V pekelný piatok skolabovalo cez 100 ľudí. Slovensko zažilo historické teplo
- Extrémne horúce počasie trápi celé Slovensko
- Piatok bol jeden z najhorúcejších dní
- Extrémne horúce počasie trápi celé Slovensko
- Piatok bol jeden z najhorúcejších dní
Leto sa iba začalo a Slovensko už posledné dni trápia extrémne horúčavy. Počas piatku dosahovali teploty najväčšiu výšku.
Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), dňa 1. júla bolo extrémne horúco najmä v Prešovskom kraji, kde však horúčavy po prechode studeného frontu zoslabli.
V Prešovskom kraji, no ojedinele aj inde, zaznamenalo počas včerajšieho dňa viacero staníc vôbec najvyššiu hodnotu v ich histórií meraní. Nameraných bolo 38 stupňov Celzia, pričom rovnaká teplota bola aj v severných okresoch Stropkov a Svidník.
Ako informuje SHMÚ, nad 35 stupňov Celzia vystúpila teplota aj na hornom Spiši. Avšak najvyššia hodnota 38,6 stupňov Celzia bola nameraná na krajnom juhu, trochu severnejšie, a to na staniciach Slovenská Kajňa, Čaklov a Trebišov.
Situácia u susedov
Horšia situácia bola v Rumunsku a Maďarsku, kde bolo ešte teplejšie než u nás. Namerali tam neuveriteľných 40 stupňov Celzia, pričom v Poľsku bolo takmer 38 stupňov Celzia.
Aj keď počas piatku prevládali väčšinou extrémne horúčavy, západne od nášho územia za studeným frontom bolo výrazne chladnejšie. Najmä v Nemecku teplota lokálne nevystúpila ani na 20 stupňov Celzia. Studený front, ktorý sa tam nachádzal, postúpil aj nad naše územie a priniesol tak ochladenie.
V Banskobystrickom kraji a na Dolnom Zemplíne však teplota výrazne neklesla. Dnes, hlavne na krajnom východe, stúpajú teploty aj na 33 až 34 stupňov Celzia.
Avšak na severe stredného Slovenska príde najvýraznejšie ochladenie s maximom okolo 20 stupňov Celzia. Tento stav si však ľudia dlho neužijú, keďže od zajtra sa prílev teplého vzduchu opäť obnoví.
Výnimočné prehánky
Dnes je polooblačno až oblačno, postupne dochádza na západe k zmenšovaniu oblačnosti. Miestami, na západe výnimočne, prehánky, dážď. Ojedinele búrky – intenzívne a s krúpami. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Najvyššia denná teplota dosiahne 28 až 34, v severnej polovici miestami 21 až 27 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 m bude okolo 15 stupňov Celzia.
Fúka prevažne severozápadný vietor 3 až 9 m/s (10 až 30 km/h), v nárazoch ojedinele okolo 14 m/s (50 km/h). Na strednom Slovensku miestami slabý vietor.
Kolaps z tepla
Vďaka extrémnym horúčavám, ktoré prevládajú, je ohrozené aj zdravie ľudí. Iba v piatok z tepla skolabovalo 115 ľudí. Ako informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová, väčšina z nich bola po ošetrení transportovaná do nemocnice. Najstaršou pacientkou bola 94-ročná žena, najmladším pacientom len 6-ročné dieťa.
„Za posledných 10 dní potrebovalo pomoc záchranárov v súvislosti s tropickými teplotami viac ako 800 ľudí,“ dodala Krčová.
Extrémne teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, aj pre mladého zdravého človeka. Samozrejme, tie najohrozenejšie skupiny sú deti, seniori, tehotné ženy a chronickí pacienti, najmä kardiaci a diabetici.
„Platí, že počas horúčav by sme sa mali vyhýbať nadmernej fyzickej aktivite a slnku, dodržiavať pitný režim a pri športe v exteriéri by sme nemali preceňovať sily a podceňovať počasie,“ konštatovala Krčová.
Kolaps z tepla spôsobuje najmä zanedbanie základnej prevencie. V horúčavách by sme preto mali nosiť ľahký odev, nezabudnúť na pokrývku hlavy, zbytočne sa nevystavovať slnečným lúčom od 11-tej do 15-tej hodiny a dbať na dostatočný pitný režim.
Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre tekutín, ideálne čistú vodu. Vhodná je aj minerálna voda, nie však ako primárny zdroj tekutín, ako aj bylinkové čaje či riedené ovocné a zeleninové šťavy.
„Pozor na kávu. Je močopudná. Za šálkou kávy by mal nasledovať pohár vody. Vyhýbať by sme sa mali aj presladeným nápojom a alkohol len s mierou,“ konštatovala Krčová.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: SHMÚ, SITA