V pití alkoholu sme predbehli aj Nemcov, Slovák vypije ročne skoro 12 litrov čistého alkoholu

  • Vyplýva to zo štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie
  • V roku 2019 sme v priemere na obyvateľa vypili 11,4 litrov
alkohol ženy
unsplash/ Orkhan Farmanli, Michael Discenza
  • Vyplýva to zo štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie
  • V roku 2019 sme v priemere na obyvateľa vypili 11,4 litrov

Pitie alkoholu na Slovensku je často považované za národný šport a alkohol je u nás bežnou súčasťou takmer každej oslavy či rodinných stretnutí. Dôkazom toho sú aj rôzne štatistiky, ktoré ukazujú, ako alkohol ovplyvňuje náš život či peňaženku. Jednou z nich je aj tá, ktorú vydala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) za rok 2019. 

Z nej vyplýva, že na Slovensku priemerne vypijeme počas roka 11,4 litra čistého alkoholu na obyvateľa, čo nás zaraďuje na popredné priečky ku krajinám ako Rusko, Česká republika či Francúzsko. V celosvetovom merítku patrí našej krajine deviata priečka.

S týmto ukazovateľom sú spojené aj výdavky, ktoré  domácnosti utrácajú na nákup alkoholu. Podľa aktuálnej štatistiky Eurostatu ide o 2,5 percenta z celkových ročných výdavkov na domácnosť. Priemerná európska domácnosť pritom míňa len 1,6 percenta z celkových výdavkov.  

Slovensko vypije v priemere takmer 12 litrov alkoholu na obyvateľa
zdroj: Svetová zdravotnícka organizácia, údaje za rok 2019

Pijú Slováci počas koronakrízy a karantény viac? 

Situácia ohľadom prebiehajúcej pandémie koronavírusu stresuje veľké množstvo ľudí, a preto niet divu, že niektorí v takejto situácii siahnu aj po fľaške alkoholu.

Príkladom toho je aj príbeh vodiča, ktorý to počas Veľkonočných sviatkov nevedel už s manželkou vydržať, porušil zákaz vychádzania a musel si ísť niečo kúpiť. S autom, ktoré šoféroval sa však prevrátil na bok. Prvé dve veci, ktoré z auta vypadli bola flaša vodky a plechovka piva. Vodič nafúkal viac než dva promile. 

To, že karanténa môže niektorým ľuďom spôsobovať stres, ktorý následne chcú utlmiť alkoholom vyplýva aj z prieskumu King´s College.

Z aktuálneho výskumu vypláva, že 20 percent ľudí v karanténe pociťuje strach z choroby, 18 percent nervozitu a 18 percent smútok. Ľudia, ktorí boli v izolácii dlhší čas, vykazovali aj symptómy posttraumatického stresu. To môže spôsobiť vyššiu konzumáciu alkoholu počas karantény. Ohrozené sú najmä krajiny, ktoré majú spotrebu alkoholu najvyššiu, kam patrí aj Slovensko,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne. 

WHO odporúča, aby bol alkohol počas koronavírusu zakázaný

Svetom sa šíri teória, že proti novému ochoreniu COVID-19 je možné bojovať aj pomocou nadmerného pitia alkoholu, ideálneho tvrdého a celý vírus vypáliť.

Proti tomuto tvrdeniu sa však ohradila aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá naopak upozorňuje, že alkohol koronavírus nezabíja a skôr mu pomáha, keďže oslabuje náš imunitný systém. Inými slovami, je to výmysel. 

Zdroje: WHO, SLSP

Najnovšie videá

Trendové videá