny pešo.

Prvé kilometre v našom Kodiaqu RS viedli cez spiacu dedinku Hiadeľ, za ktorou pokračuje 6 kilometrov dlhá dolina, zovretá malebnými kopcami Nízkych Tatier. Jej ústie znamenalo okrem dojemného pamätníka SNP aj koniec nášmu pohodliu v aute. Ideme von.

Začínal padať súmrak, do temnej doliny už slnečné lúče nedosiahli a nás čakal 40-minútový výstup hlbokým lesom, Národným parkom Nízke Tatry a, na naše znepokojenie, aj územím s nadmerným výskytom medveďa. Len na jar s nimi mali v Hiadli také problémy, že volali o pomoc aj Ministerstvo životného prostredia.

Hiadeľské sedlo je čistinka medzi dvomi kopcami, rozmedzie medzi Nízkymi Tatrami a Starohorskými vrchmi, hranica medzi Žilinským a Banskobystrickým krajom. Hore je útulňa, kde by sme sa skryli pred nocou. Tá je však vzdialená 40 minút, za nepríjemne tmavým kopcom plným hrozivého ticha.

Aj napriek značenej trase sme preliezali cez spadnuté kmene a drali sa húštinami a morálke nepomohlo ani zistenie, že sú medvede aktívne najmä za súmraku. Noc však zďaleka nebola naším posledným problémom, situáciu totiž dotváral aj zabijácky výstup bez jedinej rovinky – prevýšenie 600 metrov.

Ochtinská aragonitová jaskyňa, Gemer

Naložení spacákmi, foto vybavením z DATART-u a čerstvými lahôdkami z Taurisu na večeru sme však hore vysnívaný západ slnka tesne stihli.

Na Hiadeľskom sedle je navyše svieži prameň s pitnou vodou, ktorá nás zásobila celú noc. Omnoho viac sily nám však dodali chrumkavá slaninka, klobásky s vysokým podielom mäsa či šťavnaté Zipser špekáčiky bez gluténu od Taurisu. Skvelo chutia a sú ideálne na akúkoľvek túru.

Noc pod hviezdami je niečo, čo by mal zažiť každý Slovák, a za nás práve odporúčame spomínané Hiadeľské sedlo. Hore je drevený prístrešok s prameňom, božským výhľadom na Tatry a nepoškvrnenou tmavou oblohou, posiatou trblietavými hviezdami.

Dobročský prales | 500 rokov staré stromy sú poslednou slovenskou oázou

Pri Čiernom Balogu leží jedna z posledných oáz nepoškvrnenej slovenskej prírody. Dobročský prales skrýva smreky a jedle staré aj 500 rokov, najmohutnejšie z nich dosahujú priemer takmer 2 metre.

Megastromy sú natoľko chránené, že prales tvorí národnú prírodnú rezerváciu, a to za vysokým plotom. Vstup len s kvalifikovaným sprievodcom, a to len na základe povolenia.

Čierny Balog a Dobročský prales sa týčia len 10 minút od Brezna, ktoré leží na trase 3 turistických Letných vlakov od ZSSK. Každú sobotu a nedeľu spájajú Banskú Bystricu s Košicami, Prešovom a Mlynkami.

  • Vlaky do Banskej Bystrice z Košíc a Prešova spájajú okrem troch veľkých miest aj Horehronie s nepoškvrneným Slovenským rajom, a to rovno po tratiach, kadiaľ vlaky bežne nejazdia.
    Jedinečné tunely, mosty a viadukty ponúkajú úžasné divadlo priamo za oknom vlaku.
    Slovenský raj navyše kraľuje turistickým destináciám u nás, vďaka Letným vlakom však nie je zaujímavá len destinácia, ale aj samotná cesta
     
  • Vlak z Banskej Bystrice do Mlynkov jazdí z Banskej Bystrice už o 9:44, za jeden deň tak okrem Slovenského raja stíhaš napríklad Dobšinskú ľadovú jaskyňu, Palcmanskú Mašu či Muránsku planinu.
    Vlak zastavuje aj v Stratenej, Télgarte, Polomke či Heľpe – malebných zadriemaných miestach, ktoré sa ešte len prebúdzajú k životu a stoja za návštevu.

 

Nám letný vlak s odchodom o 9:44 z Banskej Bystrice sadol veľmi dobre. Na našich cestách používame predplatný cestovný lístok Slovak, „električenku“, ktorá platí na každú 2. triedu vnútroštátnych vlakov (v SuperCity Pendolino a IC vlakoch s doplatkom; dajú sa dokúpiť aj miestenka či 1. trieda).

Slovak samozrejme platí aj na obľúbené Letné vlaky. Do okolia Banskej Bystrice a Brezna navyše ZSSK začína vypravovať supernové dieselové vlakové jednotky DMJ 861, ktoré interiérom pripomínajú skôr lietadlo než vlak. Miesto Podbrezovej sme sa cítili ako na nemeckej rýchlodráhe.

Wi-fi, zástrčky a výkonná klimatizácia sú samozrejmosťou a naše objavovanie Slovenska s Letnými vlakmi od ZSSK sa tak nieslo v maximálnom pohodlí.

Ochtinská aragonitová jaskyňa, Gemer

Banskobystrické Silicon Valley | Na historickej uličke sa skrýva coworking budúcnosti

Jednou z najkrajších uličiek rozsiahleho centra Banskej Bystrice je pešia zóna na Lazovnej. Jednu z historických budov však 365.bank premenila na 365.labb, moderný coworking spojený so štýlovou kaviarňou – jediný v metropole stredného Slovenska.

Pôvodne opustenú budovu na Lazovnej 5 prerobila 365 banka na modernú kaviareň a kultúrne centrum Banskej Bystrice, ktoré okrem skvelého servisu prináša aj exotické kávy z Brazílie či Kolumbie. Banka sa úlohy kaviarnika zhostila fantasticky, priestor okrem širokej ponuky káv ponúka aj miešané drinky a príjemné posedenie.

Zadné priestory a zvyšné poschodia banka zmenila na coworking a žije tu tak v symbióze s inými firmami – poväčšine technickými, po ceste sme navštívili napríklad sofistikovanú 3D tlač.

Banka tak dáva šancu šikovným ľuďom, ponúka im kvalitné priestory v historickom centre, ktoré môžu získať zadarmo – výmenou za vytváranie obsahu v podobe rôznych podujatí, vernisáží alebo workshopov, vďaka čomu tu vzniká pravidelný vzájomný networking medzi kreatívnymi ľuďmi a miestnymi.

Počas minulého roka 365.labb usporiadal viac ako 150 podujatí, medzi nimi rôzne SWAP-y s oblečením, festivaly s ekologickou tematikou, startupové podujatia, vzdelávacie diskusie a besedy na rôzne aktuálne spoločenské témy a ďalšie. Zaujímavosťou je aj to, že celý priestor, vrátane kaviarne, funguje na princípe zero waste.

Podujatia, ktoré doteraz vídame najmä v Bratislave, tak majú svoje publikum aj inde a je po nich obrovský dopyt. Banská Bystrica tak má však minimálne rovnaký potenciál ako hlavné mesto a 365.labb je odvážnou lastovičkou, ktorá šikovných ľudí drží tam, kde sa narodili – v lone Poľany a Nízkych Tatier.

Ochtinská aragonitová jaskyňa, Gemer

Donovaly | Horský raj štvrťhodinu z Horehronia

Aj napriek turistickému priemyslu Donovalov sú stále kúskom slovenského horského raja. V lete aj v zime sú obľúbenou destináciou slovenských aj zahraničných turistov, pričom veľká časť z nich nachádza ubytovanie v 4-hviezdičkovom Hotel & Club Residence Donovaly na konci horskej dedinky.

Priamo z balkónov veľkorysých apartmánov hotelu Residence vidno na hmlu, stúpajúcu zo zurčiacich liptovských bystriniek. Donovaly skrátka driemu v tesnom objatí prírody.

Hotel piatich zmyslov, ako sa Residence prezýva, sa však aj napriek spojeniu s prírodou chváli vysokorýchlostným internetom, moderným lobby, barom, jedálňou a priestornými izbami aj apartmánmi. Veľký plus si Hotel & Club Residence Donovaly odnáša za ochotný personál a dobre zásobený bar, kde nám barman ochotne pripravil aj v týchto končinách neznáme drinky.

Práve komfort izieb bol pre nás na Donovaloch prioritou a Residence ho dodal na jednotku. Vo vzdušných apartmánoch, veľkých ako 1-izbové byty, sa nikto nebude cítiť stiesnený a veľkorysé riešenie dopĺňajú aj veľkolepé balkóny s romantickým dreveným zábradlím, s výhľadom na prírodu Nízkych Tatier.