V okolí tatranského penziónu sa pohybuje medveď. Oblasť monitoruje polícia
- Prešovskí policajti upozorňujú na výskyt medveďa
- Pohybuje sa v okolí tatranského penziónu
- Polícia občanov prosí o obozretnosť
- Prešovskí policajti upozorňujú na výskyt medveďa
- Pohybuje sa v okolí tatranského penziónu
- Polícia občanov prosí o obozretnosť
Profil Polícia SR – Prešovský kraj na sociálnej sieti upozorňuje na výskyt medveďa v okolí tatranského penziónu.
„V Tatranskej Lesnej bol dnes v ranných hodinách zaznamenaný výskyt medveďa v objekte vodárne pri penzióne Karpatia. O udalosti bol vyrozumený zásahový tím a hliadky PZ okolie monitorujú. Prosíme všetkých občanov, aby boli obozretní,“ píše sa v príspevku.
V hlavnej úlohe medvede
Medvede sú na Slovensku aktuálne jednou z hlavných tém. Vláda dokonca avizuje návrh nového ústavného zákona, ktorý by odstrel šeliem uľahčil. Ako sme ťa v minulosti informovali, zákon by mal umožniť v okolí miest a obcí vytvoriť 500 m bezpečnostnú zónu. Informoval o ňom minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).
„Pokiaľ sa do tejto zóny dostane medveď, je jasné, že výrazne stratil plachosť a zvyšuje sa riziko stretu s človekom. Ak sa bude medveď nachádzať v tejto zóne, bude možné pristúpiť k jeho likvidácii bez správneho konania,“ vysvetlil Taraba.
„Odstrel budú môcť vykonať nielen členovia zásahového tímu, ale aj poľovníci, policajti, v národných parkoch aj ich správcovia,“ dodal.
Zvýšený záujem o medvede spôsobil najmä nedávny incident z Liptovského Mikuláša. Splašený medveď v uliciach mesta zranil 5 ľudí. Kontroverziu rozpútal aj následný odstrel problémového jedinca. Opozičné hnutie Progresívne Slovensko totiž tvrdí, že zásahový tím zastrelil úplne iného medveďa, než toho, ktorý vyčíňal v Liptovskom Mikuláši.
Vypátrať ho netrvalo dlho
Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR na štvrtkovej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici však potvrdila, že problémového medveďa našli s pomocou dronov a špeciálnej techniky do 1,5 hodiny po incidente. Medvedicu nasledujúce dni monitorovali s cieľom potvrdiť jej identifikáciu, zviera bolo usmrtené v utorok.
„Situácia v Liptovskom Mikuláši nemá obdobu v histórii Slovenska a takisto sme k tomu aj pristupovali. Prvýkrát bol použitý Manuál pre ochranný odstrel medveďa hnedého v SR, kde sme si odskúšali niektoré postupy, ktoré budeme do budúcna vylepšovať,“ skonštatoval generálny riaditeľ ŠOP SR Štefan Kysel.
Vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Juh ŠOP SR Jaroslav Slašťan priblížil, že od nahlásenia incidentu v Liptovskom Mikuláši bolo v teréne 24 hodín denne celkovo 16 hliadok zásahového tímu. V rámci postupu boli stanovené tri ciele, z toho prvým bolo zabezpečiť bezpečnosť obyvateľov tak, aby sa medveď nevrátil do intravilánu.
„Druhým cieľom bolo identifikovať a monitorovať medveďa, ktorý útočil. Použili sme na to 30 fotopascí, termovízie, drony, priame pozorovania a nočné videnia. Tretím cieľom bolo odsledovať správanie tohto medveďa. Zistili sme, že medveď sa opakovane pokúšal vnikať do intravilánov okolitých obcí, kde by mohol spôsobiť ďalšie škody na zdraví alebo majetku,“ objasnil Slašťan.