V parlamente pokračuje 19. schôdza NR SR, poslanci hlasovali o zásadnej zmene
- Zákonodarcovia sa v stredu vrátili do parlamentných lavíc
- Startitup situáciu sleduje priamo v parlamente
- Zákonodarcovia sa v stredu vrátili do parlamentných lavíc
- Startitup situáciu sleduje priamo v parlamente
Poslanci sa po turbulentnom včerajšku vrátili v stredu (18.9.) do parlamentných lavíc. V utorok (17.9) po 12:00 poslanci odvolali predsedu PS Michala Šimečku z funkcie podpredsedu parlamentu. Včera taktiež vláda prvýkrát predstavila opatrenia v rámci konsolidačného balíka. Premiér Fico (Smer-SD) potvrdil zvýšenie základnej sadzby DPH na 23 %.
V stredu ráno začali poslanci ďalší rokovací deň 19. schôdze. V pléne bolo prítomných len niekoľko zákonodarcov. Diskutovali o návrhu na zvolenie Karola Galeka (SaS) za člena Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti a o ďalších zmenách v zložení výborov, informuje TASR.
Následne poslankyňa Jana Hanuliaková (PS) predstavila novelu zákona o obecnom zriadení, ktorý požaduje, aby obce s viac ako 1000 obyvateľmi boli povinné vytvárať a zverejňovať zvukové alebo obrazovo-zvukové záznamy z rokovaní obecného zastupiteľstva. Rokovanie má pokračovať ďalšími návrhmi zákonov z dielne opozície. Startitup situáciu sleduje priamo v parlamente.
Zavedie sa nový systém obchodovania s emisnými kvótami
Systém obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov (EU ETS) prechádza na Slovensku významnými zmenami. Národná rada SR v skrátenom legislatívnom konaní schválila v stredu novely zákonov, ktoré implementujú tieto úpravy do slovenského právneho systému.
EU ETS je kľúčovým nástrojom na znižovanie emisií skleníkových plynov v priemyselnom sektore. Prevádzkovatelia zariadení dostávajú časť emisných kvót zadarmo, zatiaľ čo zvyšok musia zakúpiť. Každá kvóta predstavuje povolenie na vypustenie jednej tony ekvivalentu oxidu uhličitého do ovzdušia.
Nová legislatíva prináša rozšírenie pôsobnosti EU ETS o viaceré oblasti. Od roku 2026 sa do systému zaradia emisie metánu a oxidu dusného z námornej dopravy. Ministerstvo životného prostredia SR upresňuje, že úpravy sa týkajú základných pojmov, monitorovania, podávania správ, prideľovania a odovzdávania kvót, ako aj povinností lodných spoločností.
Významnou novinkou je zavedenie samostatného systému obchodovania s emisiami pre budovy, cestnú dopravu a malý priemysel. Tento systém, ktorý vstúpi do platnosti v roku 2027, sa bude vzťahovať na distribútorov palív v týchto sektoroch. Cieľom je ambiciózne 42-percentné zníženie emisií do roku 2030 v porovnaní s rokom 2005.
Novela zákona tiež upravuje fungovanie Modernizačného fondu a rozširuje oblasti, na ktoré možno využiť prostriedky z Environmentálneho fondu. Tieto zahŕňajú projekty v priemysle, energetike, budovách a doprave, zamerané na zvyšovanie energetickej účinnosti a využívanie obnoviteľných zdrojov energie.
Do budúcnosti sa počíta aj s možným rozšírením systému o spaľovanie palív v zariadeniach na spaľovanie komunálneho odpadu s tepelným príkonom nad 20 megawattov. Ich potenciálne začlenenie do EU ETS bude posúdené od roku 2028.
Komisia na prešetrenie atentátu na Fica sa nebude zriaďovať
Opozičné PS navrhovalo zriadiť komisiu na prešetrenie májového atentátu na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD). Návrhom sledovali aj prevenciu ďalších útokov na ústavných činiteľov a iné verejne činné osoby, keďže by to patrilo pod činnosť komisie.
Podľa uznesenia sa mala zriadiť komisia, ktorú mal dočasne viesť podpredseda NR SR poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas-SD). Poslanci za PS navrhovali, aby mali v komisii pomerné zastúpenie poslanecké kluby. Chceli, aby komisia do jedného roka predložila parlamentu hodnotiacu správu.
Správu o atentáte avizoval aj Fico, podľa ktorého by sa malo skúmať, s kým útočník komunikoval. Očakával, že bude pripravená na jeseň. Písať správu, ktorá by sa týkala priebehu trestného konania, nemá podľa neho zmysel. Návrh PS tak neprešiel.
Limity príjmu pre osoby s ŤZP sa rušiť nebudú
Opozičné poslankyne Martina Holečková a Andrea Turčanová (obe KDH) navrhli zrušiť limity príjmu pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) i limit príjmu týkajúci sa nezaopatrených detí s ŤZP. Návrh na zmenu zákona o peňažných príspevkoch z dielne KDH však v parlamente neprešiel, poslanci Národnej rady (NR) SR ho v stredu neposunuli do druhého čítania.
„Ak títo občania s už beztak ťažkým životným osudom si vedia privyrobiť, treba to podporiť a nie trestať znížením príspevku na opatrovanie pre ich domácich opatrovateľov. Inými slovami, sme presvedčení, že je v tomto prípade verejným záujmom podporiť akúkoľvek pracovnú aktivitu osôb s ŤZP preukazom a zároveň nekrátiť príspevok na opatrovanie pre domácich opatrovateľov len preto, že ich klientom, teda opatrovaným osobám bol zvýšený dôchodok, kvôli čomu prekročili v zákone ustanovený limit príjmu opatrovanej osoby,“ zdôvodnili predkladateľky návrhu.
V návrhu novely zákona KDH navrhlo vypustiť mesačný limit zárobku dvojnásobku životného minima u fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím, ako aj osobitný limit príjmu vo výške trojnásobku životného minima týkajúci sa nezaopatrených detí, ktoré sú fyzickými osobami s ťažkým zdravotným postihnutím.
Majerský požiadal o zvolanie mimoriadnej schôdze výboru na kontrolu SIS
Poslanec František Majerský (KDH) dnes požiadal novozvoleného predsedu Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR pre kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) o zvolanie mimoriadnej schôdze výboru, informuje SITA. Hlavnými témami majú byť softvér Pegasus, výmena a poskytovanie informácií v rámci medzinárodnej spolupráce a kybernetické hrozby, predovšetkým v súvislosti s rizikami na školách a súdoch.
Pod túto žiadosť sa podpísali všetci opoziční členovia výboru vrátane Františka Majerského, Gábora Grendela, Jaroslava Spišiaka, Márie Kolíkovej, Martina Dubéciho a Zuzany Števulovej.
Novým predsedom Osobitného kontrolného výboru pre kontrolu činnosti SIS sa v utorok stal Samuel Migaľ z Hlasu-SD. Do tejto funkcie ho zvolili koaliční poslanci po odvolaní Márie Kolíkovej z opozičnej strany SaS z postu predsedníčky výboru.
V tajnej voľbe Migaľ získal 75 hlasov, zatiaľ čo Kolíková získala 62 hlasov. Minulý týždeň Migaľ uviedol, že ak bude zvolený, poverí vedením výboru opozičného člena, ktorý bude mať možnosť zvolávať a riadiť zasadnutia výboru.
Zdroje: TASR, SITA