V paneláku si vyrobil lietadlo s motorom z Trabanta. Prelet cez železnú oponu mu takmer nevyšiel

  • Jeho príbeh je ako vystrihnutý z hollywoodskeho filmu
  • Zažil napínavú cestu za slobodou, ktorá takmer nevyšla
  • Od svojej prvej vrtule, pomocou ktorej Ivo Žďárský ušiel z Česko-Slovenska, ich v USA vyrobil a predal už 20-tisíc
arskeho-lietadielko
Facebook/ Un' immagine, una storia
  • Jeho príbeh je ako vystrihnutý z hollywoodskeho filmu
  • Zažil napínavú cestu za slobodou, ktorá takmer nevyšla
  • Od svojej prvej vrtule, pomocou ktorej Ivo Žďárský ušiel z Česko-Slovenska, ich v USA vyrobil a predal už 20-tisíc

Ivo Žďárský bol letec, ktorému bolo Československo malé. Chýbala mu voľnosť a možnosť lietať. Doslova lietať. V očiach vtedajšieho režimu bol až príliš neortodoxný, vylúčili ho z leteckého zväzu, no ani to mu nezabránilo lietať. Postavil si vlastné skladacie lietadielko, s ktorým napokon prekonal železnú oponu a odletel do Rakúska, a to rovno na letisko Schwechat.

Znie to ako zápletka z hollywoodskeho filmu, no príbeh Iva Žďárského je skutočný. Rodáka z Česko-Slovenska už od mladého veku fascinovalo lietanie. 

Bol naozaj veľmi nadšený až fanatický pilot, ktorý skúšal lietať všade. Pre určitú nekázeň ho z leteckého zväzu vylúčili, takže potom lietal načierno, čo bolo v tej dobe dosť unikátne. Snažil sa lietať i v noci či nad Prahou, skrátka robiť veci, ktoré tu vtedy neboli možné. Je vidieť, že to Československo mu bolo malé,“ hovorí o Žďárskom v reportáži Českej televízie historik Prokop Tomek.

Mladý vášnivý letec sa rozhodol študovať letecké inžinierstvo, no svoje sny – pracovať a podnikať v oblasti konštrukcie lietadiel a rogál – si v bývalom režime pochopiteľne nevedel predstaviť, chýbala mu väčšia sloboda.

Lietanie na rogale bolo u nás zakázané. Nemohol som ani začať podnikať. Bol som znechutený celým systémom,“ spomína samotný Ivo Žďárský.

Plán úteku a konštrukcia lietadla v pražskom byte

Vtedy len 23-ročný študent sa rozhodol z režimom ovládanej a stráženej krajiny odísť. Ako inak, vzduchom. Doma, doslova v paneláku, začal konštruovať svoje lietadlo, pre ktoré použil motor z Trabanta a nádrž z motorky Jawa.

zdroj: Facebook/ Un' immagine, una storia

O tom, že svoj útek plánoval svedomite, svedčí aj jeho návšteva múzea Zboru národnej bezpečnosti, v ktorom bolo vystavené vlastnoručne vyrobené lietadielko iného pokušiteľa o útek na vlastnom lietadle – Vojtěcha Valu z roku 1977. Žďárský sa chcel z jeho chýb poučiť, vďaka čomu mu na „palube“ nechýbal kompas, aby sa vo vzduchu nestratil, na rozdiel od jeho predchodcu.

Okrem toho, že ho doma vyrobené lietadlo malo bezpečne odviezť do vedľajšieho štátu, musel myslieť aj na to, aby sa dalo dobre zložiť a na konkrétnom mieste rýchlo poskladať.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Great Big Story, Česká televízia, Insider, Dobré noviny

Najnovšie videá

Trendové videá