V Pekingu sa kvôli vírusu pripravujú na najhoršie, ľudia vykupujú potraviny. Pribudlo 13 úmrtí
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 370
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 888
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 370
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 888
Podiel pozitívnych laboratórnych testov a antigénových testov plne zaočkovaných osôb je 65,38 %. Informuje NCZI. Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 370 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov.
Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 059 789, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 775 178 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 1 015 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 13 prípadov. Celkový počet úmrtí je 19 852.
Obyvatelia Pekingu sa vo veľkom zásobujú potravinami, keďže najväčšia mestská štvrť začala v pondelok s hromadným testovaním všetkých obyvateľov. To vyvolalo obavy zo zavedenia režimu ako v Šanghaji, kde sa objavili desiatky prípadov koronavírusu. Informuje Reuters.
Úrady v Čao-jangu, ktorý je domovom 3,45 milióna ľudí, v nedeľu neskoro večer nariadili obyvateľom a tým, ktorí tam pracujú, aby sa trikrát otestovali. Peking varoval, že vírus sa v meste „tajne“ šíril asi týždeň predtým, ako ho odhalili.
„Pripravujem sa na najhoršie,“ povedal postgraduálny študent v neďalekej štvrti Haidian. Priznal, že si online objednal zásoby potravín. Miestni ľudia zobrali kamenné aj online obchody útokom. Dopyt je po všetko, či už ide o mäso, zeleninu, ryžu alebo toaletný papier.
V Pekingu reťazce ako Carrefour a Wumart uviedli, že majú viac ako dvojnásobok zásob. Populárna platforma online obchodu Meituan už prikročila k navýšeniu zásob a posilnila aj tímy zamestnancov. Od piatka hlási Peking 47 lokálne prenášaných prípadov.
Peking musí konať
Čína by mala prijať opatrenia na zmiernenie dôsledkov najnovšej vlny pandémie nového koronavírusu na ekonomiku a na zabezpečenie hospodárskeho rastu nad úrovňou 5 %. Povedal to v nedeľu predstaviteľ čínskej centrálnej banky.
Ako povedal člen menového výboru Ľudovej banky Číny (PBOC) Wang Ji-ming, Peking by mal aktívne a efektívne podporovať domáci dopyt a stabilizovať dodávateľské siete v oblasti priemyslu, ak chce dosiahnuť v tomto roku stanovený cieľ rastu na úrovni 5,5 %.
Jeho výzva prichádza v období, keď Šanghaj, najľudnatejšie mesto Číny a finančné centrum krajiny, zápasí s najväčšou vlnou pandémie. Prakticky mesiac trvajúci lockdown mesta vyvoláva frustráciu veľkého počtu obyvateľov, ktorí kritizujú nedostatočný prístup k potravinám a liekom, výpadky na mzdách či separáciu rodinných príslušníkov.
V 1. kvartáli vzrástla čínska ekonomika medziročne o 4,8 %. To je síce výraznejší rast než v predchádzajúcom štvrťroku, ako aj v porovnaní s očakávaniami analytikov, v marci bol však vývoj hospodárstva v dôsledku zhoršenej pandemickej situácie v krajine a vojny na Ukrajine omnoho horší. To vyvoláva obavy zo zhoršenia vývoja ekonomiky v nasledujúcom období.
Lepší než očakávaný vývoj ekonomiky za 1. štvrťrok tak ovplyvnili iba prvé dva mesiace roka. V marci sa už ekonomika vyvíjala nepriaznivo, pričom zhoršené údaje vykázali export, realitný sektor a najmä spotreba.
Podľa údajov štatistického úradu zo začiatku tohto týždňa klesli maloobchodné tržby v Číne v marci medziročne o 3,5 %, pričom ekonómovia počítali s poklesom o 1,6 %.
To znamená najprudší pokles maloobchodných tržieb na medziročnej báze od apríla 2020. Analytici teraz očakávajú, že v apríli bude rast ekonomiky ešte slabší a s horším vývojom čínskeho hospodárstva počítajú aj za celý 2. kvartál.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, TASR, Reuters