V plameňoch sú ďalšie obľúbené destinácie Slovákov: Niekoľko turistov evakuovali

  • Na Sicílii horí archeologické nálezisko
  • Evakuovali turistov a zatvorili letisko
Požiar na Sicílii
TASR/Italian Firefighters - Vigili del Fuoco via AP
  • Na Sicílii horí archeologické nálezisko
  • Evakuovali turistov a zatvorili letisko

Rozsiahle lesné požiare v uplynulých dňoch zasiahli aj taliansky ostrov Sicília, ten je v plameňoch. Situácia je najhoršia v okolí Palerma, kde v blízkej obci našli obhorené telá dvoch ľudí. TASR správu prevzala z agentúry ANSA a denníka La Repubblica.

Telesné pozostatky nájdené v obci Cinisi patria podľa obhliadajúcich lekárov mužovi a žene vo veku 75 a 77 rokov. Hasiči dodali, že zhorený dom, v ktorom obete našli, bol vo veľmi zlom stave.

Pri Palerme je v plameňoch aj archeologické nálezisko Segesta, v ktorom sa nachádzajú niektoré zo sicílskych najvzácnejších starovekých budov. Plamene údajne pohltili aj dórsky chrám z piateho storočia pred naším letopočtom.

Obmedzená prevádzka

Lesný požiar horí aj blízko Catanie na východe Sicílie. Starostka Aci Cateny, jednej z priľahlých obcí, vyzvala na intervenciu za pomoci hasiacich lietadiel typu Canadair. Situáciu na sociálnych sieťach opísala ako „dramatickú“ a miestnych obyvateľov vyzvala, aby nevychádzali von.

V dôsledku požiarov museli byť evakuovaní turisti a dovolenkári z viacerých prímorských letovísk. Ide napríklad o vyhľadávanú pláž San Vito Lo Capo na západe Sicílie či Mondello na severe ostrova.

Situácia s požiarmi zasiahla aj miestne letiská. Letisko v Palerme muselo v utorok dopoludnia čiastočne prerušiť prevádzku v dôsledku ohňa, ktorý sa rozhorel v jeho blízkosti. Naopak, letisko Fontanarossa v Catanii, ktoré bolo najskôr uzatvorené a následne fungovalo v obmedzenom režime po požiari, ktorý pred niekoľkými dňami vypukol v príletovej hale, sa budúci týždeň vráti k štandardnej prevádzke.

V pondelok popoludní v Catanii namerali 47,6 stupňov Celzia. Agentúra AP pripomína, že doterajší európsky teplotný rekord namerali tiež na Sicílii – v roku 2021 sa teplota v meste Syrakúzy vyšplhala až na 48,8 stupňa Celzia.

Chorvátsky Dubrovník 

Hasiči bojovali v utorok večer s prírodnými požiarmi v oblasti južne od chorvátskeho Dubrovníka na pobreží Jadranského mora. Vyslaniu hasiacich lietadiel však bránil silný vietor. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

„Hurikánový južný vietor, ktorý fúka v Dubrovnícko-Neretvianskej župe, poháňa šírenie požiaru na otvorenom priestranstve v oblasti letoviska Dubrovnik Plat,“ uviedol na svojej webovej stránke chorvátsky protipožiarny zbor (HVZ).

Oblasť zasiahnutá požiarom sa nachádza len 12 kilometrov od Dubrovníka, hlavnej turistickej destinácie v Chorvátsku.

S plameňmi bojovalo v utorok približne 130 hasičov z celej krajiny. Dve hasiace lietadlá Canadair, ktoré im mali pomáhať, sa pre silný vietor museli vrátiť, informoval HVZ. „V týchto chvíľach nie sú budovy ohrozené,“ dodal. 

Dubrovnícky portál Du List uviedol, že požiare aktivovali pozemné míny, ktoré zostali po vojne z 90. rokov 20. storočia na kopci Petraca. HVZ nevedel túto informáciu potvrdiť.

Ďalší lesný požiar sa rozhorel v utorok v Splitsko-dalmátskej župe, kde bojovalo s plameňmi 65 hasičov a tri lietadlá.

V susednej Čiernej Hore sa v utorok utopili dvaja ľudia a niekoľko osôb utrpelo zranenia, keď more na pobreží rozbúril silný južný vietor, oznámili prístavné úrady v mestách Ulcinj a Petrovac.

Európa zápasí s vplyvmi spaľujúcich horúčav, pričom jún bol najhorúcejším mesiacom v 174-ročnej histórii meraní teplôt. Tento rekord pravdepodobne prekonajú aj júlové teploty. V plameňoch je hneď niekoľko destinácií, ktoré navštevujú Slováci. 

V plameňoch je aj Grécko, pomáhajú Slováci

Ako sme ťa informovali, slovenskí hasiči bojujú s masívnymi požiarmi v Grécku. Základňou pre slovenských hasičov v ťažkých podmienkach na gréckych ostrovoch, keď teploty presahujú 40 stupňov Celzia a silný vietor poháňa plamene, sa stala hotelová pláž Lardos na gréckom ostrove Rhodos.

požiar
zdroj: TASR/AP Photo/Petros Giannakouris

Aj napriek vyčerpávajúcemu úsiliu a nebezpečnému prostrediu, slovenskí hasiči sa stále snažia zvládať situáciu a pomáhať miestnym obyvateľom. Zázemie našli v hoteli, kde sa striedajú a odpočívajú, avšak extrémne horúco a nehorľavé kombinézy ich nútia dbať na dostatočný prísun tekutín.

Potrebný oddych

Česká a slovenská jednotka spolupracuje s Gréckym Červeným krížom, aby poskytla pomoc turistom aj miestnym, ktorí zápasia s následkami požiarov. Český spravodajský portál iDnes vyspovedal na mieste veliteľa slovenských hasičov Jána Marušína.

„Na zásah do Grécka sme vychádzali zo Slovenska v stredu minulý týždeň. Cesta nám trvala dva dni. V sobotu sme boli presunutí na ostrov Rodos. Celkovo nás tu je 31 príslušníkov hasičského záchranného zboru z modulu pozemného hasenia požiarov v prírodnom prostredí s využitím vozidiel,“ komentoval príchod slovenských hasičov do Grécka veliteľ Ján Marušín.

„Máme tu 15 kusov kolesovej techniky, zasahujeme na východnom pobreží ostrova Rodos. Ten požiar sa stále šíri, ešte sa ho nepodarilo zastaviť vzhľadom k tomu, že tu fúka silný vietor už od začiatku a doteraz ešte neustál,“ pokračoval.

Na otázku reportéra českého portálu – ako dlho sa vie hasič udržať v tom zásahu bez toho, aby skolaboval – odpovedal: „Tak robíme všetko pre to, akože urobíme si tie prestávky na nejaký oddych, občerstvenie, a proste musia to dať ľudia najavo, pokiaľ sa zle cítia, aby sme ich vedeli odtiaľ stiahnuť. A každý asi pozná svoj limit, proste len to dá vedieť tým svojim veliteľom, a potom tú situáciu musíme riešiť.“

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, Archív SIU, iDnes

Najnovšie videá

Trendové videá