V prestížnom rebríčku najlepších dezertov sveta sa objavila aj slovenská pochúťka: Prekvapí ťa, o čo ide
- Portál Taste Atlas uverejnil rebríček 100 najlepších dezertov sveta
- Prekvapivo sa na ňom umiestnila aj pochúťka, ktorú Slováci berú viac ako prílohu
- Portál Taste Atlas uverejnil rebríček 100 najlepších dezertov sveta
- Prekvapivo sa na ňom umiestnila aj pochúťka, ktorú Slováci berú viac ako prílohu
Medovik
Medovik je tradičný ruský dezert, ktorý získal popularitu nielen v Rusku, ale aj v iných krajinách. Na Slovensku ho poznáme prevažne vďaka našim českým bratom a ich Marlenke.
Tento koláč sa skladá z niekoľkých tenkých vrstiev medových plátkov, ktoré sú spojené náplňou s krémom zo smotany. Väčšinou sa na vrch dezertu umiestňujú drobné kúsky orieškov alebo čokolády na ozdobu. Zároveň však táto vrchná vrstva obohatí dezert ešte o jeden level.
Počet vrstiev koláča sa môže líšiť podľa receptu, ale väčšinou sa používa 6 alebo 8. Dezert sa potom nechá niekoľko hodín odpočinúť v chladničke, aby sa krém vstrebal do plátkov a zjemnil ich. Medovik je obľúbený dezert pre svoju jedinečnú chuť a textúru a býva často servírovaný počas sviatkov v Rusku, ale aj v okolitých krajinách.
Tiramisu
Tiramisu pre niektorých predstavuje absolútny vrchol dezertu. Preto je celkom prekvapením, že sa umiestnil až na ôsmom mieste. Pre tých, čo by však tiramisu náhodou nepoznali, tak je to naozaj slávny taliansky dezert, ktorý sa skladá z niekoľkých vrstiev nasiaknutých piškót, kávy, mascarpone syra a kakaa.
Ide o sladký a krémový dezert, ktorý získal obľubu po celom svete. Tiramisu je veľmi jednoduché na prípravu a zvyčajne sa robí v miske alebo špeciálnej nádobe, ktorá umožňuje jeho vrstvenie.
Najdôležitejšou súčasťou tiramisu je mascarpone syr, ktorý sa mieša s vajcami a cukrom a tvorí základ krému. Piškóty sa potom namáčajú v silnej káve a vrstvia sa na vrch krému. Vrch sa potom posýpa kakaom alebo čokoládu na ozdobu. Tiramisu sa nechá niekoľko hodín tuhnúť v chladničke.
Slovenský zástupca
Keď ti prezradíme, ktorý slovenský dezert sa dostal o tohto rebríčku, tak ti padne sánka. Mnohí si totiž túto pochúťku nespájajú s dezertom, ale skôr ako prílohu k pečenej husi alebo kačke.
Teraz už pravdepodobne vieš, že ide o lokše. Vyrábajú sa z mäkkého zemiakového cesta, ktoré sa vyvaľká do plochých okrúhlych tvarov a pečie sa na sucho, kým nie je chrumkavé a zlatisté.
Ako už sme spomínali, tak je väčším zvykom ich jesť na slano. Je však pravda, že si neviem predstaviť napríklad vianočné trhy bez poriadnej makovej lokše, posypanej práškovým cukrom a preliatej roztopeným maslom.
Práve táto delikátna chuť prekonala aj taký americký brownie alebo dokonca aj české koláče a lokše vďaka tomu dostali krásne 51. miesto.