V obľúbenej destinácii Slovákov sa objavila veľmi nebezpečná ryba. Patrí k najjedovatejším na svete

  • V chorvátskych vodách sa objavil nebezpečný druh ryby
  • Môže spôsobiť vážne zdravotné a ekologické problémy
Istria
Unsplash/Vlado Sestan
  • V chorvátskych vodách sa objavil nebezpečný druh ryby
  • Môže spôsobiť vážne zdravotné a ekologické problémy

V blízkosti ostrova Ceja na Istrii sa nedávno objavil nebezpečný druh ryby, známy ako štvorzubec striebropásy (Lagocephalus sceleratus), ktorý sa považuje za jedného z najjedovatejších morských tvorov na svete.

Ako uvádza portál Noviny, jedného z týchto štvorzubcov sa rybárom podarilo vyloviť v zátoke Medulin. Na tom istom mieste bolo predtým spozorovaných sedem exemplárov tejto jedovatej ryby, čo vyvolalo veľký rozruch.

Štvorzubec, ktorý pôvodne obýval Indický a Tichý oceán, sa po prvýkrát dostal do Stredozemného mora pred osemnástimi rokmi.

„Je to lessepsický migrant, čo znamená, že sa do Stredozemného mora dostal z Červeného mora cez Suezský prieplav. Je to mimoriadne invázny druh, ktorý si v Stredozemnom mori (najmä v jeho východnej časti) plne vybudoval svoje populácie,“ vysvetlil Dr. Jakov Dulcic pre Total Croatia.

Nebezpečný toxín

Štvorzubec je extrémne nebezpečný kvôli tetrodotoxínu – jedu, ktorý je stokrát silnejší ako k*anid a môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, vrátane smrti. U štvorzubca sa tetrodotoxín koncentruje v pohlavných žľazách, koži a pečeni.

Aj malé množstvo (jeden či dva miligramy) môže byť pre človeka smrteľné. Prvé príznaky otravy sa objavujú zvyčajne 20 minút až 3 hodiny po konzumácii ryby. Medzi počiatočné príznaky patrí strata citlivosti v končekoch prstov, na perách a na jazyku. Postupne sa pridávajú bolesti hlavy, potenie a zužovanie zorníc.

Paralýza sa rýchlo šíri a zasahuje trup, končatiny a dôležité orgány. Postihnutý človek nie je schopný hovoriť ani prehĺtať, tvár mu stuhne, objaví sa srdcová arytmia a nebezpečne sa zníži krvný tlak.

Najzávažnejším účinkom tetrodotoxínu je zasiahnutie dýchacích ciest, čo vedie k duseniu. Hoci toxín nepostihuje mozog, človek si plne uvedomuje svoj stav, čo zhoršuje dopad na jeho psychiku. Ak sa postihnutému nepodarí včas poskytnúť lekársku pomoc, smrť zvyčajne nastane do 4 až 8 hodín.

Opatrenia

Pri otrave tetrodotoxínom je možné postihnutému podať aktívne uhlie, ktoré pomáha absorbovať toxín. Ďalej sa podávajú lieky na podporu funkcie centrálneho nervového systému a dýchacieho systému. V kritických prípadoch je potrebné pacienta pripojiť na prístroje, ktoré mu pomôžu dýchať a udržať životné funkcie, pokým telo toxín nevylúči.

Okrem konzumácie môže byť pre ľudí nebezpečný aj samotný dotyk s rybou. Morská biologička Manda Papacová upozorňuje, že štvorzubce môžu mať toxíny aj na koži, na ktorej majú ostne. Preto sa neodporúča dotýkať sa týchto rýb, a ak sa s nimi stretneš, je kľúčové nerobiť prudké pohyby a pomaly sa vzdialiť.

Výskyt striebropásych štvorzubcov má vážny dopad na biologickú rozmanitosť a miestny rybolov. „Vzhľadom na svoju dravosti a nedostatku prirodzených nepriateľov táto ryba negatívne ovplyvňuje biologickú rozmanitosť a predstavuje hrozbu pre rybolov, tým, že poškodzuje rybárske siete, aby získala korisť. Trhá návnady a háčiky,“ varovalo na sociálnej sieti Facebook Aquarium Pula.

Zdroje: Total Croatia, Noviny, Facebook/Aquarium Pula

Najnovšie videá

Trendové videá