V obľúbenej dovolenkovej destinácii si priplatíme. Zvýšili sa ceny za ubytovanie, nápoje a potraviny (PREHĽAD)
- Medzi dôvody, pre ktoré do tejto krajiny cestovali ročne tisíce Slovákov, patrila aj finančná dostupnosť
- Tento dôvod sa však pomaly vytráca
- Medzi dôvody, pre ktoré do tejto krajiny cestovali ročne tisíce Slovákov, patrila aj finančná dostupnosť
- Tento dôvod sa však pomaly vytráca
Nádherné pláže, nedotknutá príroda, výborná dostupnosť a číre more. Aj to sú dôvody, prečo je Chorvátsko už dlhé roky milovanou dovolenkovou destináciou mnohých Slovákov.
Medzi dôvody, pre ktoré do tejto krajiny cestovali ročne tisíce Slovákov, patrila aj finančná dostupnosť. Portál Croatia Wise však poukazuje na to, že tento dôvod sa pomaly, ale isto zo zoznamu vytráca.
Počas tejto sezóny by sa ceny ubytovania v cestovateľskom raji mali pohybovať na úrovni od 35 až 250 eur. Konečná cena závisí od hotela, v ktorom sa turista ubytuje. Zároveň je rozhodujúcim faktorom aj to, kedy krajinu navštívi. Je totiž logické, že počas hlavnej sezóny budú ceny o niečo vyššie. Taktiež môže cenu zvýšiť aj lokalita samotného hotela. Za ubytovanie pár metrov od pláže zaplatia dovolenkujúci viac.
Podľa denníka Croatia Wise by sa mali počas sezóny 2024 ceny v Chorvátsku držať na dobových maximách. Je možné, že prekonajú aj minuloročné ceny, ktoré narástli v dôsledku inflácie.
Ubytovanie nie je to jediné, čo je drahšie. Mnohí turisti už zrejme postrehli aj drahšie potraviny, čo sa odrazilo najmä na cenách pokrmov v reštauráciách. Poslovni dnevnik poukazuje napríklad na cenu za kilo cibule. Tá sa z 36 centov zvýšila na 50 centov. O 50 % sa zvýšila aj cena mrkvy. Najvýraznejší nárast ceny je postrehnuteľný pri hruškách, ktorých cena je vyššia až o 120 %. Aktuálne kilo tohto ovocia stojí okolo 1,15 eura.
Minimálny nárast cien bol zaznamenaný aj v prípade živočíšnych produktov, ako je ovčí syr, kozí syr alebo kozie mlieko. Zoznam potravín, ktorých cena sa zvýšila, uzatvárajú vajcia, olivový olej, med a víno.
Mnohých turistov nepoteší napríklad zvýšená cena kávy. Najviac za ňu návštevníci krajiny zaplatia v tých najnavštevovanejších oblastiach, kde môže stáť aj 5 eur. V prípade menej navštevovaných lokalít je cena kávy zhruba 2 eurá.
Turisti si priplatia aj za svoje neresti
V Záhrebe na známej ulici Tkalčićeva stojí káva tri eurá, v centre mesta zas aj 5 eur. Počas letnej sezóny je káva najdrahšia v Dubrovníku, kde stojí tiež okolo 5 eur.
Dovolenka bude drahšia aj pre turistov, ktorí do Chorvátska cestujú za zábavou. Za pohárik alkoholu totiž môžu zaplatiť aj 2,50 eura v závislosti od druhu nápoja a v prípade piva v miestnom podniku ide o sumu 2 eurá. Ak však niekto uprednostňuje fľaškové pivo, v niektorých lokalitách zaň môže zaplatiť aj 7 eur.
Problémy robí inflácia
Eurostat uvádza, že počas februára malo Chorvátsko najvyššiu mieru inflácie v celej eurozóne. Na porovnanie, dnešná inflácia na Slovensku dosahuje len 3,5 %.
Chorvátsko čelí vysokej inflácii už od roku 2022, podobne ako Slovensko, kde za rast cien môžu covid a vypuknutie vojny na Ukrajine. Pred dvoma rokmi bojovali Chorváti s infláciou na úrovni 11 percent, ale minulý rok sa im ju podarilo znížiť na 8,4 percenta. Aj keď sa Chorvátsko snažilo úspešne spomaliť rast cien, tento proces stále pokračuje a vplyv pocítia na cenách toto leto aj slovenskí turisti.
Je zrejmé, že vysoká inflácia predstavuje pre Chorvátsko významný ekonomický problém. Krajina sa síce usiluje o jej postupné znižovanie, avšak tento proces si vyžaduje čas a primerané opatrenia. Slovenskí turisti, ktorí sa chystajú stráviť dovolenku v Chorvátsku, by mali počítať s tým, že ceny tovarov a služieb budú pravdepodobne vyššie v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.
Zdroje: Croatia Wise, Poslovni dnevnik