V parlamente dnes hlasujú za zákaz kožušinového chovu. Viac podpisov mala len kampaň za zrušenie Mečiarových amnestií
- Aktivizmus podporujúci zákaz kožušinového chovu rozbehlo združenie Humánny pokrok
- Okrem niekoľkých protestov, ktoré usporiadali, vznikla podpisová akcia online, ale aj vo fyzickej podobe
- Hlasovať v parlamente by sa malo už dnes
- Aktivizmus podporujúci zákaz kožušinového chovu rozbehlo združenie Humánny pokrok
- Okrem niekoľkých protestov, ktoré usporiadali, vznikla podpisová akcia online, ale aj vo fyzickej podobe
- Hlasovať v parlamente by sa malo už dnes
V utorok sa aktivisti z občianskeho združenia Humánny pokrok rozhodli odovzdať finálny počet podpisov priamo do parlamentu. Ich počet od spustenia online petície dosiahol výšku 76 840. Je to dosť na to, aby sme sa dočkali reálnej pozitívnej odozvy z najvyšších miest?
Protesty nestačia, treba do parlamentu
Od marca sa v uliciach Bratislavy konal zatiaľ jeden. Avízo o proteste, ktorý sa konal začiatkom septembra, zverejnilo občianske združenie s dostatočným predstihom.
„Účasť odhadujeme na zhruba 200-300 ľudí, ktorí odhodlane vyšli do ulíc aby ukázali, že krutosť voči zvieratám na Slovensku nemá svoje miesto. Napriek tomu, že to nebolo žiadnym lámaním rekordov v účasti, sa protest zaradil medzi tie najväčšie zvieracoprávne protesty na Slovensku a hlavne dokázal splniť svoj účel,“ vyjadril sa pre redakciu Startitup predseda združenia Humánny pokrok Martin Smrek.
Zároveň dodal, že vďaka tomuto počinu sa návrh dostal do parlamentu a už dnes príde k hlasovaniu. Druhé čítanie sa tesne nestihlo uzavieť a je dosť možné, že prebehne po prestávke. Hlasovanie tak môžeme očakávať o 17:00 hod.
https://www.instagram.com/p/Bv_l8gKnW5g/
Kampaň sa v priebehu 7 mesiacov stala druhou najväčšou online podpisovou akciou v histórii Slovenska, pričom viac podpisov sa podarilo vyzbierať len kampani za zrušenie Mečiarových amnestií s 84 000 podpismi. V reakcii na kampaň poslankyňa Eva Antošová zo strany SNS predložila v septembri do parlamentu návrh zákazu kožušinového chovu.
Protesty sa začali konať práve kvôli tomu, že malé debatky pri káve už nestačili. Hlasné a verejné výkriky ľudí okrem iného zaručili aj zvýšený počet petičných podpisov a dotiahli to až do parlamentu. Nechceli však aktéri s podaním petície čakať?
„Pôvodný plán rátal s hlasovaním až v januári 2020, ale zmenili sme stratégiu a o zákone sa bude rokovať už počas októbrovej schôdze. Aj preto sme petíciu odovzdali hneď, ako k tejto zmene prišlo. Pokračovanie zberu by určite prinieslo dodatočné podpisy, avšak v tomto momente bolo kľúčové odovzdať petíciu parlamentu včas,“ dodal na margo dnešného hlasovania Smrek.
Na Slovensku sa nachádza jedna jediná farma na chov kožušinových zvierat. Sídli v Príbovciach pri Martine a vyzerá to, že už dlho ani nebude. Kampaň Ide o chlp je priamou reakciou na podnety, ktoré posielali ľudia s prosbou konať.
Kampaň proti COOP Jednota
Občianske združenie Humánny pokrok sa angažuje vo viacerých kampaniach a reálne bojuje za humánne a etické zaobchádzanie so zvieratami. Nedávno žiadali obchodný reťazec COOP Jednota, aby dobehol konkurenciu v ochrane zvierat a ukončil používanie vajec z klietkového chovu. Proti reťazcu spustili aj petíciu.
https://www.instagram.com/p/B3ElC-WCxw7/
Zdroj: TS, humánnypokrok.sk
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska